Coca-Cola z prądem

Tak, to prawda: Coca-Cola pierwszy raz w swojej 130-letniej historii wypuszcza na rynek napój z alkoholem. Póki co, wyłącznie w Japonii.

Od pewnego czasu napoje typu „alcopop” są coraz bardziej popularne. To zazwyczaj drinki produkowane przez firmy z rynku monopolowego. Mają niewielki woltaż, często są gazowane, słodkie i podgryzają część rynku piwowarskiego. Sprzedaje się je w niewielkich butelkach i puszkach. Coca-Cola z kolei jest bardzo popularnym dodatkiem do różnego rodzaju drinków, pije się ją głównie z wódką czy whisky. Swoje drinki w puszkach z dodatkiem coli sprzedaje np. Jack Daniel’s czy Jim Beam. Oczywiście, są to napoje które niewiele mają wspólnego z oryginalną Coca-Colą – są gazowane i zawierają ekstrakt z orzeszków koli, pochodzącej z Afryki rośliny z rodziny ślazowatych. Ten sam ekstrakt, wraz z innym dodatkami, znajduje się w produktach koncernu The Coca-Cola Company, ich receptura jest jednak pilnie strzeżoną tajemnicą.

Skarbiec, w którym Coca-Cola Company przechowuje farmułę swojego najpopularniejszego napoju (www.coca-colacompany.com)
Skarbiec, w którym Coca-Cola Company przechowuje formułę swojego najpopularniejszego napoju (www.coca-colacompany.com)

Przez 130 lat istnienia firma zarzekała się, że nie interesuje jej rynek wyrobów z niewielką zawartością alkoholu. Jednak, po latach coś się zmieniło i Coca-Cola Company wprowadza taki napój na rynek Japoński. Jak donosi The Daily Telegraph, ma być to odmiana popularnego w kraju kwitnącej wiśni drinka Chūhai, który powstaje na bazie wódki shōchū. Napój ma być wzbogacony „smakową wodą gazowaną” co zapewne oznacza właśnie Coca-Colę. Coca-Cola Chūhai trafi do japońskich supermarketów już niebawem, jednak co do tego, czy Coca-Cola z prądem rozleje się na cały świat, zdania są podzielone. Niektórzy twierdzą, że rynek japoński ma przetestować nowy produkt, który następnie będzie wprowadzany w innych krajach. Z drugiej strony jednak, sam Jorge Garduño, prezes japońskiego oddziału Coca-Coli mówi, że to wyrób bardzo specyficzny dla Japonii i może się nie przyjąć poza jej granicami.

Chūhai - japoński drink w puszce (alchetron.com)
Chūhai – japoński drink w puszce (alchetron.com)

Cóż, w Polsce miłośnicy wódki z Colą póki co muszą poczekać i osobno kupować Coca–Colę i czystą oraz mieszać sami.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Wałęsa. Człowiek z… pixeli

Były prezydent jest postacią niezwykle barwna i znaną na całym świecie, choć...
Czytaj wiecej