Cococciola – endemiczna Abruzja…

Mnogość odmian winogron występujących na świecie może wywołać zawrót głowy. W 1200 stronicowym opracowaniu Jancis Robinson „Wine Grapes: A Complete Guide to 1368 Vine Varieties, Including Thier Origins and Flavours” zostało wyszczególnionych mniej niż 15% wszystkich odmian winogron używanych do produkcji wina na świecie.

Szacuje się, że na naszym globie występuje około 10.000 odmian winorośli, których owoce wykorzystywane są do produkcji wina. Przeciętny miłośnik wina może znać ich kilka, może kilkanaście. Z tych bardziej znanych wyszczególnić można w przypadku białych szczepów: Chardonnay, Gewurztraminer, Muscadet, Pinot Blanc, Pinot Gris, Riesling, Sauvignon Blanc, Viognier. W czerwonych winach na pewno królować będzie: Barbera, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Gamay, Grenache, Malbec, Merlot, Nebbiolo, Pinot Noir, Tempranillo oraz Zinfandel.

Jedną z linii podziału uznaną przez „światek winiarski” jest podział na szczepy międzynarodowe oraz endemiczne. W przypadku tych pierwszych (np. Riesling, Cabernet Sauvignon, Sauvignon Blanc) są one uprawiane w różnych regionach świata, natomiast te drugie (np. Tempranillo, Negroamaro, Nerello Mascalese, Cococciola) przypisane są do danego regionu i niespotykane nigdzie indziej.

Jednym z bardziej, jeśli nie najbardziej prężnych krajów w ilości uprawianych odmian są Włochy, gdzie uprawia się około 2.000 odmian winogron. Natomiast do szeroko-handlowej produkcji wykorzystuje się ich niespełna 400.

Źródło: nicks.com.au

Do ciekawszych, endemicznych szczepów we Włoszech, należy pochodząca z Abruzji Cococciola. Ta dość rzadka odmiana, uprawiana jest na wzgórzach Val di Sangro w prowincji Chieti. Niewiadomego pochodzenia szczep, używany był niegdyś do kupaży z innymi białymi odmianami, z czasem jednak powrócił do łask i stał się godnym przedstawicielem prowincji Chieti.

Terra d’Aligi

To jedna z wielu winiarni w regionie, wytwarzająca wina ze szczepu Cococciolo. Zarządzana od pokoleń przez rodzinę Spinelli, dziś przede wszystkim stawia na jakość i budowanie solidnej marki. Adriano oraz Carlo Spinelli pod czujnym okiem nestora rodu Vincenzo Spinelli, dokładają wszelkich starań, aby wina z ich portfolio oddawały charakter regionu oraz prezentowały bardzo wysoką jakość. W swojej ofercie, Terra d’Aligi posiada wina ze szczepów Montepulciano d’Abruzzo, Pecorino, Trebbiano d’Abruzzo, Cerasuolo d’Abruzzo, Passerina oraz Cococciola.

Cococciola 2017 – Terra d’Aligi

Starannie wyselekcjonowane grona autochtonicznej odmiany Cococciola zostały zebrane z winnic zlokalizowanych na wzgórzach Val di Sangro. Wino uwodzi intensywnymi aromatami kwitnących kwiatów, jabłek, cytrusów oraz lekko korzennymi nutami. Usta dość zrównoważone z dobrą i pełną strukturą. Podniebienie subtelne, z posmakiem cytrusowym i nutami trawiastymi. Całość dopełniona uśrednioną kwasowością, z delikatną pikanterią na finiszu.

Bardzo ciekawa, niezobowiązująca cenowo propozycja, idealnie wkomponowuje się w słoneczną, wiosenną aurę, jako aperitif. Dorówna także owocom morza, grillowanym rybom, pastom, sałatkom, smażonym warzywom jak również daniom wegetariańskim. I co ważne! Cococciola od Terra d’Aligi dostępna jest na polskim rynku! Spróbujcie, bo warto!.

Ciao!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

XII Grand Prix Magazynu Wino

Choć do największej imprezy winiarskiej w kraju pozostało jeszcze trzy miesiące, to...
Czytaj wiecej