Pojazdy przyszłości Toyoty: Concept-i

Toyota Concept-i, widok z góry (toyotanews.pl)
Toyota Concept-i, widok z góry (toyotanews.pl)
Na targach w Genewie Toyota zaprezentowała trzy przełomowe pojazdy elektryczne oraz koncepcyjny samochód klasy premium napędzany wodorem. Dziś przybliżymy Wam wizję naszpikowanego najnowszymi technologiami, czterokołowego, elektrycznego Concept-i.

Wizją inżynierów Toyoty było jak najlepsze dostosowanie systemów samochodu do jego użytkownika. Efektem jest auto, będące partnerem kierowcy i „uczące się” go na bieżąco. Technologia rozumienia ludzi LEARN analizuje ludzką mimikę i ton, co pozwala jej uzyskać informacje na temat poziomu czujności oraz nastroju kierowcy w danym momencie. Na podstawie rozmów przeprowadzanych w aucie oraz danych GPS jest w stanie określić nasze obecne preferencje.

Toyota Concept-i - nocne podświetlenie (toyotanews.pl)
Nocne podświetlenie (toyotanews.pl)

Po głębokiej analizie naszej kondycji psychofizycznej oraz uzupełnieniu jej o informacje na temat warunków na drodze i stanu technicznego samochodu, system bezpieczeństwa (PROTECT) jest w stanie zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. W tym celu używa technologii autonomicznego prowadzenia, który asystuje kierowcy, a także pobudza go, gdy staje się senny.

Toyota Concept-i z perspektywy kierowcy (toyotanews.pl)
Z perspektywy kierowcy (toyotanews.pl)

Dodatkowo, Toyota zadbała także o zapewnienie kierowcy jak największej przyjemności z jazdy (INSPIRE). W tym celu wyposażyła pojazd w wirtualnego asystenta (AI Agent), który przeprowadzi z nami miłą konwersację, bazującą na aktualnym stanie naszych emocji. Zapamięta też miejsca, w których poprawiał się nasz nastrój, dzięki czemu w przyszłości dobierać będzie trasy uważane przez użytkownika za najprzyjemniejsze.

Toyota Concept-i - profil nadwozia (toyotanews.pl)
Profil nadwozia (toyotanews.pl)

Projektanci zadbali, aby wygląd auta nawiązywał do nowatorskich technologii zastosowanych w samochodzie. Dlatego postawili na opływowe kształty i prostotę wnętrza, które sprawia wrażenie otwartego dzięki półprzezroczystej powłoce nadwozia.  We wnętrzu znajdziemy wyświetlacz head-up display 3D, który, wraz z wirtualnym asytentem, pomoże nam w komunikacji z autem.

Toyota Concept-i wewnątrz (toyotanews.pl)
Wewnątrz (toyotanews.pl)

Toyota już zapowiedziała testy pojazdów wyposażonych w niektóre funkcje Concept-i na 2020. Wiadomo, że odbędą się one w Japonii.

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Toyota Avalon: smart-auto i zabawa technologiami

Najnowsza Toyota Avalon została przez designerów wprost naszpikowana nowymi technologiami, które w...
Czytaj wiecej