Concordia Hub, czyli MVRDV wkracza na Wyspę Słodową

Wizualizacja projektu Concordia Hub (Wrocław, Wyspa Słodowa), fot. MVRDV
Wizualizacja projektu Concordia Hub (Wrocław, Wyspa Słodowa), fot. MVRDV
Choć prace przygotowawcze trwają na wrocławskiej Wyspie Słodowej od sierpnia, dopiero teraz ujawniono, jak zmieni się otoczenie tamtejszej zabytkowej kamienicy. Powstający w tym miejscu Concordia Hub (nowa inwestycja poznańskiej firmy Pro Design, właścicieli centrum Concordia Design) został zaprojektowany przez holenderską firmę MVRDV – jedno z najlepszych obecnie studiów architektonicznych na świecie.

Wrocław od lat pięknieje w oczach, dzięki poddawaniu rewitalizacji kolejnych części miasta. W tym roku przyszła pora na Wyspę Słodową oraz jedyną ocalałą kamienicę na niej. Obecnie największą atrakcją tego miejsca zdają się murale na ścianach wspomnianej kamienicy, ale okolica stale ewoluuje. Tamtejszy park coraz rzadziej stanowi “miejscówkę” dla relaksujących się przy procentach studentów, pojawia się także coraz więcej ciekawych lokali gastronomicznych. Concordia Hub, bo tak nazwany został budynek, który odmieni oblicze Wyspy Słodowej, jeszcze bardziej odda tę przestrzeń mieszkańcom.

Centrum życia miejskiego na miarę XXI wieku

Wizualizacja projektu Concordia Hub (Wrocław, Wyspa Słodowa), fot. MVRDV
Wizualizacja projektu Concordia Hub (Wrocław, Wyspa Słodowa), fot. MVRDV

Inkubator przedsiębiorczości, przestrzeń co-workingowa, strefa gastronomiczna i miejsce do organizacji warsztatów, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych spajających lokalną społeczność. Tym w założeniu ma stać się Concordia Hub. Inicjatorem pomysłu jest poznańska spółka Pro Design, która niedawno nabyła zabytkowy budynek za niemal 10 milionów złotych. Jeśli nie bardzo wyobrażacie sobie wizję nowych właścicieli, warto przyjrzeć się poznańskiemu Concordia Design. Oba budynki należą bowiem do tej samej firmy i pełnić będą podobną funkcję.

Biorąc pod uwagę otoczenie i kontekst urbanistyczny, chcieliśmy stworzyć miejsce nienarzucające się, jednak na tyle wyjątkowe, że nie tylko przyciągnie mieszkańców czy turystów, ale spowoduje, że będą chcieli spędzać tu więcej czasu. Zależało nam na optymalnych rozwiązaniach funkcjonalnych dopasowanych do potrzeb użytkowników oraz na czystej formie budynku. Podczas procesu projektowego dużo czasu poświęciliśmy na obserwacje i wywiady, jacy odbiorcy odwiedzają Wyspę i jakie rozwiązania spowodują, że stworzymy przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych połączonych z tym miejscem, aby budynek mógł wpasować się w jego aktywność. – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz, prezes Pro Design i CEO Concordia Design

Concordia Hub – połączenie nowoczesności z historią

Kamienica na Wyspie Słodowej we Wrocławiu, fot. Kamila Kubat
Kamienica na Wyspie Słodowej we Wrocławiu, fot. Kamila Kubat

Jedyna kamienica na Wyspie Słodowej, która przetrwała II wojnę światową, zostanie oczywiście zachowana. Projekt zakłada jednak, że przejdzie ona wyraźną metamorfozę, a obecna bryła będzie zaledwie fragmentem powstającego Concordia Hub. By dopełnić nowoczesną otoczkę wokół przedsięwzięcia, stworzenie koncepcji architektonicznej zlecono jednemu z obecnie najlepszych studiów na świecie – holenderskiemu MVRDV.

Decydując się na współpracę z MVRDV, chcieliśmy znaleźć rozwiązanie architektoniczne, które przy jednoczesnym szacunku do istniejącej już kamienicy i historii Wyspy Słodowej, będzie projektem nowoczesnym, intrygującym i eleganckim, ale spokojnym w formie. – Ewa Voelkel-Krokowicz

Także przedstawiciele studia, które zasłynęło między innymi projektem najpiękniejszej biblioteki na świecie, nie kryją zadowolenia z nowego zlecenia. Nawiązania współpracy z Pro Design to zresztą niepierwsze ich zlecenie w Polsce. Dziełem MVRDV jest między innymi poznański wieżowiec Bałtyk oraz plany łódzkiego Fabryczna Offices oraz gdańskiego Młodego Miasta.

Lokalizacja, w której powstanie Concordia Hub, jest naprawdę wyjątkowa. To dla nas zaszczyt zrewitalizować ten zabytkowy budynek w jednym z najważniejszych kulturalnie i społecznie wrocławskich miejsc. Niezmiernie ważny jest dla nas szacunek do istniejącego dziedzictwa historycznego miasta, z drugiej strony chcemy tym projektem pokazać patrzenie w przyszłość i dodać do Wyspy Słodowej nową architekturę. – mówi Nathalie de Vries, dyrektor i współzałożycielka MVRDV

Holenderska pracownia odpowiada za całą koncepcję nowego budynku. W jej ramach zachowana zostanie fasada XIX-wiecznej kamienicy, natomiast dobudowany fragment będzie kontynuować jej linię dachu i okien. Trzykondygnacyjna konstrukcja zostanie jednak częściowo przeszklona, podkreślając otwarty charakter Concordia Hub. Dzięki temu umownemu przenikaniu się przestrzeni budynku z otoczeniem jego życie zintegruje się z życiem parku, czyli de facto miasta.

Wizualizacja projektu Concordia Hub (Wrocław, Wyspa Słodowa), fot. MVRDV
Wizualizacja projektu Concordia Hub (Wrocław, Wyspa Słodowa), fot. MVRDV

Grupie odpowiedzialnej za nową koncepcję architektoniczną przewodziła Fokke Moerel. Pod jej czujnym okiem pracowali między innymi: Luca Moscelli, Matteo Ornato, Carolin Cremer, Brygida Zawadzka, Bartosz Bochyński i Michał Bala. W pracach nad urzeczywistnieniem wizji holenderskiej ekipy pracowali także Maciej Janczyk i Marcin Kucharski z wrocławskiego Q2Studio .Prace na Wyspie Słodowej ruszyły już w sierpniu tego roku. Pierwszą fazą przebudowy będzie rewitalizacja obecnie istniejącego budynku. Następnie kamienica rozrośnie się o kolejne metry kwadratowe, dzięki konstrukcji utrzymanej w minimalistycznym stylu. Za realizację projektu odpowiada specjalizująca się w renowacji zabytków firma Demiurg. Oddanie Concordia Hub do użytku planowane jest w I kwartale 2020 roku, ale podobno prace mają zostać ukończone już w listopadzie 2019.

Wizualizacja projektu Concordia Hub (Wrocław, Wyspa Słodowa), fot. MVRDV
Wizualizacja projektu Concordia Hub (Wrocław, Wyspa Słodowa), fot. MVRDV

 

Autor artykułu
More from Damian Halik

Odwiedź wirtualny Singapore Food Festival 2020

Podróże wciąż są utrudnione, a imprezy masowe w większości zakątków świata nie...
Czytaj wiecej