Cono Sur – etykiety z rowerem nie tylko z marketu

Utarło się, iż wino marki Cono Sur (etykieta z rowerem) ze słonecznego Chile, stanowi tylko ofertę marketową, która nie zadowala prawdziwych miłośników wina. Nic bardziej mylnego. Oczywiście podstawowa linia gości na półkach marketowych i cieszy się dużą aprobatą miłośników tego trunku, którzy chętnie po nie sięgają. Nie są to wina zbyt wymagające, są lekkie, łatwo pijalne, a i cena pozwala oszczędzić portfel. Jednakże Cono Sur to też wyższa półka, którą w tym przypadku odnajdziemy w sklepach specjalistycznych, restauracjach oraz hotelach.

Utarło się, iż wino marki Cono Sur (etykieta z rowerem) ze słonecznego Chile, stanowi tylko ofertę marketową, która nie zadowala prawdziwych miłośników wina. Nic bardziej mylnego. Oczywiście podstawowa linia gości na półkach marketowych i cieszy się dużą aprobatą miłośników tego trunku, którzy chętnie po nie sięgają. Nie są to wina zbyt wymagające, są lekkie, łatwo pijalne, a i cena pozwala oszczędzić portfel. Jednakże Cono Sur to też wyższa półka, którą w tym przypadku odnajdziemy w sklepach specjalistycznych, restauracjach oraz hotelach.

Powracam pamięcią do pewnej degustacji, która łamie pewien stereotyp postrzegania marki – etykiety z rowerem, a zarazem prezentuje cały przekrój win, które dostępne są na naszym rynku, budzą zainteresowanie, a zarazem cieszą się dużym powodzeniem.

Jakiś czas temu w jednej z warszawskich restauracji na zaproszenie importera marki Cono Sur, miałem okazję degustować wina, które nawet najbardziej wybrednym podniebieniom mogłyby przypaść do gustu. W świat chilijskich win wprowadziła uczestniczących gości Gerardine Gouet-Thureau, przedstawicielka winnicy, która z wielką pasją oraz zamiłowaniem opowiadała o potencjale winnicy.

Kilka słów o winnicy

Cono Sur narodziło się w 1993 roku wśród najstarszych winnic Pinot Noir w Chile. Winnice rozciągają się na przestrzeni ponad 300 hektarów. Marka ta z coraz większą siłą odkrywa zagraniczne rynki eksportowe za pomocą produkcji wyrazistych win utożsamianych z Nowym Światem. Głównymi cechami, którymi kieruje się Cono Sur przy produkcji wina jest innowacyjność, poprzez twórcze wykorzystanie technologii, skupienie się na ekologii oraz wyznaczenie kierunku wytwarzania win jakościowych „Nasza filozofia jest punktem wyjścia dla każdego z naszych wyrazistych win”. Winnica oraz winiarnia znajdują się w odległości 93 mil na południe od Santiago w mieście Chimbarongo, co w lokalnym języku Mapundungun oznacza mglistą dolinę.

Cono Sur jest największym producentem szczepu Gewurztreminer oraz Pinot Noir w Ameryce Południowej. Jako pierwsza winnica w Chile wyprodukowała i eksportowała wina ze szczepu Viognier. Może również pochwalić się byciem w pierwszej piątce producentów Pinot Noir na świecie.

Styl produkcji

Zbiory dokonywane są ręczne przez pracowników. Selekcja gron oraz usuwanie łodyg to żmudny proces, który przestrzegany jest przed samym procesem produkcyjnym. Na przykład rozgniatanie winogron stopami oraz leżakowanie w beczkach to tylko kilka zasad jakimi kierują się producenci chilijskiego wina.

Natura

Jak opowiadała Gerardine Gouet-Thureau, Cono Sur robi wszystko by żyć zgodnie z naturą. Pracownicy winiarni przemierzają kilometry po winnicach na rowerach, stosują naturalne metody uprawy winorośli, aby nie zakłócać pierwotnego rytmu ziemi, która dzięki ludzkiemu zaangażowaniu oraz pasji rodzi najwyższej jakości winne grona.

Degustacja

Podczas degustacji miałem okazję spróbować kilku win białych oraz czerwonych, które świetnie prezentują relację jakości do ceny, która waha się w granicach 30-140 zł.

Wśród białych prezentowane były m.in. ‘14 Neblina Chrdonnay, ‘13 Cono Sur Single Vineyard Sauvignou Blanc, ‘13 Los Gansos Gewurztraminer.

Na szczególną uwagę zasługiwały dwa z nich.

Pierwszy to Gewurztraminer z 2013 roku. Wino o wyrazistym zapachu z wyczuwalnymi kwiatowymi aromatami. W smaku owocowe, żywe, pełne świeżości. Idealnie sprawdziłoby się z owocami morza.

Kolejne białe, które urzekło wyrazistymi nutami cytrusowymi to Cono Sur Single Vineyard Sauvignon Blanc ‘13 z Casablanca Valley. Eleganckie, ekspresyjne. W ustach świeże, zbalansowane, z mineralną końcówką. Polecane jako aperitif oraz do świeżych serów.

Pośród czerwonych balansowałem pomiędzy szczepami Merlot oraz Cabernet Sauvignon.

Aromatyczny nos, a w ustach pełen owoc to cechy charakterystyczne dla ‘12 Cono Sur Reserva Especial Merlot. Wino starzone 10 miesięcy w beczce, w tym 70 % beczka, 30% w stali. Mocno wyczuwalne jagody, pieprz, nuty kawowe.  Długie, przyjemne z eleganckim finiszem.

Winem, które zachwyciło i zdobyło uznanie większości uczestników spotkania było Cono Sur Single Vineyard Cabernet Sauvignon z 2012, starzone 12 miesięcy we francuskim dębie. Eksplozja aromatów dojrzałych malin, truskawek, wyczuwalne nuty słodkich przypraw i dębu. Idealnie będzie komponowało się w parze z dziczyzną, czerwonym mięsem, czy też serami typu Cheddar, Gorgonzola. Choć cena katalogowa tego wina oscyluje w granicach 100 zł to w pełni zasługuje, aby kupić je i spróbować w domowym zaciszu. Wino z pojedynczej parceli, które otrzymało złoty medal na światowym konkursie Global Cabernet Sauvignon Masters.

A oto cała oferta Cono Sur dostępna na polskim rynku:

NEBLINA SAUVIGNON BLANC Central Valley,

CONO SUR SINGLE VINEYARD SAUVIGNON BLANC Casablanca Valley,

NEBLINA CHARDONNAY Central Valley,

CONO SUR 20 BARRELS CHARDONNAY Casablanca Valley,

LOS GANSOS GEWURZTRAMINER Central Valley,

NEBLINA MERLOT Central Valley,

CONO SUR RESERVA ESPECIAL MERLOT Colchagua Valley,

NEBLINA CABERNET SAUVIGNON Central Valley,

NEBLINA RESERVA CABERNET SAUVIGNON central Valley,

CONO SUR RESERVA ESPECIAL CAB. SAUV. Maipo Valley,

CONO SUR SINGLE VINEYARD CAB. SAUV. Maipo Valley.

Choć zawsze moje serce zostaje skradzione przez wina ze starego kontynentu, które uwielbiam, to w tym przypadku miałem okazję przebyć Nowy Świat rowerem, który zawiózł mnie do Chile, gdzie powstają naprawdę godne wina i co ważne dostępne w całej palecie na naszym rynku. Spróbujcie tych win sami, a dotkniecie promieni chilijskiego słońca, poczujecie aromaty i smaki gron porastających mglistą dolinę, a charakter wina ukaże Wam pasję oraz zaangażowanie winiarzy w ich wytwarzanie.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Pinot Noir z austriackiego opactwa benedyktyńskiego

Winiarstwo na ziemiach dzisiejszej Austrii sięga czasów na długo przed przybyciem tam...
Czytaj wiecej