Czyste powietrze towarem luksusowym w Cordis Hotels

Panorama Szanghaju
Panorama Szanghaju
Prędzej czy później musiało do tego dojść – czyste powietrze oficjalnie można uznać za towar luksusowy. W szanghajskim oddziale Cordis Hotels powstają nawet pokoje, które mają je oferować, co otwiera zupełnie nową gałąź branży hotelarskiej.

Nie tak dawno głośno było o człowieku, który poszedł na wojnę z zakopiańskim powietrzem. A właściwie z opłatą, jaką miasto niesłusznie nakładało na przyjezdnych, którzy – teoretycznie – w górach korzystali z czystego powietrza. Rzeczywistość jest oczywiście zupełnie inna, co ostatecznie rozstrzygnięto w marcu 2018 roku. Naczelny Sąd Administracyjny oficjalnie uznał tak zwaną “opłatę klimatyczną” za nieadekwatną względem zanieczyszczonego powietrza w stolicy Tatr, co oznacza dla władz zmniejszenie przychodów miasta o niemal trzy miliony złotych rocznie. Być może jednak warto spojrzeć na zagraniczne trendy w hotelarstwie i zyskać jeszcze więcej. Wystarczy wziąć przykład z szanghajskiej filii Cordis Hotels, która szczyci się najczystszym powietrzem w branży.

Smog nad Szanghajem, fot. Johannes Eisele
Smog nad Szanghajem, fot. Johannes Eisele

Zanieczyszczenie powietrza to problem niemal każdego dużego miasta, szczególnie dostrzegalny w krajach rozwijających się, które wciąż jeszcze nie potrafią zrównoważyć swej gospodarki energetycznej. Napędzane węglem molochy trują nas na potęgę, łącząc siły z fabrykami, samochodami i stosującymi przestarzałe instalacje grzewcze domostwami. Efekt? Smog to w wielu miejscach na Ziemi smutna codzienność. Nieprzypadkowo w tym niechlubnym procederze przodują chińskie metropolie, jednak dowodzone przez Xi Jinpinga Państwo Środka jest też jednym z czołowych innowatorów. Co rusz możemy przeczytać o nowych elektrowniach słonecznych, olbrzymich filtrach powietrza czy inwestycjach w ekologiczne rozwiązania. Swój udział w tym mają też prywatni przedsiębiorcy jak grupa Cordis Hotels.

Ta niewielka, lecz stale rozwijająca się marka należy do Langham Hospitality Group. Globalna sieć luksusowych hoteli i ośrodków wypoczynkowych ma swoją siedzibę w Hongkongu, gdzie zresztą powstał pierwszy przedstawiciel Cordis Hotels. Kolejne wyrastały w Auckland, Pekinie i Szanghaju (subdystrykt Hongqiao). Charakterystyczną cechą tych przybytków jest inteligentny design, który wykorzystuje naturalne oświetlenie oraz oferuje wszystko, czego potrzeba ludziom do zdrowego wypoczynku – wliczając w to oczywiście pożywną kuchnię.

Cordis Hongqiao w Szanghaju, fot. Cordis Hotels
Cordis Hongqiao w Szanghaju, fot. Cordis Hotels

Pozornie takie same jak inne luksusowe hotele, Cordis Hotels zapewniają najwyższy standard. W Cordis Hongqiao testowany jest jednak wyższy poziom usług – możliwość oddychania powietrzem niemal tak czystym, jak na biegunie południowym. Wszystko dzięki najnowocześniejszemu, dwustopniowemu systemowi oczyszczania powietrza, które wtłaczane jest do szczelnie oszklonego budynku. Dodatkowo każdy z niemal czterystu pokoi wyposażono w system monitorowania poziomu zanieczyszczeń, co z pewnością pomoże gościom w zaplanowaniu swojego pobytu w mieście. Marka Cordis Hotels to zaledwie cztery z dwudziestu dwóch hoteli w portfolio Langham H.G. Nie jest jednak powiedziane, że zastosowany w Szanghaju system nie znajdzie szybkiego zastosowania także w kolejnych oddziałach firmy.

 

Źródło: Langham Hospitality Group (właściciel Cordis Hotels)

Autor artykułu
More from Damian Halik

Razor Turbo Jetts wrotkami na miarę XXI wieku

Celem firmy Razor jest dawanie ludziom radości. Ich produkty najpierw pozwoliły nam...
Czytaj wiecej