Czyste powietrze towarem luksusowym w Cordis Hotels

Panorama Szanghaju
Panorama Szanghaju
Prędzej czy później musiało do tego dojść – czyste powietrze oficjalnie można uznać za towar luksusowy. W szanghajskim oddziale Cordis Hotels powstają nawet pokoje, które mają je oferować, co otwiera zupełnie nową gałąź branży hotelarskiej.

Nie tak dawno głośno było o człowieku, który poszedł na wojnę z zakopiańskim powietrzem. A właściwie z opłatą, jaką miasto niesłusznie nakładało na przyjezdnych, którzy – teoretycznie – w górach korzystali z czystego powietrza. Rzeczywistość jest oczywiście zupełnie inna, co ostatecznie rozstrzygnięto w marcu 2018 roku. Naczelny Sąd Administracyjny oficjalnie uznał tak zwaną “opłatę klimatyczną” za nieadekwatną względem zanieczyszczonego powietrza w stolicy Tatr, co oznacza dla władz zmniejszenie przychodów miasta o niemal trzy miliony złotych rocznie. Być może jednak warto spojrzeć na zagraniczne trendy w hotelarstwie i zyskać jeszcze więcej. Wystarczy wziąć przykład z szanghajskiej filii Cordis Hotels, która szczyci się najczystszym powietrzem w branży.

Smog nad Szanghajem, fot. Johannes Eisele
Smog nad Szanghajem, fot. Johannes Eisele

Zanieczyszczenie powietrza to problem niemal każdego dużego miasta, szczególnie dostrzegalny w krajach rozwijających się, które wciąż jeszcze nie potrafią zrównoważyć swej gospodarki energetycznej. Napędzane węglem molochy trują nas na potęgę, łącząc siły z fabrykami, samochodami i stosującymi przestarzałe instalacje grzewcze domostwami. Efekt? Smog to w wielu miejscach na Ziemi smutna codzienność. Nieprzypadkowo w tym niechlubnym procederze przodują chińskie metropolie, jednak dowodzone przez Xi Jinpinga Państwo Środka jest też jednym z czołowych innowatorów. Co rusz możemy przeczytać o nowych elektrowniach słonecznych, olbrzymich filtrach powietrza czy inwestycjach w ekologiczne rozwiązania. Swój udział w tym mają też prywatni przedsiębiorcy jak grupa Cordis Hotels.

Ta niewielka, lecz stale rozwijająca się marka należy do Langham Hospitality Group. Globalna sieć luksusowych hoteli i ośrodków wypoczynkowych ma swoją siedzibę w Hongkongu, gdzie zresztą powstał pierwszy przedstawiciel Cordis Hotels. Kolejne wyrastały w Auckland, Pekinie i Szanghaju (subdystrykt Hongqiao). Charakterystyczną cechą tych przybytków jest inteligentny design, który wykorzystuje naturalne oświetlenie oraz oferuje wszystko, czego potrzeba ludziom do zdrowego wypoczynku – wliczając w to oczywiście pożywną kuchnię.

Cordis Hongqiao w Szanghaju, fot. Cordis Hotels
Cordis Hongqiao w Szanghaju, fot. Cordis Hotels

Pozornie takie same jak inne luksusowe hotele, Cordis Hotels zapewniają najwyższy standard. W Cordis Hongqiao testowany jest jednak wyższy poziom usług – możliwość oddychania powietrzem niemal tak czystym, jak na biegunie południowym. Wszystko dzięki najnowocześniejszemu, dwustopniowemu systemowi oczyszczania powietrza, które wtłaczane jest do szczelnie oszklonego budynku. Dodatkowo każdy z niemal czterystu pokoi wyposażono w system monitorowania poziomu zanieczyszczeń, co z pewnością pomoże gościom w zaplanowaniu swojego pobytu w mieście. Marka Cordis Hotels to zaledwie cztery z dwudziestu dwóch hoteli w portfolio Langham H.G. Nie jest jednak powiedziane, że zastosowany w Szanghaju system nie znajdzie szybkiego zastosowania także w kolejnych oddziałach firmy.

 

Źródło: Langham Hospitality Group (właściciel Cordis Hotels)

Autor artykułu
More from Damian Halik

Marvel Unlimited dzieli się komiksami za darmo

W obecnej sytuacji wszyscy powinniśmy siedzieć w domach – podobne obostrzenia funkcjonują...
Czytaj wiecej