Intel chce zamienić twojego przyszłego laptopa w superkomputer

Core i9 Mobile
Firma Intel zapowiedziała zupełnie nową linię procesorów zaprojektowanych z myślą o bardzo szybkich notebookach. Nazywają się i9 i mają zapewnić niespotykaną dotąd wydajność w komputerach przenośnych.

Mobilne wersje procesorów Core i9 mają zapewnić komputerom przenośnym moc, która do tej pory znana była tylko z tych stacjonarnych. Po raz pierwszy w laptopach pojawią się układy Core w wersji sześciordzeniowej. A wszystko po to, by wymagające aplikacje dla profesjonalistów działały znacznie sprawniej.

Intel twierdzi, że mobilna wersja Core i9 jest o 20 procent szybsza niż układy Core i7 siódmej generacji. W przypadku gier – za przykład wybrano Total War: Warhammer II – o 41 proc. i nawet o 59 proc. podczas pracy nad filmem 4K w Adobe Premiere Pro.

To nie są procesory dla zwykłych śmiertelników. Core i9 Mobile zadowolą przede wszystkim profesjonalistów.

Procesor Core i9-8950HK w trybie Turbo Boost pozwala osiągnąć taktowanie 4,8 GHz na rdzeń, na dodatek umożliwia dalsze tak zwane podkręcanie przez użytkownika. Obsługuje też technikę Intel Optane, która zapewnia dalsze wzrosty wydajności dzięki pokaźnych rozmiarów pamięci podręcznej.

Core i9 Mobile

Niestety, tak wysoka wydajność ma swoją cenę, i to w ujęciu dosłownym. Pierwsze komputery z układami Core i9 będą bardzo drogie. Nic dziwnego: to urządzenia dla graczy, entuzjastów i profesjonalistów. A więc dla osób przyzwyczajonych do dużych wydatków, dla których niejednokrotnie taki komputer to inwestycja, która dość szybko się zwróci dzięki wykonanej na nim pracy.

Czekamy na pierwsze testy tych urządzeń. Na razie zapowiada się to bardzo obiecująco.

Ciekawi nas jak wspomniany wzrost wydajności wpłynie na pobór energii a – co za tym idzie – czas pracy tych komputerów na akumulatorze. Spodziewamy się jednak, że w tym przypadku chodzić będzie przede wszystkim o bardzo wydajne komputery z możliwością wygodnego ich przeniesienia, a nie o pracę pozbawioną kabli.

Takie narzędzie pracy ma jednak nieocenioną wartość. Możliwość szybkiej obróbki zdjęć, materiału wideo czy bazy danych będąc w terenie, zamiast przywiązanym do biurka, znacząco zwiększa produktywność i wygodę pracy. W szczególności jeśli takiemu procesorowi towarzyszyć będą wydajna pamięć i układ graficzny.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Tego jeszcze nie było – ta drukarka pozwoli na wysłanie pocztówki z wirtualnych wakacji w grach wideo

Instax Mini Link SE to mała drukarka fotograficzna, która została zaprojektowana przede wszystkim...
Czytaj wiecej