CPH Village – duński akademik z kontenerów

Wizualizacja projektu CPH Village, fot. Arcgency
Wizualizacja projektu CPH Village, fot. Arcgency
Duńczycy – jak na Skandynawów przystało – starają się przodować nie tylko w obmyślaniu prostych i efektownych koncepcji, ale też wprowadzaniu ich w życie. Futurystyczne, kontenerowe miasteczko CPH Village, którego powstanie zapowiedziano przed dwoma laty, jest już niemal gotowe. Pierwszymi lokatorami będą kopenhascy studenci, ale czy projekt ma szansę na sukces komercyjny?

Designerzy całego świata łączą siły, by przekonać ludzkość, że mieszkania przyszłości uszczęśliwią nas kilkunastoma metrami kwadratowymi powierzchni. Tego typu koncepcje są oczywiście bardzo futurystyczne i wpisują się w fascynację wizjami płynącymi z fantastyki naukowej. W rzeczywistości jednak pojawiają się coraz częściej, ponieważ – co tu dużo mówić – idealnie sprawdzają się w konfrontacji z przeludnieniem Ziemi. Problem jest oczywiście jak najbardziej realny, choć obecnie można spotkać się z nim przede wszystkim w Azji. Właśnie dlatego to tam koncepcje takie jak OPod Tube zgarniają nagrody, ale Europejczycy wcale nie pozostają w tyle. Szczególnie wzmożonym zainteresowaniem cieszą się u nas kontenery, które można przerabiać w dowolny sposób. To właśnie one posłużyły Duńczykom za podstawę projektu CPH Village.

Wizualizacja projektu CPH Village, fot. Arcgency
Wizualizacja projektu CPH Village, fot. Arcgency

Mieszkania zrobione ze starych kontenerów z odzysku niebawem będzie można uznać wręcz za coś oczywistego. Co prawda obecnie wielu kojarzą się one przede wszystkim z doraźną pomocą ofiarom kataklizmów oraz koncepcjami tanich lokali dla osób bezdomnych, jednak “pudła” z blachy falistej mają w sobie znacznie większy potencjał. W krajach o mniej restrykcyjnym prawie budowlanym niż polskie, kontenery bywają wykorzystywane choćby do budowy naprawdę okazałych domów jednorodzinnych. Takie podejście zdecydowanie zmniejsza koszty oraz ułatwia projektowanie. Wracając jednak do duńskiej inicjatywy… Tym, co wyróżnia CPH Village, jest wiara projektantów, że pomysł spodoba się nie tylko osobom potrzebującym taniego lokum.

Na pierwszy ogień pójdą studenci, dla których CPH Village będzie tymczasowym akademikiem. Kampus ulokowany został w Refshaleøen. To tereny postindustrialne, na których wykorzystanie władze miasta nie mają jeszcze pomysłu. Słowem kluczem jest tu “tymczasowy” – kompaktowa budowa CPH Village sprawia, że można go rozmontować i przenieść w inne miejsce. Twórcy zaliczyli co prawda niewielką obsuwę (budynek miał zostać oddany w I kwartale tego roku), jednak prace wykończeniowe są na finiszu. 164 szczęśliwców powita nowy rok akademicki w nieco nowatorskim akademiku.

Testowy moduł CPH Village, fot. Arcgency
Testowy moduł CPH Village, fot. Arcgency

Pojedyncze mieszkanie w CPH Village ma liczyć około dwudziestu metrów kwadratowych. Składa się na nie pokój dzienny połączony z sypialnią i kuchnią (powierzchnia 12 m²) oraz przedpokój i łazienka (6 m²). Każdy z lokali rozświetla duże okno, dodatkowo mieszkania na najwyższym piętrze mają dysponować oknami w suficie. Konstrukcję zewnętrznie zaizolowano włóknem drzewnym i ocieplono wełną papierową, a wewnątrz pracować będą pompy ciepła.

CPH Village zostało zaprojektowane przez firmę Arcgency ApS – tę samą, która w innym kopenhaskim porcie (Nordhavn) postawiła zjawiskowy Krane Hotel. Miesięczny koszt wynajmu oszacowano na równowartość tysiąca złotych, a twórcy do 2021 roku planują postawić około 2500 tego typu mieszkań. Także o przeznaczeniu komercyjnym! Otwartym pozostaje pytanie o to, czy uda się znaleźć konsumentów poza grupą młodych osób studiujących bądź stawiających pierwsze kroki na rynku pracy.

Testowy moduł CPH Village, fot. Arcgency (Rasmus Quistgaard)
Testowy moduł CPH Village, fot. Arcgency (Rasmus Quistgaard)

 

Źródło: cphvillage.com

Autor artykułu
More from Damian Halik

Tajwan – niedoceniana wysepka, którą warto odwiedzić

Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia to wdzięczne kierunki dla osób, które pragną orientalnej...
Czytaj wiecej