CreamArt – latte jak z obrazka

(www.washingtonpost.com)
(www.washingtonpost.com)
Statystyczne spożycie kawy na osobę w Korei Południowej od początku lat 90. podwoiło się. Nic dziwnego, że kraj staje się powoli nowym centrum latte.

Południowokoreański barista Lee Kang-bin jest pionierem sztuki „CreamArt” – rysuje skomplikowane projekty na warstwie spienionego mleka, znajdującego się u szczytu filiżanki.
Kang-bin parzy kawę od 17. roku życia. Jego przygoda rozpoczęła się podczas wypełniania obowiązkowej służby wojskowej, gdzie jednym z jego obowiązków było jej przygotowywanie. W późniejszym czasie postanowił kupić własną maszynę i otworzyć kafejkę dla żołnierzy ze swojego obozu.

Kiedyś narysowałem „Gwiaździstą noc” i wyglądało to wyjątkowo – jak słynny obraz umieszczony na kawie. Później wiele osób zamówiło taką właśnie kawę.

– powiedział Agencji Reutera.

Kang-bin z niezwykłą pieczołowitością graweruje swoje piękne dzieła w spienionej warstwie kawy. Używa do tego kremu zabarwionego paletą barwników spożywczych.

(www.scmp.com)
(www.scmp.com)

Tematyka kawowych malowideł Kang-bina jest bardzo szeroka. Jego niesamowita twórczość obejmuje miniaturowe imitacje słynnych obrazów takich jak ” Gwiaździsta noc” Vincenta Van Gogha, „Krzyk” Edwarda Muncha i zaskakująco realistyczne reprodukcje tancerzy Edgara Degasa, ale nie tylko. Inspiracją są także postaci Disneya czy często portretowany Leonardo DiCaprio.

(www.thedailymeal.com)
(www.thedailymeal.com)

Malowanie jednego takiego obrazu zajmuje mu około 15 minut. Tak przystrojona kawa sprzedawana jest w cenie 10 000 wonów południowokoreańskich za filiżankę (ok. 32 złote) w jego kawiarni „Café C. Through” w Seulu.

(www.manageyourmacros.com)
(www.manageyourmacros.com)

Konto Lee Kang-bina CreamArt na Instagramie śledzi 161 000 użytkowników. Fani często proszą o kawowe reprodukcje swoich ulubionych dzieł sztuki.

(www.theodysseyonline.com)
(www.theodysseyonline.com)

Mimo, że barista nigdy nie uczył się profesjonalnie malować, jego mistrzowskie projekty zaskarbiły mu miejsce w jury konkursów latte art na całym świecie.

(www.killahbeez.com)
(www.killahbeez.com)

Z danych International Coffee Organisation wynika, że obecnie w Korei Południowej konsumpcja kawy na osobę jest prawie dwukrotnie wyższa niż w 1990 r. i dziś można ją nazwać nowym ośrodkiem latte.

Źródło: The Independent

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Anthony Bourdain: głęboka rana na sercu kulinarnego świata

W piątek 6 czerwca jedna z największych osobowości telewizyjnych branży kulinarnej odeszła...
Czytaj wiecej