Cricova – w podziemnym mieście winnych piwnic

Nie poznasz Mołdawii nie próbując jej wina. I choć nam Polakom wina mołdawskie kojarzą się przede wszystkim z tanim, masowym produktem, dostępnym na półkach sklepowych supermarketów, to tak naprawdę nie poznaliśmy jeszcze dobrych win z kraju, w którym odgrywa ono tak ważną rolę.

Najbardziej znaną winnicą w Mołdawii jest, zlokalizowana niespełna dwadzieścia kilometrów od Kiszyniowa, Cricova. To jedna z największych winnic na świecie, która, będąc wytwórnią państwową, jest zarazem wizytówką tego kraju. Historia powstania i rozwoju winnicy sięga 1952 roku. Jest pełna wzlotów i upadków, w rzeczywistości odzwierciedlających los mołdawskiego wina w ostatnich dziesięcioleciach. Począwszy od panujących ustrojów, po niegospodarność i zniszczenia winnic, mołdawskie winiarstwo pokonało wszelkie trudności i próby. Dowodem na to jest Cricova – podziemne miasto winnych piwnic, które powstało w opuszczonej kopalni wapienia służącego do budowy stolicy, Kiszyniowa.

Z ponad 120 kilometrów kopalnianych korytarzy, zlokalizowanych sto metrów pod ziemią, na winiarnię przeznaczonych jest obecnie około 50 km. Znajdują się w nich drewniane beczki i stalowe tanki o pojemności 250 000 litrów. W specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach, mieści się największa kolekcja win z całego świata, składająca się z ponad dwóch milionów butelek. Przez cały rok w podziemiach panują idealne warunki do przechowywania wina (temperatura 12-14 ˚C oraz wilgotność na poziomie ponad 90%).

W sercu Cricovy, w specjalnie zagospodarowanych salach, przechowywana jest wspomniana powyżej wspaniała kolekcja win z Francji, Hiszpanii, Włoch, oraz szlachetne trunki z innych krajów, w łącznej ilości dwóch milionów butelek. W kolekcji słynnej na cały świat znajdują się unikatowe butelki, takie jak Jerozolima Północy z 1902 r. czy też likier Jan Becker z tego samego rocznika. Nie brakuje tu również bardziej znanych etykiet, jak chociażby Châteauneuf-du-Pape z 1938 roku.

Cricova ma również bardziej prywatną kolekcję, należącą do odwiedzających winiarnię specjalnych gości, którzy otrzymali wina symbolicznie. Przechowują je tu chociażby Władimir Putin, Angela Merkel, José Manuel Barroso, Donald Tusk oraz inni wielcy tego świata. Lista gości jest bardzo bogata, począwszy od Jurija Gagarina, po prezydentów Litwy, Estonii, Czech, Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii, Turcji, Kazachstanu, Austrii, Rumunii, Chin, Mołdawii. Należy do niej także były prezydent Polski Bronisław Komorowski, Jerzy Buzek, szachmistrz Anatolij Karpow, szef FIFA Joseph Blatter, tenisista Safin Marat, patriarcha prawosławnej Rosji Alexiej II oraz patriarcha Moskwy Kiriłł, a także Sekretarz Stanu USA John Kerry.

Winnica Cricova posiada również bogato zdobione, tematyczne sale bankietowe oraz degustacyjne. W każdej z czterech sal goście mogą delektować się wybornymi winami. Do dyspozycji są: Sala Prezydencka, w której odbywają się najważniejsze uroczystości, Sala Europejska z witrażami prezentującymi winorośl podczas każdej pór w roku, Sala Morska (nawiązująca do Morza Sarmackiego, które istniało tutaj 12 milionów lat temu) oraz Sala z kominkiem, służąca do kameralnych, biznesowych spotkań.

Cricova produkuje rocznie około 30 000 000 butelek, z czego znaczna większość to wina musujące wytwarzane metodą tradycyjną. To plasuje tę winnicę na pierwszym miejscu wśród producentów win musujących w Mołdawii. Tutaj powstają wina musujące jednoszczepowe jak Chardonnay, Pinot Noir oraz Cuvée, powstałe z połączenia szczepów Chardonnay, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon i Merlot. Leżakują one na osadzie od 8 tygodni do pięciu lat.

Spośród trzydziestu milionów butelek rocznej produkcji, Cricova wytwarza: 28 etykiet win musujących, czterdzieści dwa wina białe oraz czerwone, dwa rodzaje win deserowych oraz sześć rodzajów win w kartonach. Łącznie mamy do dyspozycji 78 różnych etykiet. A czego warto spróbować z oferty Cricova?

Cricova Brut Roz

Powstało najprawdopodobniej z połączenia Chardonnay oraz Pinot Noir, wtórna fermentacja w butelce trwała co najmniej dziewięć miesięcy. To wino wyróżnia się eleganckim bukietem porzeczek oraz kwiatów. W ustach świeże, orzeźwiające i zarazem dość delikatne, będzie idealnym winem na aperitif.

Cricova Prestige – Pinot Grigio 2015

Wino jest bardzo wyraziste, z wysoką kwasowością oraz aromatami cytrusowych i egzotycznych owoców. Będzie wspaniałym akompaniamentem dla wiosennych spotkań oraz dobrze połączy się z wiosennymi sałatkami.

Cricova – Feteasca Alba 2016

Z lokalnej odmiany, o słomkowej barwie i wspaniałej kwasowości. W nosie odnajdziemy smak zielonego jabłka, miodu oraz polnych kwiatów. Wspomniana kwasowość, wraz z uwypuklonym owocem, daje bardzo orzeźwiające wino, które idealnie pasować będzie do grillowanego pstrąga oraz pasty z owocami morza.

Cricova – Cabernet Sauvignon 2016

Leżakowane w dębowych beczkach, charakteryzuje się aromatami leśnych owoców, wanilii oraz przypraw i czekolady. Krótki kontakt z beczką nadaje winu umiarkowanej struktury oraz finalnej słodkości.

Cricova Prestige – Cordu 2014

To kupaż Cabernet Suvignon oraz Merlota pochodzących z winnic południowej części Mołdawii. Wino dojrzewa w dębowych beczkach przez okres co najmniej 12 miesięcy, nadając mu dość mocnego ciała. Wspaniały owoc, wydobywający się z kieliszka, wraz z dość pełnym podniebieniem tworzy wspaniałą harmonię. Wino będzie idealnie komponować się z wołowiną oraz stekami peklowanymi w miodzie.

Cricova – Wine Run…

Cricova, będąca winnicą państwową, stawia mocno na promocję mołdawskich win. Przez cały rok odbywają się tu imprezy plenerowe, koncerty, a w ostatni weekend stycznia, 100 metrów pod ziemią, także maraton. To wyjątkowe wydarzenie każdego roku skupia ponad 300 przybywających z całej Europy miłośników wina i sportu, którzy chcą  wziąć udział w „Cricova Wine Run”. Wspaniała, całodzienna impreza, wspierana jest przez tradycyjne zespoły folklorystyczne, muzyków oraz rzemieślników, tworzących magiczną atmosferę.

I ja tam byłem, maraton przeżyłem, ale niestety się w podziemnym mieście zgubiłem! A także wina mołdawskie z gośćmi piłem i wspaniale się bawiłem!

(źródło: Sporter Moldova)

 

Jak widać, wino odgrywa bardzo ważną rolę w kulturze i tradycjach Mołdawii, a także w gospodarce, odpowiadając za 5,3% eksportu, 2% PKB i przyczyniając się do zatrudnienia ponad 200 000 osób. Krótko mówiąc, co piętnasty Mołdawianin pracuje przy produkcji wina…

Noroc!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Czy miłośników wina czeka niebawem reglamentacja Prosecco?

W ostatnich dniach sieć obiegła zatrważająca wieść o możliwości ograniczenia produkcji, coraz...
Czytaj wiecej