Czerwona Langwedocja w jesiennych klimatach

Cabernet Sauvignon 2019, Abbotts & Delaunay, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka
Langwedocja w ciągu ostatnich trzydziestu lat odrobiła jedną z najważniejszych winiarskich lekcji. Metamorfoza regionu słynącego niegdyś z produkcji masowych win sprawiła, że dziś powoli uwalnia się on od wpływu win z Burgundii czy Bordeaux, by pokazać swoją własną tożsamość.

Langwedocja (Languedoc) jest jednym z najstarszych regionów winiarskich Francji. Ta historyczna, położona na południu kraina rozciąga się między Pirenejami, Rodanem i Morzem Śródziemnym. Z uprawy winorośli zasłynęła natomiast już w V wieku p.n.e. za sprawą przybyłych tam wówczas Greków. Dziś Langwedocja posiada zresztą największy areał upraw w kraju (ponad trzysta tysięcy hektarów). To około czterdziestu procent powierzchni upraw w całej Francji.

Wytwarza się tam ponad dwadzieścia pięć procent francuskich win. W głównej mierze uprawiane są tam czerwone odmiany winorośli jak: grenache, carignan, merlot, cabernet sauvignon czy syrah. Z białych odmian Langwedocja może się natomiast poszczycić szczepami chardonnay, viognier, macabeo, sauvignon blanc, muscat oraz picpoul. Zważywszy, iż region słynie z wymarzonych warunków klimatycznych, wina tu powstające są zazwyczaj lekkie, emanujące owocowością. Te bardziej strukturalne dominują nutami dojrzałych owoców oraz nut beczkowych.

Abbotts & Delaunay – serce Langwedocji

W dużej mierze projekt Abbotts & Delaunay zawdzięcza swój sukces Laurentowi Delaunayowi – zapalonemu enologowi, burgundzkiemu winiarzowi (w piątym pokoleniu) oraz negocjatorowi. W 2005 roku nabył on winiarnię zlokalizowaną w samym centrum Langwedocji, którą od 1996 roku zarządzała młoda i utalentowana australijska enolog Narid Abbott. Obecnie małżeństwo Catherine i Laurent Delaunayowie operują na łącznym areale stu pięćdziesięciu hektarów winnic. Zlokalizowane są one w różnych siedliskach, skupiając się głównie na produkcji win perfekcyjnych, tworzonych z pasji przez dwóch enologów. Winiarnia oferuje w swoim portfolio czternaście etykiet. Te zaś występują w trzech apelacyjnych kategoriach: Pays d’Oc, AOC oraz starannie selekcjonowanych etykiet ze starych winorośli.

Owocowe i dzikie Cabernet Sauvignon 2019

Cabernet Sauvignon 2019, Abbotts & Delaunay
Cabernet Sauvignon 2019, fot. Abbotts & Delaunay

Ten Cabernet Sauvignon jest jednym z lżejszych wśród wytrawnych przedstawicieli langwedockich win. Rocznik 2019 jest dziewiątą edycją wina, które od 2010 roku trafia na rynek w niezmienionej formie produkcji. Grona użyte dla tej etykiety zebrane zostały z dwóch parcel – Cévennes, której grona nadały winu świeżości, oraz z Doliny Aude dającej owoce podkreślające moc i krągłość. Zebrane grona poddano długiej maceracji na skórkach, a następnie – po fermentacji – wino starzono w dziesięciu procentach w dębowych beczkach. Pozostała część dojrzewała natomiast w stalowych kadziach.

Wino charakteryzuje się dominującymi aromatami czarnych, dojrzałych owoców z dość ostrymi nutami przyprawowymi i muśnięciem laski wanilii. Na podniebieniu nie odczujemy ani skromności, ani przepychu – jednakże dużo tu się dzieje. Jest fajny i lekki owoc, nienapraszająca się kwasowość, a do tego ładnie wkomponowana tanina.

Ta Langwedocja w winnej postaci jest idealną propozycją na słoneczne, jesienne dni. Jeżeli natomiast chcielibyście wkomponować tę etykietę do swojego menu, wino polecać się będzie do polędwiczek jagnięcych, grillowanych potraw, mięsnych zapiekanek oraz ćevapčići, kotletów z mięsa mielonego wieprzowego, wołowego, jak również baraniny.

Bon appétit!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Zwiewna Elegancja – Dolcetto d’Alba 2010 Madonna di Como

Marchesi di Barolo… jakim to sentymentem darzę tą winnicę! Za każdym razem,...
Czytaj wiecej