Nie masz czasu na czytanie? To błąd!

Czytanie książek wydłuża życie
Czytanie książek wydłuża życie
Czytanie, choć od dawna przegrywa walkę z telewizją oraz internetem, ma nad konkurencją pewną znaczącą przewagę – potrafi zwrócić czas, który w nie zainwestowano! Badania naukowe potwierdzają, że osoby regularnie czytające żyją dłużej.

Wiele osób miga się od czytania – narzekają na brak czasu lub mają ciekawsze zajęcia. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę pośpiech, jaki towarzyszy obecnym realiom życia społecznego. Warto jednak przemyśleć swoją postawę, gdyż poza walorami rozrywkowymi, czytanie książek ma też jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt…

Jeśli wierzyć badaniom amerykańskich naukowców, w dłuższej perspektywie czas, jaki zainwestujemy w lekturę, może bowiem wpłynąć na długość naszego życia! Tak przynajmniej twierdzi grupa badaczy z uznanego amerykańskiego Uniwersytetu Yale. Głównodowodzącą jest tu profesor Becca R. Levy, której towarzyszą Avni Bavishi oraz Martin D. Slade.

Czytelnictwo od zawsze łączone jest z lepszym wykształceniem i pozycją społeczną, a te grupy także zazwyczaj żyją nieco dłużej. Zespół profesor Levy postanowił jednak oddzielić te kwestie. Podczas prowadzenia obserwacji starano się wykluczać wszelkie mogące wpływać na wynik czynniki, dzięki czemu uzyskane dane są możliwie jak najdokładniejsze. Przez 12 lat przebadano 3650 osób powyżej 50. roku życia. Część praktycznie nie czytała, części robiła to przez pół godziny dziennie, natomiast ostatniej grupie czytanie zajmowało znacznie więcej czasu. Wyniki badań nad korelacją między długowiecznością a czytelnictwem opublikowano w piśmie naukowym „Social Science & Medicine” (numer 164, s. 44-48).

Już o czytających mało, ale regularnie zaobserwowano 17% mniejsze prawdopodobieństwo zgonu. Wśród osób, które czytanie pochłaniało bez reszty współczynnik ten wynosił aż 23%! W czym tkwi sekret? Oczywiście w uwarunkowaniach intelektualnych. Czytanie nie tylko rozwija wyobraźnię, ale i poprawia funkcjonowanie naszego mózgu, a gdy ten jest w dobrym stanie, także reszta ciała radzi sobie lepiej. Rozbudzone zdolności poznawcze są bowiem silnie powiązane z naszym stanem – to korelacja, a nie związek przyczynowo-skutkowy.

Czytanie książek wydłuża życie
Czytanie książek wydłuża życie

Czy więc warto usiąść do lektury? Cóż, obliczenia mówią same za siebie. Czytanie przez godzinę dziennie (dłużej niż górna granica badań) to w skali roki 15 dni (dób). Jeśli przemnożymy to przez 12 lat, w trakcie których naukowcy z Yale prowadzili badania, okaże się, że wydłużymy nasze życie o 23 miesiące, poświęcając na czytanie zaledwie pół roku! Czysty zysk i odpowiedź na pytanie „Jak zjeść ciastko i mieć ciastko?” – wystarczy się zmobilizować. Co ciekawe, czytanie prasy także działa, ale znacznie mniej niż czytanie książek. Nie ma natomiast znaczenia, czy sięgamy po beletrystykę, czy wydawnictwa naukowe.

W badania zespołu profesor Levy można wierzyć lub nie – fakt jest jednak taki, że samo czytanie to za mało. Choć dowiedziono, że osoby na co dzień pochłonięte lekturą mogą zyskać nawet dwa lata życia, nie powinno się traktować tego jako „zastępstwa” dla zdrowego trybu życia.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Hatsune Miku jedną z gwiazd festiwalu Coachella 2020!

Kultowy festiwal jak zwykle stawia na topowych wykonawców, zwłaszcza współczesnych, choć każdy...
Czytaj wiecej