Dario Rappellino – mały winiarz z wielkim sercem

Gdybym zdecydował się kiedyś na napisanie winnego pamiętnika, to temu winiarzowi z Piemontu poświęciłbym z pewnością cały rozdział, a może nawet i dwa.

Pisałbym o znajomości, o przyjaźni, o winach z jego piwnicy, a przede wszystkim o jego sercu jakie wkłada w kultywowanie rodzinnej tradycji w produkcję wina.

Dario Rappellino – to winiarz z krwi i kości, który od młodzieńczych lat podpatrywał pracę swojego ojca oraz dziadka w winnicy. To dzięki nim zostało zaszczepione w sercu Dario zamiłowanie do winorośli, które zaowocowało kontynuowaniem rodzinnej tradycji w trzecim już pokoleniu w produkcji win w małej miejscowości Grazzinao Badoglio w prowincji Asti. Na niewielkim areale Dario Reppellino uprawia między innymi Rieslinga, Barberę, Malvasię, Ruché (endemiczny szczep uprawiany tylko przez około 28 winiarzy na 40 hektarach winnic) oraz Grignolino, które gości raptem u 60 winiarzy.

Nie będę w tej chwili rozpisywał się o wszystkich winach jakie wytwarza Dario Rappellino w Azienda Agricola Rappellino Dario, o wspaniałej Barberze d’Asti Superiore stworzonej na cześć założycielki winnicy Marii d’Raplin, którą potocznie nazywano Nonna, ani o lekko musującej, półsłodkiej Malvasii di Casorzo, czy też o intensywnym owocu skrytym pod etykietą o nazwie Evasio oraz wspaniałej Sarze – Grignolino (Evasio oraz Sara – imiona dzieci Dario Reppellino), a swoją uwagę poświęcę podstawowej etykiecie z tej winnicy, Barbera d’Asti 2016 D.O.C.G.

Grona do produkcji Barbery d’Asti dojrzewały na południowo – wschodnich zboczach otrzymując optymalną dawkę słońca, które szybko uwalniało nagromadzoną w nocy wilgoć, nie przegrzewając jednak owoców w drugiej połowie dnia. Wino przeszło proces fermentacji w stalowych kadziach co pozwoliło na uzyskanie świeżości i lekkości owocu. Wino otrzymało aromaty czerwonych owoców, ziemi wspartych aromatami wiśni. W smaku soczyste i owocowe z przewijającą się wiśnią i truskawką, a wszystko to podbite delikatną taniną oraz wyrazistą kwasowością.

Tego rodzaju wino jest świetnym partnerem do posiłków i idealnie skomponuje się z potrawami z wieprzowiny, dzikiego ptactwa, pieczonych i duszonych czerwonych mięs, potraw na bazie gotowanych mięs z makaronem podawanych z sosami oraz z tatarem z polędwicy wołowej serwowanym na grzance.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Włoska robota – Recioto

Udajmy się dziś do włoskiego regionu winiarskiego, którego parcele zlokalizowane są na...
Czytaj wiecej