David Lynch odwiedzi Toruń podczas CAMERIMAGE 2017

David Lynch
David Lynch
David Lynch jest artystą bardzo specyficznym, którego dziwaczne wizje z pewnością nie każdemu przypadają do gustu. Trudny w odbiorze, ale jakże genialny filmowiec to prawdziwy człowiek renesansu, ze szczególnym zamiłowaniem do sztuk plastycznych. Niebawem w Toruniu otwarta zostanie poświęcona jego twórczości wystawa "Silence and Dynamism", będąca wydarzeniem towarzyszącym 25. edycji festiwalu CAMERIMAGE.

W dniach 11-18 listopada 2017 w Bydgoszczy odbędzie się 25. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE. Jubileusz sprawia, że organizatorzy z pewnością postarają się zaserwować wiele niespodzianek. W końcu mowa o jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce, które od roku 1993 (kiedy to w Toruniu odbyła się pierwsza edycja) zdążyło zaskarbić sobie uznanie międzynarodowej społeczności filmowej. Światowej sławy gości na pewno nie zabraknie, a jednym z nich będzie David Lynch. Dla twórcy “Mulholland Drive” (Najlepszego filmu XXI wieku według zeszłorocznego plebiscytu BBC Culture) to kolejna okazja do odwiedzenia Polski. Podczas wizyty zainauguruje on otwarcie wystawy “Silence and Dynamism”, która ma być jednym z wydarzeń okołofestiwalowych.

Siedemdziesięciojednoletni David Lynch to postać wyjątkowa na skalę światową. Ze świecą można by szukać drugiego tak awangardowego artysty, który mimo specyficznej stylistyki swoich dzieł, potrafił zaskarbić sobie zarówno uznanie krytyki, jak i widowni. Już po debiutanckiej “Głowie do wycierania” z 1977 wróżono mu wielką karierę – później miewał lepsze i gorsze momenty. Bywało różnie, ale trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że mowa o jednym z najwybitniejszych filmowców w historii kinematografii.

Ostatnio David Lynch przypomniał o sobie reaktywując kultowe “Twin Peaks”. Był to bardzo dobry, choć zaskakujący powrót. Trzeba bowiem pamiętać, że od roku 2006 reżyser trzymał się na uboczu, w pełni oddając się sztuce. W tym czasie powstał między innymi ukazujący tę stronę jego wielowymiarowej kariery dokument “David Lynch: The Art Life” (polski tytuł to “David Lynch, żyć sztuką”). Warto przyswoić sobie ten tytuł, gdyż już 12 listopada cała ta sztuka zostanie pokazana polskiej widowni.

Zainicjowaną przez Marka Żydowicza (twórca i dyrektor CAMERIMAGE) wystawę zatytułowano “Silence and Dynamism”. To największa ekspozycja dzieł autora “Prostej historii”, jaką kiedykolwiek przygotowano. Między 12.11.2017 a 18.02.2018 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki Czasu” zobaczymy około czterystu prac, jakie David Lynch stworzył w różnych okresach swojego życia. Na tak pokaźną kolekcję składają się rysunki, litografie, akwarele, obrazy olejne, fotografie, ale też utwory muzyczne, wideoklipy i filmy krótkometrażowe.

David Lynch będzie gościem specjalnym 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE, w związku z czym nie zabraknie go także na otwarciu powiązanej z festiwalem wystawy “Silence and Dynamism”, która przybliży nam jego twórczość. Wernisaż odbędzie się 12 listopada, a ekspozycja w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej “Znaki Czasu” potrwa do 18 lutego 2018.

"This Man Was Shot 0.9502 Seconds Ago" (2004), rys. David Lynch
“This Man Was Shot 0.9502 Seconds Ago” (2004), rys. David Lynch
Autor artykułu
More from Damian Halik

“Spencer & Locke”, czyli Calvin i Hobbes rodem z Sin City

Kończysz wciągającą książkę (bądź film) i zaczynasz zastanawiać się nad dalszymi losami...
Czytaj wiecej