David Lynch kolejnym reżyserem w kadrze MasterClass!

David Lynch
David Lynch
Co byście powiedzieli, gdyby postać tak znacząca dla świata filmu, jak sam David Lynch, zechciała podzielić się z wami sekretami swojego warsztatu? Młodzi adepci sztuki filmowej i pasjonaci, którzy pragną poznać to medium od podszewki, z pewnością nie mieliby nic przeciwko udaniu się w tę szaloną, artystyczną podróż... którą już niebawem umożliwi im MasterClass.

Jeśli ktoś kiedykolwiek wątpił w sensowność kursów online, MasterClass z pewnością udowodniło, że to działa. Firma szkoleniowa niebawem rozpocznie czwarty rok swej działalności, a rozrost kadry w tym czasie mówi sam za siebie. Strzałem w dziesiątkę okazało się postawienie na ekspertów, którym nie sposób odmówić wiedzy, bez windowania przy tym cen kursów. Efekt? Olbrzymie rzesze chętnych, którzy chcieli poznać tajniki warsztatów największych sławy. Za pośrednictwem MasterClass szkolenia prowadzili uznani pisarze, reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, muzycy, kucharze, sportowcy, a nawet naukowcy. Serwis nie zamierza jednak osiadać na laurach i stale poszerza swoją kadrę. Według niedawnych informacji w 2019 roku dołączy do nich między innymi David Lynch.

Trudno nie odnieść wrażenia, że jest to bardzo przemyślana decyzja. Z jednej strony wykładowcy MasterClass to postaci bardzo rozpoznawalne. Wystarczy wymienić choćby Martina Scorsesego, Serenę Williams, Samuela L. Jacksona, Garriego Kasparowa, Hansa Zimmera czy Gordona Ramsaya. David Lynch z pewnością też się w tym towarzystwie odnajdzie. Z drugiej jednak strony mowa tu przede wszystkim o artystach w swoim fachu, których nieszczególnie interesuje komercja. To bez wątpienia jeszcze silniej pobudza młodych, którzy także chcą tworzyć, a nie tylko produkować swoje dzieła. David Lynch może stać się wręcz magnesem na nich, ponieważ jest jednym z niewielu undergroundowych artystów, którzy przebili się do mainstreamu i pozostali sobą.

Scenariusz i reżyseria: David Lynch

David Lynch, fot. Film Constellation

Lekcje oferowane przez MasterClass składają się z materiałów wideo nagranych przez słynne postaci, ćwiczeń, jak i zapytań zadawanych prowadzącym. Jedni silniej skupiali się na technicznej stronie swojej pracy, drudzy na rozbudzaniu fantazji, a jeszcze inni na snuciu opowieści. David Lynch z pewnością nie wpisze się jednak w żadne z powyższych, oferując własną wizję kursu. W końcu niepokorny artysta z Missouli w stanie Montana nieraz zaskakiwał, dlaczego więc miałby ograniczać się tym razem? Zważywszy na formę szkoleń, można więc oczekiwać, że jego wykłady będą czymś więcej niż lekcją – raczej swoistym duchowym przeżyciem.

Warto przy tym pamiętać, że MasterClass posiada szeroką kadrę zarówno w kwestii reżyserii, scenopisarstwa, jak i ogólnie pojętej sztuki filmowej. David Lynch ma opowiadać o storytellingu i kręceniu filmów. Jest jednak rzesza twórców, którzy zrobią to na swój sposób, bardziej skupiając się na poszczególnych elementach tej sztuki. Wystarczy wymienić Spike’a Lee, Martina Scorsesego, Rona Howarda, Aarona Sorkin, Davida Mameta czy Wernera Herzoga. Tylko ta szóstka ma na koncie cztery Oscary i kolejnych osiemnaście nominacji do nich, do tego czterysta innych nagród. David Lynch powiększy pulę o cztery oscarowe nominacje i pięćdziesiąt dwie inne statuetki. Nazwa MasterClass zatem zobowiązuje!

Ekipa “Mullholland Drive” – Laura Harring, David Lynch, Naomi Watts, fot. Asymmetrical Productions

Więcej o kursach i prowadzących przeczytacie na oficjalniej stronie MasterClass. Dostęp do pojedynczego kursu to koszt 90 dolarów, natomiast firma oferuje także warte 180$ (lub 830 zł) roczne przepustki. Jeśli jednak zależy wam, by to właśnie David Lynch wprowadził was w tajniki filmowego świata, musicie uzbroić się w cierpliwość. Jego kurs pojawi się w ofercie najprawdopodobniej na początku roku. Wraz z nim do kadry MasterClass dołączyć mają też Natalie Portman, Jodie Foster i Neil Gaiman.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Muzeum na receptę? Kanada znów zaskakuje!

Badanie naukowe pokazują, że podziwianie dzieł sztuki pozytywnie wpływa na stan ludzkiej...
Czytaj wiecej