Dawid Podsiadło w hołdzie Wesowi Andersonowi i naturze

Fragment teledysku do singla "Trofea" (od lewej: Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Dawid Podsiadło), fot. Papaya Films
Fragment teledysku do singla "Trofea" (od lewej: Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Dawid Podsiadło), fot. Papaya Films
Muzykę Dawida Podsiadły można lubić lub nie, ale nie można mu odmówić oryginalności. Pod koniec maja, przy okazji swoich 26. urodzin, muzyk postanowił podzielić się z fanami nowym teledyskiem, który pod wieloma względami jest wyjątkową produkcją.

W świecie sztuki trudno o jednoznaczne wskazywanie najlepszych, ale jeszcze trudniej wskazać elementy, które Dawid Podsiadło robiłby w swojej karierze źle. Dziś jest on bez wątpienia topowym wykonawcą w naszym kraju, a przy tym nie musi na każdym kroku wyskakiwać z lodówki i pojawiać się dosłownie wszędzie. Lekko wycofany, na swój sposób zabawny, ale przede wszystkim niekonwencjonalny, czy wręcz ekscentryczny. Te epitety chyba najlepiej opisują tak jego, jak i jego twórczość… ale nie tylko tu pasują doskonale.

Dawid Podsiadło i Agata Buzek w teledysku do piosenki "Trofea", fot. Papaya Films
Dawid Podsiadło i Agata Buzek w teledysku do piosenki “Trofea”, fot. Papaya Films

Niekonwencjonalny styl to też wyznacznik twórczości Wesa Andersona, który jest czymś niepodrabialnym. Skąd to porównanie? Otóż właśnie temu artyście Dawid Podsiadło złożył hołd podczas produkcji najnowszego klipu. Jak podkreśla muzyk, teledysk do singla “Trofea” to największa produkcja, jaką dotąd udało mu się zrealizować. Nagranie materiału na siedmiominutowy film trwało kilka dni, a do jego produkcji zaangażowano dużą ekipę na czele z gwiazdami filmowymi:

Trofea to największa produkcja teledyskowa, jaką zrealizowaliśmy do tej pory. Ogromna ekipa, kilka dni zdjęciowych, horrendalna ilość pracy. Czuję się obłędnie wyróżniony tym, że tak wiele fantastycznych osób z produkcji i tylu znakomitych aktorów wzięło udział w tej przygodzie. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt za całe SERCE oddane, by teledysk do Trofeów mógł powstać.

– Dawid Podsiadło (fragment wpisu na Facebooku)

W silnie inspirowanym stylistyką filmów Wesa Andersona teledysku – poza samym muzykiem – zobaczymy Jerzego Stuhra, Agatę Buzek, Wiktora Zborowskiego, Borysa Szyca, Magdalenę Cielecką i Krzysztofa Maternę. Pomysł na klip o proekologicznym przesłaniu wymyślili Dawid Podsiadło i jego menadżer Maciek Woć. Reżyserię powierzono natomiast Danielowi Jaroszkowi, związanego na co dzień ze studiem Papaya Films, które wyprodukowało klip. Animacje są natomiast dziełem Marty Kacprzak, to jednak zaledwie wierzchołek listy nazwisk osób, które zaangażowane były w produkcję. Dawid Podsiadło każdego z osobna wymienia w opisie filmu, który możecie zobaczyć tutaj:

Na uwagę bez wątpienia zasługuje nie tylko sama wizualna otoczka, ale i przesłanie teledysku. “Trofea” świetnie wyglądają i brzmią, jednak Dawid Podsiadło pokazuje tu także swoją artystyczną dojrzałość. Warto obejrzeć klip więcej niż raz, by wyłapać smaczki, ale też wsłuchać się w tekst. Przy pierwszym seansie warstwa wizualnie wyraźnie nie pozwala skupiać się na niczym innym.

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Nie patrz w górę” – śmiejmy się, póki możemy [Recenzja]

Politycy kłamią, media obchodzi jedynie oglądalność, a reszta ludzi i tak ma...
Czytaj wiecej