Deeptime – czeskie organiczne głośniki z drukarki 3D

Ionic Sound System (promo), fot. Deeptime
Ionic Sound System (promo), fot. Deeptime
Druk 3D jest coraz powszechniejszy i kto wie – możliwe, że właśnie dzięki tej technologii w przyszłości będzie powstawać znaczna część towarzyszących nam na co dzień rzeczy. Już dziś w ten sposób otrzymujemy jednak bardzo ciekawe projekty, a jednym z nich bez wątpienia są organiczne głośniki firmy Deeptime.

Ciekawe, czy Martin Hřeben i Ondřej Chotovinský rozważali zgłoszenie swojego pomysłu do Lexus Design Award. Motto ich studia brzmi: Zmieniamy piasek w dźwięk i niewiele odbiega ono od stanu faktycznego. Czescy designerzy działający pod szyldem Deeptime tworzą bowiem nietuzinkowe zestawy audio. Zamiast jednak wykorzystywać powszechny w druku 3D plastik, oni stawiają na drukowanie z piasku.

Ionic Sound System, fot. Deeptime
Ionic Sound System, fot. Deeptime

Jak na mój gust takie podejście do tematu spełnia wymogi nowoczesności i funkcjonalności, które przyświecają Lexusowi. Być może Czesi powinni więc rozważyć start w kolejnej edycji konkursu. Wracając jednak do działalności Deeptime, ich wyjątkowa koncepcja u samych podstaw odwołuje się do natury… A ich głośniki mogłyby przyozdobić niejedno muzeum historii naturalnej – ciekawe, ile osób pomyliłoby je z eksponatami.

Głośnik pasywny Spirula, fot. Deeptime
Głośnik pasywny Spirula, fot. Deeptime

W ofercie czeskiego studia znajdziemy obecnie dwa produkty. Pierwszy to pasywne głośniki o częstotliwości od 73 Hz do 20 kHz. Ich kształt przypomina muszle, których skamieniałości nieraz znajdywano na terenach wykopaliskowych. Do tego dochodzi także masywny subwoofer aktywny, inspirowany jeszcze innymi stworzeniami sprzed tysiącleci. Razem produkty Deeptime składają się one na Ionic Sound System o mocy wejściowej od 80 W RMS/160 W. Jak zapewniają Hřeben i Chotovinský: każdy meloman powinien być zadowolony.

Aktywny subwoofer Thunderstone, fot. Deeptime
Aktywny subwoofer Thunderstone, fot. Deeptime

Oczywiście dźwięk jest w przypadku zestawów audio kwestią najistotniejszą, ale nie jedyną, na jaką zwracam uwagę. Deeptime zaskakuje przede wszystkim designem i samym podejściem do kwestii projektowania. Kształt inspirowany skamielinami to jedno, ale ilu producentów audio może się pochwalić naturalnym pochodzeniem ich sprzętu? W tym przypadku funkcjonalność i innowacyjność łączy się natomiast z nastawieniem proekologicznym. Cała hermetyczna konstrukcja Ionic Sound System powstał z piasku, naturalnych barwników i utwardzaczy. Projektanci tak dopracowali proces druku 3D z piasku, by kolejne warstwy porowatego materiału stworzyły stożkową bryłę, która nie będzie rezonować, by nie wpływać na nadawany dźwięk.

Zaciekawieni? Po szczegóły dotyczące głośników Spirula, subwoofera Thunderstone i całego Ionic Sound System odsyłam na stronę Deeptime. Tam też znajdziecie formularz kontaktowy, za którego pośrednictwem uzyskacie informację na temat realizacji zamówień i ewentualnej ceny. Nie spodziewajcie się jednak promocji – same głośniki wyceniane są na 899 euro. Pozostałe elementy nie zostały jeszcze oficjalnie wprowadzone na rynek.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Scotty zamienił USS Enterprise na ISS?

Obsada oryginalnej serii "Star Trek" mniej lub bardziej poważnie podchodziła do kosmicznych...
Czytaj wiecej