Jeśli kostka Rubika, to tylko z paryskiej restauracji Le Dali!

Ciastko Rubika (Rubik's Cake) serwowane w restauracji Le Dali, fot. Instagram Cédrica Groleta
Ciastko Rubika (Rubik's Cake) serwowane w restauracji Le Dali, fot. Instagram Cédrica Groleta
Sława Ernő Rubika i opracowanej przez niego w latach 70. XX wieku kostki będzie trwać jeszcze bardzo długo. Jeśli wierzyć na wpół żartobliwemu nawiązaniu do tej łamigłówki choćby w filmie "WALL·E" Pixara – kostka Rubika mogłaby nawet służyć za postapokaliptyczny relikt ludzkiej kreatywności, ale inni woleliby ją najzwyczajniej w świecie... zjeść.

Kulinarna fantazja, dzięki której Cédric Grolet zabłysnął w cukierniczym świecie, to połączenie uczty wizualnej i smakowej. Niektórzy twierdzą wręcz, że jego desery wyglądają zbyt dobrze, by je zjadać, ale nikt nie potrafi się temu oprzeć. Obok inspiracji kwiatami i owocami – o których napisał nawet książkę – cukiernik z paryskiej restauracji Le Dali postanowił także oddać hołd Ernő Rubikowi. Wszystko dlatego, że stworzona przez węgierskiego inżyniera zabawka wywarła w dzieciństwie niemały wpływ na urodzonego w 1985 roku Francuza. I choć Grolet wspomina, że nigdy był w układaniu kostki Rubika zbyt dobry, jej kulinarnej wersji nikt tak nie układa!

Przykładowe ciastko Rubika (Rubik's Cake), fot. Instagram Cédrica Groleta
Przykładowe ciastko Rubika (Rubik’s Cake), fot. Instagram Cédrica Groleta

Kostka Rubika jest stosunkowo prostą zabawką, choć od kandydatów na mistrzów wymaga olbrzymiej wprawy i wyobraźni przestrzennej. W deserowym wydaniu Cédric Grolet nie chciał jednak ograniczać się do surowych reguł gry, zrywając ze standardową kolorystyką kostek. W jego wydaniu ciastka zasługują na miano równie wyrafinowanych, co jadalnych układanek, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Na chętnych czeka wiele konfiguracji “ciast Rubika” (Rubik’s Cake), będących mieszanką awangardowych połączeń smakowych.

Deser serwowany w Le Dali to właściwie zestaw dwudziestu siedmiu sześciennych ciastek, które ułożone są na podobieństwo kostki Rubika. Wedle życzenia gości każde z nich może mieć inny smak, a te potrafią zaskoczyć. Wśród opracowanych przez Cédrica Groleta ciastek znajdziemy takie o smaku moreli czy wiśni, ale i estragonu bądź rozmarynku. A ponieważ będąca częścią hotelu Le Meurice restauracja Le Dali jest lokalem ekskluzywnym, nie mogła zabraknąć także kostek skąpanych w złocie. Ceny niejednego mogłyby oczywiście zwalić z nóg, jednak można się było tego spodziewać. Grunt, że każdy powinien znaleźć tam coś, co zadowoli jego podniebienie.

Złote ciastko Rubika (Rubik's Cake), fot. Instagram Cédrica Groleta
Złote ciastko Rubika (Rubik’s Cake), fot. Instagram Cédrica Groleta

By skosztować deserowej reinterpretacji kostki Rubika, musicie wybrać się do restauracji Le Dali. Lokal mieści się w luksusowym hotelu Le Meurice przy 228 Rue de Rivoli w 1. dzielnicy Paryża, choć Cédric Grolet powoli zaczyna prześcigać sławą dobytek swojego pracodawcy.

33-letni cukiernik odpowiada za desery w Le Dali od sześciu lat, będąc uznawanym za jednego z najlepszych w swoim fachu. Od roku 2015 regularnie zdobywa zresztą tytuły “Best Pastry Chef” od wszelkich branżowych pism. W zeszłym roku doceniono go nawet w globalnym plebiscycie The World’s 50 Best Restaurants. Dzięki Groletowi Le Dali szczyci się szeroką ofertą reinterpretacji tradycyjnych francuskich deserów, jednak to ciastka nawiązujące do dzieła węgierskiego inżyniera zdają się cieszyć największą popularnością.

Ciastka Rubika (Rubik's Cake) serwowane w Le Dali, fot. Instagram Cédrica Groleta
Ciastka Rubika (Rubik’s Cake) serwowane w Le Dali, fot. Instagram Cédrica Groleta
Autor artykułu
More from Damian Halik

Dinara Kasko wzięła na warsztat czekoladę rubinową

Cukiernicza pasja w połączeniu z architektoniczną precyzją dają oszałamiające efekty – zwłaszcza...
Czytaj wiecej