Niezwykłe ciasta inspirowane… origami!

Pasja do architektury i cukiernictwa... jaki może być efekt tego nietuzinkowego połączenia? Poznajcie Dinarę Kasko - cukierniczkę tworzącą ciasta wyglądające jak prawdziwe dzieła sztuki.

Dinara Kasko to 28-letnia kobieta pochodząca z Ukrainy. Ukończyła studia związane z architekturą i designem, co pozwoliło jej rozpocząć pracę w zawodzie architekta i projektanta 3D.  I choć na pozór wszystko układało się dobrze, Dinara postanowiła pójść krok dalej. I w ten sposób pasja do architektury i designu została połączona z drugą życiową miłością Kasko… z cukiernictwem!

Młoda cukierniczka tworzy niesamowite ciasta, które wyglądają jak… współczesne rzeźby.

Piękne linie i wzory, misterne konstrukcje tworzące niesamowity efekt końcowy. Jednak nie tylko forma zewnętrzna ciast, ale również ich wnętrze robi imponujące wrażenie. Przemyślana konstrukcja łącząca konkretne smaki, a jednocześnie atrakcyjna wizualnie. Cukierniczka zwraca też szczególną uwagę na połączenia różnych konsystencji i tekstur – od chrupkości orzechów, przez miękkość biszkoptu, aż po delikatność płynnego karmelu. Kiedy wycinamy czerwony tort Origami, nasze oczy spotykają się z cudownie jednolitymi warstwami miękkiego czekoladowego ciasta, orzechów, karmelowego musu serowego i kompotu jabłkowego. Dzieło sztuki dla oczu i dla podniebienia!

 

Ciasta Dinary Kasko to jadalne dzieła sztuki, fot. http://www.dinarakasko.com/
Ciasta Dinary Kasko to jadalne dzieła sztuki, fot. http://www.dinarakasko.com/
Ciasto Origami, fot. http://www.dinarakasko.com/
Ciasto Origami, fot. http://www.dinarakasko.com/

Inspiracją dla Kasko stała się starożytna, chińska sztuka składania papieru – origami. Jak sama mówi, poświeciła wiele godzin na składanie kolejnych konstrukcji, testowanie kształtów i tekstur papieru. Aż w końcu ostre linie i geometryczne kształty przeniosła na swoje wypieki.

Drukarka 3D jako narzędzie kuchenne? Jak widać, efekt jest niesamowity!

Jak to możliwe, że bryła ciasta jest wykonana z taką precyzją i dokładnością? Idealne ciasto powstaje dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii. Mowa tu konkretnie o drukarkach 3D, które służą Dinarze Kasko za codzienne narzędzie pracy. Młoda  pani architekt wykorzystuje dotychczasowe doświadczenie w modelowaniu 3D do tworzenia projektów swoich wypieków. Każde jadalne, słodkie arcydzieło powstaje przy użyciu form 3D, które Kasko konstruuje używając specjalnych algorytmów i złożonych technik diagramowania.  

fot. http://www.dinarakasko.com/
fot. http://www.dinarakasko.com/
fot. http://www.dinarakasko.com/
fot. http://www.dinarakasko.com/
Ciasto z wykorzystanie czekolady rubinowej, fot. http://www.dinarakasko.com/
Ciasto z wykorzystanie czekolady rubinowej, fot. http://www.dinarakasko.com/

Na zdjęciach ciasta prezentują się wyśmienicie, a jak smakują? Z opinii tych, którzy mieli okazję spróbować, wynika, że to dzieła sztuki również dla podniebienia.

Niedawno Dinara Kasko postanowiła dać szansę cukiernikom tworzącym w zaciszu własnej kuchni na wykonanie podobnych konstrukcji. Na swojej stronie rozpoczęła sprzedaż silikonowych form, do których dołączone są jej oryginalne przepisy. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by samemu zmierzyć się z takim wyzwaniem! Szczegóły znajdziecie tutaj: http://www.dinarakasko.com/

Zajrzyjcie, jak wygląda proces powstawania jadalnych konstrukcji Kasko:

Autor artykułu
More from Natalia Maciejewska

Ręcznie robione noże podbiły serca kulinarnego świata

Obecnie jedne z najbardziej charakterystycznych i wyróżniających się noży kuchennych na świecie....
Czytaj wiecej