DineART: kubizm, impresjonizm, Pop Art i kuchnia

fot. www.gq.com
fot. www.gq.com
Będą gorące nazwiska, merytoryczne dyskusje, degustacje i intrygujące show. Wszystko w duchu intensyfikacji kulinarnych doznań za sprawą bodźców oddziałujących na wszystkie nasze zmysły.  

Dzięki sukcesom programów kulinarnych, temat kuchni stał się w ostatnich latach niewiarygodnie modny. Dzisiejsi klienci restauracji bardziej niż kiedykolwiek są świadomi tego, co znajduje się na talerzu, a najlepsi szefowie kuchni posiadają obecnie status podobny do gwiazd muzyki czy kina. Nie jest to jednak łatwy zawód: codziennie stają na głowach, by stale zaskakiwać klientów nowymi, niesamowitymi recepturami. Wydarzenia ich udziałem, jak tegoroczny Lexus Hybrid Cuisine, przyciągają rzesze fanów fine diningu i nikogo chyba nie trzeba już przekonywać, że gotowanie to kolejna forma wyrażania siebie poprzez sztukę.

Konkurencja w branży gastronomicznej jest jednocześnie bardzo silna i nawet wybitny szef kuchni nie jest obecnie gwarancją sukcesu restauracji. Smakosze z całego świata spośród wielu opcji wybierają te destynacje, w których celebruje się rytuał posiłku tak, aby na długo pozostawić po sobie niezapomniane wrażenia. Na szczęście coraz większa rzesza firm z branży Horeca zaczyna to dostrzegać i dostosowuje swoją ofertę do współczesnych oczekiwań swoich klientów. Dajar Horeca wyszedł na przeciw tym potrzebom organizując wyjątkowe wydarzenie: DineART.

DineART - plakat wydarzenia (mat. prasowe)
DineART – plakat wydarzenia (mat. prasowe)

Projekt DineART promuje kompleksowe podejście do gastronomii w Polsce. Jego twórcy postawili na huczną inaugurację swojej inicjatywy: 5 i 6 września w Folwarku Łochów pod Warszawą odbędzie się wydarzenie, które stanowić będzie nie tylko promocję kulinarnych dokonań najlepszych szefów jako sztuki samej w sobie, ale także kompleksowego podejścia do dopracowanej oprawy smakowych doświadczeń. Polskie i zagraniczne autorytety w dziedzinie gastronomii spotkają się, by wspólnie dyskutować o roli estetyki, designu i właściwego otoczenia w potęgowaniu i utrwalaniu pozytywnych smakowych doznań.

Hiroshi Tsunoda, fot. hiroshitsunoda.com
Hiroshi Tsunoda, fot. hiroshitsunoda.com

Na temat wzornictwa w nowoczesnej gastronomii oraz dostosowywania aranżacji stołu do różnych okoliczności wypowie się światowej sławy projektant i wykładowca akademicki Hiroshi Tsunoda. Organizatorzy nie zapomnieli też o biznesowym aspekcie prowadzenia przedsiębiorstwa gastronomicznego. Dyskusje o różnych modelach działalności, estetyce, koncepcjach, jak i źródłach inspiracji poprowadzą redaktor naczelna magazynu KUKBUK Daria Pawlewska oraz Agnieszka Małkiewicz, prezes MADE Restaurant. Jak wiadomo, warunkiem satysfakcjonującego posiłku bywa też dobre towarzystwo, o czym opowie Marta Bradshaw – założycielka platformy Eataway, za pośrednictwem której kucharze z całego świata (niekoniecznie profesjonalni) aranżują z nieznajomymi wspólne spotkania przy domowym stole.

W trakcie części merytorycznej wydarzenia, goście będą mogli spróbować przygotowanych dla nich przysmaków oraz odwiedzić showroomy prezentujące różnorodne, artystyczne wizje jadalni, stworzonych jako nieodłączne tło dla kulinarnych doznań. Na potrzeby aranżacji twórcy inspirowali się trzema kierunkami sztuki: kubizmem, impresjonizmem oraz Pop Artem.

Sylwia Stachyra, fot. materiały prasowe organizatora

Wybrane nurty będą towarzyszyć zaproszonym również podczas uroczystej, wieczornej Gali. Zespoły eksperckie – każdy w składzie: szef kuchni, sommelier, stylista i reżyser – przygotują stanowiące integralną całość ze smakowymi impresjami widowiska działające na wszystkie zmysły,. Dla gości gotować będą gorące nazwiska polskiej sceny gastro – zwyciężczyni programu „Top Chef” 2018 Sylwia Stachyra, szef kuchni restauracji Mennicza Fusion we Wrocławiu Łukasz Budzik oraz szef kuchni restauracji Hotelu Copernicus***** w Krakowie Marcin Filipkiewicz. Gospodarzem będzie Mateusz Gazda  – szef kuchni restauracji Folwarku Łochów.

W zamyśle twórców event promować ma podejście do kuchni oraz jej otoczenia jako dziedziny sztuki.

Używając dość odważnie tej nomenklatury chcemy podkreślić, że jedzenie z coraz większą siłą nabiera nowego, ambitnego, już nie tylko praktycznego znaczenia. Podjęliśmy temat na szeroką skalę, ponieważ uważamy, że zrozumienie większych oczekiwań odbiorców i zwrócenie baczniejszej uwagi na estetykę wokół stołu zapewni polskim restauracjom i organizatorom przyjęć przewagę rynkową, a co za tym idzie rozwój ich biznesu.

podkreśla Adam Fecenec, Horeca Manager w firmie Dajar.  

 

Twórcy DineART opisują zwieńczającą wydarzenie Galę jako „kulinarny spektakl w formie pokazu mody”. Musimy przyznać, że brzmi to naprawdę intrygująco, dlatego postanowiliśmy zobaczyć ten obiecujący event na własne oczy i po powrocie podzielić się z Wami wrażeniami.

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Lexus ES siódmej generacji już niebawem w Europie

Choć ze zdjęcia i teasera trudno wiele wywnioskować, a koncern pilnie strzeże...
Czytaj wiecej