Disznókő – Tokaj Aszú 6 Puttonyos „Kapi Vineyard” 2015, dwie dekady i tylko cztery roczniki…

Disznókő to nie tylko symbol Tokaju, ale również symbol, który jest nieodzownym elementem odrodzenia całej węgierskiej produkcji wina po zmianie reżimu, i dotyczy to nie tylko produkcji wina, ale także otaczającego go ducha, którego historia namaszczała wieloma ciężkimi próbami.

Choć karty historii wielokroć wystawiały na próbę tokajskie wina oraz cały region, to wiele lokalnych winnic, aby przetrwać, godnie stawiało czoła pułapkom losu. Ich wytrwałość i ciężka praca nagrodzona została uznaniem, które dzisiaj określa region jako jeden z najwyższych standardów naturalnych słodkich win na świecie. Poznajcie Disznókő.

Do takich winnic należy między innymi winnica Disznókő (skała dzika).

Ta od 1732 roku naznacza swoje granice u zbiegu obecnych dróg numer 37 i 39. Zawdzięcza ona swoją nazwę dużej skale przypominającej mieszkańcom dzika. Zapoczątkowana w pierwszej połowie XVIII wieku, przekazywana była we władanie wielkim rodom szlacheckim.

Charakterystycznym punktem winiarni Disznókő stał się na początku XIX wieku „żółty dom”. Sagra Borhaz służył jako tłocznia, dziś jest to restauracja z wykwintnym menu. Okres powojenny nie oszczędził winnicy. Przeszła ona w posiadanie państwa, które stawiało na ilość, a nie na jakość. Trzeba wziąć pod uwagę ówczesny rynek zbytu, który w dużej mierze kierowany był do byłych krajów ZSRR. Winnica nastawiona była na zapewnienie ilości dostaw, a nie koniecznie, ich jakości.

Źródło: WineSofa

Duża zmiana nastąpiła w 1992 roku wraz ze zmianami ustrojowymi.

W powrocie do dawnej świetności pomógł kapitał. Z pomocą przyszedł francuski właściciel AXA-Millésimes, właściciel bordoskich châteaux: Pichon-Longueville Baron i Cantenac-Brown oraz portugalskiej Quinta do Noval, który dokonał gruntownej modernizacji.

 „Od tamtego czasu priorytetem było odwołanie do wielkich tradycji posiadłości. Zaprojektowano nowy budynek, do którego przeniesiono procesy produkcyjne. Jest pięknie wkomponowany w okoliczne wzgórza, których Disznókő ma 150 hektarów.”

źródło: disznoko.hu

Dziś Disznókő w swoich winnicach o południowej ekspozycji, skupia się przede wszystkim na uprawie furminta (60%). Jest to najbardziej rozpowszechniona odmiana w regionie. Furmint dojrzewa dość późno i łatwo staje się winogronem aszú, zachowując doskonałą kwasowość. 30% nasadzeń stanowi hárslevelú, również lokalna odmiana, która nadaje winom przyjemny bukiet, rozszerzając jego aromaty o miód i kwiaty.

Kolejnymi nasadzeniami jest zéta, stanowiąca 9% powierzchni upraw. Ta krzyżówka furminta i bouviera, dojrzewa dość wcześnie, dając winom mnóstwo aromatów. Zaledwie 1% powierzchni upraw stanowi cudownie aromatyczny, żółty muskat, który używany jest do win aszú. Dzięki terroir oraz mgłom znad rzek Cisa i Bodrog, stworzone zostały doskonałe warunki dla rozwoju szlachetnej pleśni. To dzięki niej powstają w Disznókő jedne z najznakomitszych tokajów na świecie. Jednakże, prócz słodkich aszú, w Disznókő wytwarza się również kilka typów win, od wytrawnego Furminta i Hárslevelü, przez późny zbiór (late harvest) oraz szamorodni.

Jedną z najznamienitszych parceli w 150 hektarowej winnicy, stanowiącej jeden obszar, jest posadowiona w górnej części winnicy, działka Kapi. Z południową ekspozycją na wysokości 150-180 m.n.p.m, posiada glebę nieco luźniejszą oraz lżejszą, niż pozostała część winnicy. Występuje tu gleba wulkaniczna, zmieszana z warstwami lessowymi i resztkami ryolitowych żwirów, która jest szczególnie bogata w minerały i wapno.

Winnica Kapi obsadzona jest tylko i wyłącznie furmintem, uznawanym za najszlachetniejszą odmianę Tokaju. Dojrzewa on tu wcześniej niż pozostała część nasadzeń, dając wspaniałe jagody aszú, zachowujące doskonałą kwasowość.

To właśnie z parceli Kapi powstaje w Disznókő flagowy produkt, jakim jest Tokaj Aszú 6 Puttonyos – Kapi.

To taka wisienka na torcie Disznókő. Słodkie aszú z Kapi produkuje się tylko w szczególnych rocznikach. Wino powstaje tylko wtedy, gdy zespół specjalistów uzna, iż grona aszú są gotowe by w winie oddać charakter terroir. Chodzi zarazem o ukazanie struktury i równowagi wina. Nie pokrywa się to z bardzo chwalonymi rocznikami aszú w Tokaju. Wystarczy spojrzeć choćby na rewelacyjny 2013 rocznik, który zachwycił cały świat, jednak nie zrobił wrażenia na odpowiedzialnych za parcelę Kapi.

Z jakim majestatem musi obchodzić się Disznókő, aby produkować Tokaj Aszú 6 Puttonyos – Kapi?

Z bardzo dużym! W ciągu ostatnich dwóch dekad, słodkie aszú powstało tylko w czterech rocznikach: 1999, 2005,2011 oraz ostatnim 2015. Produkowane wyłącznie w ograniczonych ilościach, to wino jest niezwykle rzadkie. W 2015 r. Wyprodukowano zaledwie 4,991 butelek indywidualnie ponumerowanych i podpisanych.

„Sezon wegetacyjny był gorący i suchy z falami upałów latem; kwitnienie rozpoczęło się pod koniec maja, co spowodowało wczesne dojrzewanie. Zebranie jagód aszú rozpoczęliśmy 21 września. Ten pierwszy fragment trwał do połowy października i dał nam pyszne, bogate, pomarszczone jagody aszú pełne smaku. Druga część zbiorów była deszczowa, więc szlachetna pleśń mogła się bardzo dobrze rozwijać. Ten drugi etap zakończył się 12 listopada. Byliśmy w stanie wybrać intensywnie botryzowane, doskonale zbalansowane aromatyczne jagody aszú.”

Od premiery rocznika 2015 która miała miejsce w maju bieżącego roku w Budapeszcie minęło już pół roku. Jednak pierwsze butelki Disznókő Tokaj Aszú 6 Puttonyos – Kapi, trafiły do Polski dopiero pod koniec października. Stało się to za sprawą największego wydarzenia winiarskiego, Warsaw Wine Experience, które odbyło się w Centrum Praskim Koneser.

To unikalne wino charakteryzuje się jasno złotym kolorem z zielonymi refleksami. Aromaty uwypuklają w pierwszej kolejności nuty miodu, a następnie tropikalnych owoców, białych kwiatów, gruszek, wanilii z domieszką przypraw korzennych.

Choć wino jest jeszcze bardzo młode, to występuje tu przyjemny, owocowy smak tropikalnych owoców; brzoskwini, ananasa, mango, gruszki, a całość to zwieńczona jest gładkim wykończeniem. Rocznik 2015 przyniósł niezwykłej jakości wino, o bogatym smaku, pełnej i doskonałej równowadze. Za nią, między innymi, odpowiada cukier resztkowy na poziomie 187 g/l oraz całkowita kwasowość 7,65 g/l.

To wino nie na każdą okazję.

Zważywszy na ilość wyprodukowanych butelek (4991) oraz cenę (34000 HUF/442 PLN), takie aszú zasługuje tylko na specjalne wydarzenie. To dzieło sztuki. Wino wspaniale połączy się z różnego rodzaju deserami, sałatkami owocowymi, dojrzewającymi serami, a z foie gras stworzy idealny mariaż.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Co gdzie kiedy – czyli winne degustacje, kolacje, eventy oraz wystawy

Statystyczny Polak zadowala się winem czerwonym półwytrawnym na które przeznacza średnio 25-30...
Czytaj wiecej