Dlaczego dystans maratonu wynosi 42,195 km?

fot. Aleksandra Szmigiel-Wiśniewska
Wokół długości dystansu maratońskiego krąży wiele legend i domysłów. Często maraton utożsamiany jest z heroicznym zwycięstwem Greków nad Persami. Czy jednak to prawda, że odległość dzieląca Maraton od Aten wynosiła 42 km i 195 m?

Według legendy w 490 roku p.n.e. w zatoczce w pobliżu małej miejscowości Maraton, doszło do desantu dwudziestotysięcznej armii perskiej. Ateny w obawie przed zagładą wysłały listy do swych sojuszników z prośbą o pomoc. Wbrew złym prognostykom armia grecka, dowodzona przez Miltiadesa, rozgromiła liczniejsze wojska perskie pod Maratonem. Do oczekujących na wieści o bitwie ateńczyków wysłano Fejdipidesa. Pomimo ogromnego zmęczenia młody żołnierz dotarł do Aten, krzycząc “Nenikékamen” (“Zwyciężyliśmy”), i padł martwy z wyczerpania.

Na zdj, Henryk Szost

Heroiczny wyczyn Greka niewątpliwie był ogromnym wyzwaniem. Warto jednak obalić powszechną opinie na temat długości dystansu maratońskiego. Młody żołnierz po walce przebył zaledwie 35 kilometrów dzielących pole bitwy od miasta. Dlaczego więc maraton wynosi 42 km i 195 m? Odpowiedzi należy szukać w czasach nowożytnych!

Początkowo maraton w latach 1896-1920 rozgrywano na trasach dowolnie odmierzanych przez organizatorów. Jednak podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (1924) ustalono obowiązujący do dzisiaj dystans 42 km i 195 m. Inspiracją długości maratonu były zdarzenia z Londynu (1908) za sprawą samej brytyjskiej królowej. Skrócono dystans z 42 km i 750 m, tak aby nic nie przesłoniło widoku mety z okien pokoju dziecinnego, usytuowanego nieopodal zamku królewskiego.

Na zdj, Henryk Szost

Maraton, często kojarzony z nieludzkim wysiłkiem, stał się obiektem fascynacji społeczeństwa. Zarówno zwycięzców, jak i uczestników powszechnie uważano za herosów. Wysiłek, jakiemu poddawani byli zawodnicy, stanowił zagrożenie dla ich zdrowia oraz życia. Wydarzenia pierwszych biegów maratońskich, pełne ludzkich cierpień i dramatów, porażek i zwycięstw, szybko znalazły rzeszę licznych zwolenników.

Obecnie rozgrywanych jest ponad 5000 maratonów na całym świecie, w których setki tysięcy startujących stawiają sobie za cel nie tylko pokonanie trasy, ale i własnych słabości.

Autor artykułu
More from Sara Szost

Bieganie lekarstwem na wszystkie choroby!

Ochrona organizmu przed działaniem czynników chorobotwórczych to zadanie układu odpornościowego. Bez wątpienia...
Czytaj wiecej