Dlaczego lakier na Lexusach wygląda tak dobrze? Sekret tkwi w…

Lexus RC F był pierwszym z modeli nowej generacji japońskiego producenta, w którym zastosowano nowy sposób lakierownia - kompleksowe wielowarstwowe nakładanie farby. Dzięki temu auta wyglądają i reagują na światło w niespotykany dotąd sposób.

Lexus RC F był pierwszym z modeli nowej generacji japońskiego producenta, w którym zastosowano nowy sposób lakierownia – kompleksowe wielowarstwowe nakładanie farby. Dzięki temu auta wyglądają i reagują na światło w niespotykany dotąd sposób.

Zarezerwowane wcześniej tylko dla aut koncepcyjnych, które musiały wręcz błyszczeć w świetle fleszy i jupiterów trafiły ostatecznie na maski aut seryjnych. Nowy proces lakierowania pozwala osiągnąć głębię koloru niemożliwą do osiągnięcia przy stosowaniu tradycyjnych lakierów. Aby jednak osiągnąć taki efekt, wymagający znacznie bardziej skomplikowanego procesu malowania Lexus musiał przebudować swoją linię produkcyjną aut.

Warsty lakieru na autach Lexusa
Warsty lakieru na autach Lexusa

Ostateczny efekt uzyskiwany jest po pięciu warstw i czterech etapów suszenia, pomijając warstwę ochronną zabezpieczającą samą strukturę metalu. Pierwsza nazywana jest „środkową” – stanowi solidny podkład dla kolejnych warstw. Następnie nakładana jest metaliczna niebieska baza, a na nią trafia przezroczysta warstwa ochronna. Półprzezroczysta niebieska warstwa stanowi czwartą warstwę. Na nią trafia ostatnia przezroczysta warstwa, która zapewnia ochronę przed zarysowaniami. Powodem, dla którego niebieska farba trafia między przezroczyste warstwy jest kontrola nad refleksami i zachowanie równowagi między jasnością i głębią barw – dwoma elementami, które z natury działają przeciwko sobie.

Lexus

W procesie nakładania kolejnych warstw lakieru, auta są nie tylko wysyłane do „pieczenia w piecu”, ale i dokładnie polerowane ręcznie pod okiem mistrza Takumi. Dzięki temu na każdym etapie procesu lakierowania lakier jest perfekcyjnie przygotowany i pozbawiony wszelkich wad jakie mogłyby wpłynąć na finalny efekt.

A jaki on jest? Wystarczy spojrzeć na to jak wyglądają w świetle dnia auta Lexusa.

2016_Lexus_RC_200t_008_F_SPORT_2

Tagi wpisu
, ,
Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Zaha Hadid nie żyje. Odeszła legenda

W wieku 65 lat zmarła Zaha Hadid. Ikona architektury i design. Była...
Czytaj wiecej