Dokąd warto się wybrać w październiku?

Dokąd warto się wybrać w październiku? Jezioro Annette w Jasper National Park (Alberta, Kanada), fot. Jeff Bartlett
Dokąd warto się wybrać w październiku? Jezioro Annette w Jasper National Park (Alberta, Kanada), fot. Jeff Bartlett
O cieple i suchych ubraniach możemy na jakiś czas zapomnieć. Pogoda jest raczej barowa i nawet jeśli ulegnie poprawie, to nie będą to zbyt duże zmiany. Właśnie dlatego październik wydaje się idealnym momentem na nieco dalsze wypady – zwłaszcza do miejsc położonych bliżej równika. Oto kilka ciekawych propozycji...

Dobra pogoda w tym roku wyjątkowo szybko postanowiła nas opuścić. Wraz z rozpoczęciem kalendarzowej jesieni momentalnie pojawiły się niskie temperatury i plucha – co zrobić, taki mamy klimat. Tak nagłe załamanie się pogody może być jednak problemem dla tych, którzy celowo rezygnują z urlopu w sezonie wakacyjnym, by uniknąć tłumów i horrendalnie wysokich cen. Jak widać, polska, złota jesień nie zawsze jest najlepszym wyborem. Warto więc poszukać miejsc, w których urlop nie będzie polegać na siedzeniu cały czas w hotelu. Dokąd warto się wybrać w październiku? Oto kilka propozycji.

Porto, Portugalia

Dokąd warto się wybrać w październiku? Dolina rzeki Duoro, fot. Portugal by wine
Dokąd warto się wybrać w październiku? Dolina rzeki Duero, fot. Portugal by wine

Półwysep Iberyjski zawsze słynął z własnego, zdecydowanie odmiennego względem reszty Europy klimatu. Oczywiście pomijając pogodowe anomalie, październik na południowo-zachodnim skraju kontynentu to zawsze świetny czas na wizytę. Portugalia kusi osoby o różnych zainteresowaniach – surferzy znajdą tu idealne fale; romantycy niesamowite widoki; a miłośnicy wina – coroczne winobranie. Właśnie dlatego w nagłówku widnieje Porto, nie zaś najczęściej wybierana przez turystów Lizbona. Drugie co do wielkości miasto w kraju słynie z wina, ale przede wszystkim jest świetną bazą wypadową do doliny rzeki Duero. To właśnie tam powinien udać się każdy miłośnik wina, by raczyć się doskonałymi trunkami, a także zobaczyć, jak powstają. To także niepowtarzalna okazja, by zobaczyć kobiety miażdżące świeże winogrona bosymi stopami – oczywiście w rytm tradycyjnych, lokalnych pieśni.

Jasper National Park (Alberta), Kanada

Zorza polarna nad Jasper National Park w Kanadzie, fot. Rogier Gruys
Zorza polarna nad Jasper National Park w Kanadzie, fot. Rogier Gruys

Między wrześniem a majem w Kanadzie można podziwiać zjawiskową zorzę polarną. To znany fakt i nie jest istotne nawet to, że w tym roku zorza się znacznie dalej na południe (co, swoją drogą, powinno nas martwić). To właśnie w niewielkiej miejscowości na pograniczu Alberty i Kolumbii Brytyjskiej warunki do podziwiania tego zjawiska są jednak najlepsze. Co rok odbywa się tam bowiem Jasper Dark Sky Festival – nie spodziewajcie się jednak tłumów i fajerwerków. Miasteczko liczące zaledwie cztery tysiące mieszkańców leży w sercu parku narodowego i słynie z niewielkiego zanieczyszczenia światłem, a wspomniany festiwal to gratka przede wszystkim dla miłośników astronomii, którzy mogą przy czystym niebie podziwiać nie tylko zorzę, ale i bezkres kosmosu… A wszystko to w towarzystwie czołowych przedstawicieli astrofizyki, fizyki i innych, skupionych na kosmosie dziedzin nauki. Tegoroczna edycja odbędzie się między 18 a 27 października, a goście Fairmont Jasper Park Lodge mogą liczyć na specjalną zniżkę.

Albuquerque (Nowy Meksyk), Stany Zjednoczone

Dokąd warto się wybrać w październiku? Albuquerque (Nowy Meksyk, USA), fot. International Balloon Fiesta
Dokąd warto się wybrać w październiku? Albuquerque (Nowy Meksyk, USA), fot. International Balloon Fiesta

Pozostając w Ameryce Północnej, ciekawie można też spędzić czas znacznie bliżej równika. W największym mieście Nowego Meksyku jak co roku już 5 października rozpoczyna się International Balloon Fiesta, czyli największa impreza dla miłośników baloniarstwa. W trakcie trwającej osiem dni imprezy można zobaczyć ponad sześćset balonów ogrzewanych ciepłym powietrzem oraz skorzystać z licznych atrakcji. Podczas ostatniego weekendu Ballon Fiesty w Albuquerque zorganizowany zostanie także Rio Grande Arts & Crafts Festival, gdzie będziecie mieli okazję zakupić wyjątkowe dzieła rzemieślnicze – lepsze niż jakiekolwiek inne pamiątki z USA. Oba wydarzenia kończą się 13 października.

Karaibskie wyspy

Dokąd warto się wybrać w październiku? St. Thomas (jednak z Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych), fot. Pixabay
St. Thomas (jednak z Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych), fot. Pixabay

Oczywiście nie można zapominać o miłośnikach ciepła, którzy ponad wszystko wybierają wypoczynek w ciepłych krajach. Październik to świetny moment, by udać się choćby do basenu Morza Karaibskiego. Sezon huraganów za nami – kraje, które w tym roku nie ucierpiały przez pogodowe anomalie, zdają się idealną destynacją. Warto się jednak pospieszyć, ponieważ w tej części świata niebawem rozpocznie się okres największego turystycznego oblężenia.

Transylwania, Rumunia

Klimatyczny las Hoia Baciu niedaleko Klużu-Napoki, fot. Daniel Mirlea/Your Guide in Transylvania
Dokąd warto się wybrać w październiku? Las Hoia Baciu niedaleko Klużu-Napoki, fot. Daniel Mirlea/Your Guide in Transylvania

Koniec października to dla katolików czas zadumy w związku ze zbliżającymi się Wszystkimi Świętymi i Zaduszkami, ale to też świetny moment, by po europejsku przeżyć Halloween. Wizyta w Transylwanii – domu Drakuli – wydaje się w tej kwestii jedynym słusznym wyborem. Co jednak najważniejsze, wyprawa do Rumunii zamiast amerykańskiego kiczu pozwala zgłębić nieco historię regionu, który leży stosunkowo niedaleko od Polski. Średniowieczne zamki Siedmiogrodu czy postindustrialna architektura Klużu-Napoki to świetna, ale też niedroga alternatywa dla dalekich wypraw. Dla miłośników mocnych wrażeń: w okolicy Klużu-Napoki mieści się też las Hoia Baciu, słynący z wydarzeń nadprzyrodzonych.

To oczywiście bardzo krótka lista, niewyczerpująca tematu i zaledwie sygnalizująca, dokąd warto się wybrać w październiku. Pomyślałem jednak, że warto wspomnieć o miejscach, które wcześniej się nie pojawiały. Miłośników Azji odsyłam natomiast do osobnego tekstu, wyliczającego najważniejsze wydarzenia, w jakich można uczestniczyć, wyjeżdżając na Wschód w tym okresie.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Neil Patrick Harris radzi: jak podróżować samolotem

Znany przede wszystkim za sprawą występów w serialach "Doogie Howser" oraz "Jak...
Czytaj wiecej