Dot – pierwszy smartwatch dla niewidomych, który pozwoli im odczytać wiadomości na ekranie

Szacuje się, że na świecie jest ponad 250 mln ludzi cierpiących na problemy ze wzrokiem. Kto powiedział, że mają one nie korzystać z nowoczesnych technologii? Południowokoreańska firma, wyprodukowała 'Dot' pierwszy na świecie smartwatch, który „obsługuje” Braille’a. Jego użytkownicy po prostu poczują wiadomości na ekranie.

Szacuje się, że na świecie jest ponad 250 mln ludzi cierpiących na problemy ze wzrokiem. Kto powiedział, że mają one nie korzystać z nowoczesnych technologii? Południowokoreańska firma, wyprodukowała ‘Dot’ pierwszy na świecie smartwatch, który „obsługuje” Braille’a. Jego użytkownicy po prostu poczują wiadomości na ekranie.

Informacje wyświetlane są przy użyciu 4 aktywnych, dynamicznych komórek brajlowskich, a właściciel może wybrać prędkość z jaką aktualizowane są znaki. Dot jak każdy inny Smartwatch łączy się z wykorzystaniem Bluetooth i może odbierać tekst z dowolnej aplikacji lub usługi – od messengera po wskazówki Google Maps. Wysyłanie wiadomości odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych na boku Dot. ma on również otwarty interfejs, co oznacza, że każdy może go rozwijać czy dostosowywać.

Nie jest to oczywiście pierwsze urządzenie dla osób niewidomych i niedowidzących. Na rynku funkcjonują już takie, które wiadomości odczytują dźwiękiem. Jest to o tyle kłopotliwe, że słyszą je wszyscy dookoła, co powoduje znaczny dyskomfort, albo jest i druga opcja – by je odsłuchać należy założyć słuchawki. Cyfrowe czytniki Braille’a są nieporęczne i drogie, jedynie 5% z nich korzysta.

Projekt Dot trwał trzy lata. Od marca rozpoczną się pierwsze dostawy do sponsorów urządzenia – około 100 tysięcy sztuk. 40 000 zaplanowano na przyszły rok. Tysiąc sztuk przeznaczono do sprzedaży detalicznej za cenę 320 USD.

Twórcy zgarnęli już szereg światowych nagród i wyróżnień w kategoriach innowacje, design czy przedsiębiorczość.

Źródło: https://dotincorp.com/about/

http://www.boredpanda.com/

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Japoński minimalizm w najczystszej postaci

Proste konstrukcje, ręcznie wykonane, z najlepszych materiałów.
Czytaj wiecej