“Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce”

Zdanie brzmiące “najlepsze scenariusze pisze życie" jest już tak oklepane, że aż boję się go używać. Jednocześnie coś w nim jest, bo najczęściej poruszają mnie filmy dokumentalne. Właśnie obejrzałem nową pozycję od HBO, która jest zdecydowanie godna polecenia.

Kiedy pod koniec 2017 roku wyszło na jaw, że jeden z największych amerykańskich producentów filmowych, Harvey Weinstein, wielokrotnie dopuścił się molestowania kobiet, coś się zmieniło. W internecie zawrzało, powstała akcja #MeToo i ludzie z całego show biznesu (ale nie tylko) zaczęli głośno mówić o problemie molestowań. Problemie, który istnieje od dekad i który przez cały ten czas był najczęściej zamiatany pod dywan. Oskarżenia, jakie padały pod kątem Weinsteina, spowodowały, że ofiary podobnych seksualnych drapieżników postanowiły opowiedzieć o swoich przykrych doświadczeniach.

Ze sprawą molestowań można powiązać inną okropną zbrodnię, jaką jest pedofilia. W tym temacie zrobiło się niedawno ponownie głośno, za sprawą dokumentu Leaving Neverland od HBO, będącego historią dwóch dorosłych mężczyzn, których w dzieciństwie miał molestować Michael Jackson. Jeśli nie widzieliście tego filmu, to koniecznie musicie nadrobić. Co prawda wokół tego tytułu pojawiło się wiele kontrowersji jeszcze na długo przed jego premierą, ale każdy powinien wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.

Isabel Hutchins, Melody Posthuma i Amanda Thomashow, jedne z bohaterek filmu. Dyst. HBO

Molestowanie seksualne i pedofila to potworne rzeczy. Sam osobiście uważam, że krzywdzenie dzieci jest jedną z najgorszych zbrodni, jakich może się dopuścić człowiek. Brzydzę się ludźmi, którzy się jej dopuszczają i mam nadzieję, że każdego z nich spotka sprawiedliwa kara. Jednocześnie interesują mnie materiały poruszające tę tematykę – choć zawsze po obejrzeniu na przykład filmu dokumentalnego zadaję sobie pytanie „po co ja to włączałem?“ i wpadam w emocjonalny dołek. Jednak kolejny raz postanowiłem zmierzyć się z tym, co mnie tak przeraża i obejrzałem Druga strona medalu: Skandal w amerykańskiej gimnastyce – najnowszą produkcję od HBO.

Dokument opowiada o amerykańskich gimnastyczkach, które przez lata doświadczały molestowania ze strony Larry’ego Nassara, będącego przez ponad 2 dekady głównym lekarzem amerykańskiej drużyny.

Przez te lata dopuszczał się rzeczy, jakich nikt nie chciałby dla swojego dziecka. Dodatkowo robił to za cichym przyzwoleniem swoich przyjaciół, będących wysoko postawionymi osobami w hierarchii tego sportu. Film nie stawia nam hipotezy odnośnie Nessara. Właściwie od razu stajemy przed faktem tego, co zrobił i czego się dopuścił. Następnie poznajemy szczegóły.

Larry Nassar.

Za reżyserię filmu odpowiada Erin Lee Carr. Na swoim koncie ma również wstrząsający dokument Kochana mamusia nie żyje. –HBO stworzyło również serial na podstawie tej historii The Act – czy jeden odcinek serialu dokumentalnego Brudna forsa

„Druga strona medalu…“ porusza również kwestię tego, jak ciężkim sportem jest gimnastyka. Poznajemy tam prawdę o tym, że młode dziewczynki są często zmuszane do tego, by robić rzeczy, które mogą je przerastać – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Bardzo zapadł mi w pamięć cytat, w którym jedna z kobiet mówi, że „jest się niczym ranne zwierzę“. Znaczy to, że nawet w przypadku kontuzji trzeba udawać, że wszystko jest w porządku, żeby tylko przetrwać. Z jednej strony przerażające, a z drugiej niesamowite, jak wiele jest się w stanie znieść z miłości dla sportu.

Dokument Lee Carr to niesamowita historia wielu młodych kobiet, które doświadczyły strasznych rzeczy, będąc jeszcze dziećmi. To również opowieść o pedofilu, który w podręcznikowy sposób wykorzystywał niewinne istoty pod nosem ich rodziców.

To przykre, że takie rzeczy mają miejsce. Dobrze jednak, że powstają produkcje, które głośno mówią o tego typu problemach. Być może bardziej otworzą się oczy ludzi, a w rezultacie będzie można bardziej zapobiegać takim sytuacją.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

“To wiem na pewno” – nowa premiera HBO

W ostatnich tygodniach jestem nieco na bakier z serialami. Od wielu tytułów...
Czytaj wiecej