Po drugiej stronie lustra

W 2010 roku reżyser Tim Burton postanowił przenieść na duży ekran jedną z najsłynniejszych powieści, jaką jest „Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla. Wyszedł mu film ciekawy, choć nie rewelacyjny, a właśnie doczekaliśmy się kontynuacji

W 2010 roku reżyser Tim Burton postanowił przenieść na duży ekran jedną z najsłynniejszych powieści, jaką jest „Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla. Wyszedł mu film ciekawy, choć nie rewelacyjny, a właśnie doczekaliśmy się kontynuacji.

Tim Burton to na pewno jeden z niezwykłych reżyserów, który ma swój własny, niemal niemożliwy do podrobienia styl. Miał on w swojej karierze filmy mniej i bardziej udane, jednak każdy w jakimś stopniu się wyróżniał i sprawiał, że mieliśmy ochotę go obejrzeć. Nie można też ukrywać faktu, że niektóre z filmów reżysera weszły już do kanonu kina i zyskały miano kultowych. W Alicji w Krainie Czarów mogliśmy zobaczyć prawdziwą plejadę gwiazd, dzięki czemu w filmie na pewno nie można się przyczepić do poziomu aktorstwa. Wystąpiły tu Mia Wasikowska, Anne Hathaway, wieloletnia partnerka Burtona, Helena Bonham Carter oraz aktor, który jest bardzo związany z jego twórczością, czyli Johnny Depp.

Jak można się było spodziewać, film był również zrealizowany na bardzo wysokim poziomie wizualnym i ogłada się go niczym bardzo przyjemną halucynację. Jednak aktorzy i wizualna strona to nie wszystko. Nie da się stworzyć dobrego obrazu bez dobrze skrojonego scenariusza i dobrze poprowadzonej reżyserii. Tych dwóch rzeczy tu nieco brakuje, podobnie jak w innych ostatnich filmach Burtona. Mam wrażenie, iż reżyser potrzebuje teraz jakiejś dłuższej przerwy, resetu i porządnego naładowania energii, gdyż każdy film, który zapowiada się dobrze, okazuje się najwyżej średni. Tak właśnie było w przypadku Alicji…. Największym rozczarowaniem filmu jest chyba Johnny Depp, który tu dwoi się i troi by „zrobić” ten film, ale niespecjalnie mu to wychodzi. Niestety, aktor staje się powoli karykaturą samego siebie, gdyż niemal wszystkie jego role od ostatnich 10 lat, to kreacje opierające się głównie na oryginalnej charakteryzacji i powielaniem roli Jacka Sparrowa z Piratów z Karaibów.

Premiery kinowe tego tygodnia

Jeśli chcecie się w aktualny długi weekend wybrać na coś do kina, to propozycje są właściwie dwie, jeśli chodzi o premiery. Nie jestem jednak pewien, czy można je z czystym sumieniem polecić. Pierwszą będzie oczywiście Alicja po drugiej stronie lustra, czyli kontynuacja Alicji… w reżyserii Tima Burtona. Tym razem na krześle reżyserskim zasiada kto inny, co może dać nadzieję na poprawę. W obsadzie w dużej mierze ci sami aktorzy, co w części poprzedniej, plus kilka nowych twarzy. Na ekrany wchodzi również Angry Birds Film — kinowa adaptacja znanej i lubianej gry Angry Birds. Sam dokładnie nie wiem, w jakim celu takie filmy powstają — poza pieniędzmi oczywiście — oraz czy będzie to dobra pozycja, ale na pewno znajdą się chętni na seans.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Ślepnąc od świateł – nowy polski serial od HBO

Dziś to nie filmy są najpopularniejszą formą rozrywki, a seriale. W ciągu...
Czytaj wiecej