Dom z drukarki 3D w 24 godziny

Przyzwyczailiśmy się do coraz większej ilości rzeczy wykonanych przez drukowanie 3D. A co powiecie na dom w takiej technologii?

Przyzwyczailiśmy się do coraz większej ilości rzeczy wykonanych przez drukowanie 3D. A co powiecie na dom w takiej technologii?

Drukarki trójwymiarowe to zazwyczaj niewielkie urządzenia plujące roztopionym tworzywem i budujące mozolnie różne elementy stworzone w programie projektowym. Ale kto powiedział, że te maszyny muszą być małe i tworzyć z plastiku? Rosyjska firma Apis Cor produkuje o wiele większe, w dodatku drukują… betonem. Ważą ok 2 ton i mają wymiary 4×1,6×1,5 metra więc stosunkowo łatwo je załadować na niewielką ciężarówkę. Zawozi się je na budowę, instaluje (co trwa raptem około godziny) i drukarka jest gotowa do pracy. Z silosu ustawionego nieopodal beton dostarczany jest do urządzenia które obsługuje raptem dwie osoby. Ramię ma zasięg pozwalający na pokrycie powierzchni 132 metrów kwadratowych, ponadto niewątpliwą zaleta są zerowe straty materiału.

Aby pokazać możliwości urządzenia, Apis Cor zbudował dom demonstracyjny. Żeby nie było łatwo wybrali najzimniejszy okres w zimie, choć co prawda drukarka pracowała pod namiotem. To niewielki bungalow o powierzchni użytkowej 38 metrów kwadratowych, znajdziemy w nim przedpokój, salon, kuchnię i łazienkę. Koszt inwestycji to ok 40 tysięcy złotych czyli ok 1100 złotych za metr! To o wiele mniej niż budynek wykonany metodą tradycyjną. Warto dodać, że cały proces trwał raptem 24 godziny. Oczywiście drukarkę można przestawiać z miejsca na miejsce, lub zaprząc ich do pracy więcej, wtedy wielkość budynku wydrukowanego przez nie staje się nieograniczona. Czy Apis Cor zrewolucjonizuje budownictwo? Bardzo możliwe, drukarka się nie upije, nie zmarnuje materiału, nie ukradnie go, a całą pracę wykona z milimetrową precyzją. Przy tym wygląda na to, że znacząco obniży koszta budowy.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Łukasz Czepiela ląduje samolotem na… sopockim molo

Wylądować samolotem na molo w Sopocie? Nie ma problemu! Przynajmniej dla Łukasza...
Czytaj wiecej