Już jesienią Volocopter będzie latać jako taksówka!

Volocopter, fot. e-Volo
Volocopter, fot. e-Volo
Latające taksówki zdają się brzmieć jak science-fiction, jednak Wydział Dróg i Transportu w Dubaju ogłosił, ze pierwsze z nich wejdą do użytku już jesienią tego roku. Władze miasta nawiązały w tym celu współpracę z niemieckim start-upem, który opracował Volocopter.

Dubaj nie przestaje zaskakiwać w swych dążeniach do miana najnowocześniejszego miasta świata. Zaledwie tydzień temu pisałem o funkcjonariuszu Reem, czyli pierwszym w pełni autonomicznym robocie policyjnym, który będzie patrolować miasto. To jednak nie koniec automatyzacji metropolii. Dubajski Wydział Dróg i Transportu ogłosił nawiązanie współpracy z niemieckim start-upem E-volo, którego dziełem jest tak zwany Volocopter.

Ten do złudzenia przypominający Lexusa, jakiego zobaczymy w filmie „Valerian i miasto tysiąca planet”, pojazd, ma zrewolucjonizować transport. Zanim jednak możliwe będzie korzystanie ze Skyjetu, Volocopter musi postawić na inny rodzaj napędu – śmigła. W gruncie rzeczy jest to bardzo mały helikopter, który zamiast jednego wirnika, wyposażony jest w osiemnaście mniejszych śmigieł. Ta niepozorna konstrukcja o napędzie elektryczny, jest w stanie latać z prędkością nawet 100 km/h, na dystansie do pięćdziesięciu kilometrów – jedno ładowanie wystarcza bowiem na pół godziny lotu.

Volocopter 2X, fot. e-Volo
Volocopter 2X, fot. e-Volo

Volocopter 2X, który zakupiły dubajskie władze, to podrasowana wersja modelu CV-200, który E-volo zaprezentowało po raz pierwszy w 2013 roku. Ogółem start-up istnieje od roku 2010, a ich pierwszy projekt wyglądał jak rusztowanie sklecone z rurek i przymocowanych do niego dronów. Na wygodę pasażerów, którzy obecnie usadawiani są w wygodnym kokpicie, czas przyszedł nieco później.

Zamówiony przez Dubajczyków Volocopter może zabrać do dwóch osób na raz. Nie muszą one posiadać żadnych uprawnień, bo choć VC można latać własnoręcznie, pojazd sam będzie odpowiadać za przewóz pasażerów. W ostateczności ster będzie mógł przejąć także kontroler ruchu, jednak na tym etapie wszyscy postrzegają o jako awaryjne sterowanie. W razie problemów, Volocopter wyposażono w dwa spadochrony, po jednym dla każdego z transportowanych ludzi. E-volo pracuje także nad pojazdem dla czterech osób.

Podobnie jak w przypadku robo-policjantów, w Dubaju mają nadzieję, że do roku 2030 aż 25% transportu miejskiego będą stanowić pojazdy autonomiczne. Volocopter nie jest jedynym kandydatem do tego zdania. Prowadzone są także rozmowy z konkurencyjną spółką z Chin, Ehang, która pracuje nad jednoosobowym quadrocopterem.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Nine Inch Nails za darmo udostępniło dwa nowe albumy

"Zaprawdę dziwne to czasy..." – tymi słowami swój list do słuchaczy rozpoczynają...
Czytaj wiecej