Nowy Dworzec Zachodni już za cztery lata.

Dworzec Zachodni
Dworzec Zachodni w Warszawie, to najbardziej uczęszczana stacja w Polsce. Czas jednak tam zatrzymał się na początku lat 90. zwłaszcza jeśli chodzi o infrastrukturę. Teraz ma to się zmienić.

Dworzec Zachodni wybudowano przed wojną w ramach projektu linii średnicowej.

Po wojnie utracił na znaczeniu, dopiero w latach 70. zaczęto jego rozbudowę i obciążanie nowymi połączeniami. Wtedy też zintegrowano go z przystankiem Warszawskiej Kolei Dojazdowej oraz dworcem autobusowym. Wraz z rozrostem aglomeracji warszawskiej po 1990 roku Dworzec Zachodni stawał się coraz bardziej uczęszczanym. Niestety za wzrostem ilości połączeń i pasażerów nie nadążała infrastruktura. Obecnie stacja obsługuje dziennie tysiąc pociągów i 60 tysięcy pasażerów. Choć w klasyfikacji PKP ma najwyższą kategorię „Premium” to wystarczy krótki spacer po peronach by zobaczyć, że ma się to nijak do rzeczywistości.

Dworzec Zachodni od penego czasu się zmienia.

Zaczęło się od budowy nowego budynku dworcowego od strony al. Jerozolimskich wraz z biurowcami w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego. Prace zakończono w 2015 rok, nieco wcześniej do dworca dołączono jako peron 8 przystanek Warszawa Wola. Obecnie PKP rozpisały przetarg na budowę i modernizację pozostałej części stacji zgodnie z projektem wykonanym przez firmę Torprojekt.

Dworzec Zachodni
Dworzec Zachodni zmieni się nie tylko nad ziemią. Rozbudowane zostanie również obecne przejście podziemne

Stacja zmieni się od strony technicznej, tak aby pokryć zapotrzebowanie na nowe połączenia. Przebudowie zostanie poddanych ok 30 km torów, 130 rozjazdów i cała sieć trakcyjna. Nowy układ stacji pozwoli przejazd pociągów na świeżo wyremontowaną linię obwodową i linię radomską. Dzięki temu z Zachodniego bezpośrednio dojedziemy m.in. do Legionowa, Piaseczna czy na lotnisko na Okęciu. Pod dworcem powstanie tunel na projektowaną linię tramwajową. Która połączy go ze skrzyżowaniem torów Grójecka/Banacha. Dzięki temu tramwajem dostaniemy się niemal dokładnie na perony dworca.

Oprócz infrastruktury dla pociągów, zmodernizowana zostanie również ta dla pasażerów. Wybudowane będą nowe perony, które zostaną przykryte dachem. Tunel który powstanie pod torami będzie powiększony oraz wydłużony do dawnego przystanku Warszawa Wola. A nowa kładka nad dworcem połączy Wolę z Ochotą. Do tego kolejarze dołożą urządzenia ułatwiające się poruszanie po dworcu jak windy i schody ruchome. Dworzec Zachodni można poddać remontowi dzięki wielu wcześniejszym inwestycjom jak przygotowanie Mostu Gdańskiego, remont i przywrócenie do życia dworca Warszawa Główna oraz modernizacji linii obwodowej. To m.in. te elementy warszawskiego węzła kolejowego przejmą na siebie ciężar transportu na czas remontu Zachodniego. PKP właśnie rozpoczyna przetarg. Planowane prace przebudowy dworca mają zakończyć się pod koniec 2023 roku.

  • Dworzec Zachodni
  • Dworzec Zachodni
  • Dworzec Zachodni
  • Dworzec Zachodni
  • Dworzec Zachodni
  • Dworzec Zachodni
  • Dworzec Zachodni
  • Dworzec Zachodni

Wizualizacje: PKP Polskie Linie Kolejowe

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Zegarek inspirowany Warszawą

Nie, nie naszą stolicą. Samochodem. Oto kolejny czasomierz firmy Xicorr nawiązujący do...
Czytaj wiecej