“Hurricane” – Brytyjczycy o Dywizjonie 303

"Wzruszająca, prawdziwa historia polskich pilotów w Bitwie o Anglię, walczących o swój kraj, nad obcym niebem" - tymi słowami dystrybutor opisuje fabułę brytyjskiej produkcji na temat polskich lotników walczących w szeregach Royal Air Force.

“Hurricane” to z angielskiego huragan, jak również nazwa myśliwca produkowanego przez firmę Hawker, na którym między innymi latali polscy lotnicy w Wielkiej Brytanii.

Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym.

to znane chyba wszystkim słowa brytyjskiego premiera Winstona Churchilla o lotnikach, którzy uratowali Anglię przed nawałą niemieckich samolotów. Według dystrybutora “Hurricane”, lotnicy z Polski są częścią „legendy niewielu”: walczyli z Niemcami nie tylko, by uratować Anglię, ale podtrzymywali w ten sposób marzenie o wolnej ojczyźnie.

Lotnicy Dywizjonu 303 – Jan Zumbach piąty od lewej. W tle myśliwiec Hawker Hurricane, od którego zaczerpnięto pomysł na tytuł filmu. Zdj.: autor nieznany, via Wikimedia Commons

W “Hurricane” historię będziemy poznawać poprzez postać podpułkownika Jana „Kaczora Donalda” Zumbacha. Dzięki jego historii w Bitwie o Anglię dowiemy się jak, nawet w momencie chwały, cyniczne ruchy polityczne mogą zniszczyć nadzieję człowieka, odrzeć go z godności i sprowadzić na zła drogę. Główną rolę zagra znany z “Gry o tron” Iwan Rheon. Ponadto, w “Hurricane” zobaczymy syna Mela Gibsona, Milo, czy Marcina Dorocińskiego w roli generała Witolda Urbanowicza.

Zumbach doskonale nadaje się na głównego bohatera – wspaniały żołnierz i pilot, ale również kombinator i postać bardzo kontrowersyjna.

Podpułkownik, mimo, że jego rodzicami byli Polacy (ojciec miał również obywatelstwo szwajcarskie), nie miał obywatelstwa polskiego. By dostać się do szkoły w Dęblinie dopuścił się małego oszustwa, gdyż w szeregi Szkoły Orląt nie mogli zostać być zaciągani obcokrajowcy.

Podpułkownik Jan Zumbach w swojej maszynie. Na burcie widoczny Kaczor Donald – maskotka i pseudo lotnika, godło Eskadry Kościuszkowskiej, której kontynuatorem był 303 i zaznaczone zestrzelenia.

Wojna Obronna w 1939 roku ominęła go ze względu na rekonwalescencję po wypadku samochodowym. We wrześniu przez Rumunię uciekł do Francji, a potem dostał się na Wyspy Brytyjskie. W szeregach RAF był jednym z najlepszych pilotów myśliwców, na koncie miał 13 pewnych zestrzeleń i kilka prawdopodobnych. Został odznaczony między innymi Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Po zakończeniu wojny zszedł  jednak na nieco mniej chlubą drogę. Zajmował się lotniczym przemytem, jako najemnik latał samolotami w Afryce. Organizował jednostki i walczył w siłach powietrznych takich egzotycznych krajów jak Biafra czy Katanga. Zumbach zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, w styczniu 1986 roku w wieku 70 lat we Francji. Pochowano go w Polsce, na warszawskich Powązkach, natomiast prokuratura francuska nigdy nie ujawniła powodów zamknięcia śledztwa w sprawie jego śmierci. “Hurricane” – film, którego będzie głównym bohaterem, ma trafić do kin w drugiej połowie tego roku.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Oszukać przeznaczenie na przejeździe kolejowym

Przejazd kolejowy – miejsce, gdzie kierowca samochodu jest bez szans. Popularny ostatni...
Czytaj wiecej