Dywizjon 303 – ruszyły zdjęcia do filmu

Pisano o nich książki, śpiewano piosenki, kręcono dokumenty. Jednak dopiero po ponad 60 latach historia polskich lotników ze słynnego Dywizjonu 303 trafi na ekrany kin.

Pisano o nich książki, śpiewano piosenki, kręcono dokumenty. Jednak dopiero po ponad 60 latach  historia polskich lotników ze słynnego Dywizjonu 303 trafi na ekrany kin.

O tym filmie marzyliśmy przez dekady, aż dziw, że tak piękny scenariusz napisany przez historię nie został zrealizowany przez tyle lat. Kilka lat temu temat odżył konkretami. Powstały dwa niezależne projekty. Do celu dotarł jeden z nich prowadzony przez Łukasza Palkowskiego znanego przede wszystkim ze świetnego filmu Bogowie z genialnym Tomaszem Kotem w roli prof. Zbigniewa Religi. Realizacja zaproponowana przez Palkowskiego miała opierać się na bestsellerze Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. I tak faktycznie się stało, podpisano odpowiednie umowy z synami słynnego pisarza i podróżnika, którzy zresztą konsultowali scenariusz napisany przez samego Jerzego Skolimowskiego, a rolę reżysera Palkowski przekazał Wiesławowi Saniewskiemu, doświadczonemu reżyserowi i scenarzyście znanemu głównie z głośnego „Nadzoru” z 1983 roku. W rolach głównych Piotr Adamczyk i Maciej Zakościelny.

Piotr Adamczyk z synami Arkadego Fiedlera prowadzącymi muzeum jego imienia. Zdj. Piotr Fotek Film Media S. A.
Piotr Adamczyk z synami Arkadego Fiedlera prowadzącymi muzeum jego imienia. Zdj. Piotr Fotek Film Media S. A.
Maciej Zakościelny jako Jan Zumbach. Zdj. Piotr Fotek Film Media S. A.
Maciej Zakościelny jako Jan Zumbach. Zdj. Piotr Fotek Film Media S. A.

Pierwszy klaps padł 10 sierpnia w podwarszawskim Drwalewie, tam od pobytu w szpitalu we wrześniu 1939 roku rozpoczyna się historia lotników. Później plan filmowy przeniesie się do USA i Wielkiej Brytanii. Film będzie kręcony z wykorzystaniem prawdziwych samolotów jak i replik oraz modeli. Reżyser przewiduje, że ok jedną czwartą czasu filmu zajmą walki powietrzne wygenerowane komputerowo. Pierwszy zwiastun ma być pokazany na najbliższych targach filmowych w Cannes, a gotowy film trafi do kin w przyszłym roku.

Dywizjon 303 to jeden z najlepszych dywizjonów lotniczych podczas Drugiej Wojny Światowej, złożony prawie wyłącznie z Polaków i działający na terenie Wielkiej Brytanii. W czasie Bitwy o Anglię Polacy zaliczyli najwięcej zestrzeleń z wszystkich alianckich dywizjonów. Początkowo angielska kadra nie ufała naszym lotnikom, traktując ich jako żółtodziobów i uczniaków, jednak zaprawieni w walce we wrześniu 1939 piloci szybko pokazali co mogą zdziałać zachodnie nowoczesne maszyny w ich rękach. Historię Dywizjony Arkady Fiedler, polski podróżnik i pisarz, spisał na gorąco w 1940 roku, niedługo potem wydano ją w podziemiu w okupowanej Polsce. Jakiś czas temu do księgarń trafiło trzydzieste już wydanie tego bestsellera.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Giełda Słomczyn A.D. 1994 – tak handlowano autami

Chyba każdy mieszkaniec Mazowsza wie, gdzie jest Słomczyn – niewielka wieś w...
Czytaj wiecej