Dzień otwartych piwnic w słowackim Tokaju…

Stowarzyszenie Tokaj Regnum zaprasza na piętnastą, coroczną wycieczkę po piwnicach Tokaju, związaną z degustacją wina, która odbędzie się 21 września 2019 r. w wioskach Vel’ká Bara, Viničky, Vel’ká Tŕňa oraz Malá Tŕňa.

Słowacki, winiarski region Tokaj to najmniejszy i zarazem najcenniejszy region winnic na Słowacji. Wraz z częścią obszaru znajdującego się na Węgrzech tworzy jednolitą, historyczną krainę winiarską Tokaj. Zajmujący 910 hektarów teren stanowi jedną szóstą całkowitej powierzchni regionu Tokaj.

Słowacka część została określona w ustawie 323/96 (Zbiór przepisów dotyczących winnic i uprawy winorośli), opisując listę działek, które mogą być używane jako winnice. W skład tych terenów weszły również następujące miejscowości: Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Viničky, Vel’ká.

To już piętnasta edycja otwartych piwnic w słowackim Tokaju. 21 września 2019 roku siedem tokajskich winnic otwiera się dla gości na cały dzień, umożliwiając im zwiedzanie zabytkowych piwnic oraz degustację słowackich trunków. Zlokalizowane w malowniczych wioskach winiarnie (Ostrozovic, Tokaj Macik, Tokaj&CO, Chateau Vecsey, Chateau Viničky, Chateau Grand Bari, Zlaty Strapec) zaoferują w tym roku wycieczki po winnicach i zwiedzanie historycznych piwnic z tysiącami beczek. Będzie też możliwość spróbowania lokalnych win ze szczepów Lipovina, Furmint, jak również degustacja słodkich Výberów.

Dzień otwartych piwnic w słowackim Tokaju to wspaniała okazja do poznania lokalnych win, jak również spędzenia czasu z miejscowymi winiarzami, poznania ich tradycji oraz metod wytwarzania win. To również doskonała propozycja dla całej rodziny na spędzenie weekendu pośród malowniczych terenów słowackich wsi.

Położony niespełna 500 kilometrów od Warszawy oraz zaledwie 285 kilometrów od Krakowa region, zaoferuje odwiedzającym dzień otwartych piwnic, pełną infrastrukturę zawierającą bazę noclegową oraz kulinarną. Goście będą mogli skorzystać z noclegu w zabytkowych wiejskich chatach, w „beczkach” oraz pensjonatach. Lokalna kuchnia połączona z winem, odda również charakter odwiedzanego regionu.

Nie dajcie się długo namawiać! Odwiedźcie Deň otvorench tokajskỳch pivnic!

Rezerwacja biletów: http://www.tokajregnum.sk/rezervacny-formular.html

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Wine Folly – praktyczny poradnik o winie

„Wino. Praktyczny poradnik. Wine Folly” to podróż po krainie wina dla amatorów,...
Czytaj wiecej