Eco Warsaw Tower, czyli zielony wieżowiec w sercu stolicy

Wizualizacja projektu Eco Warsaw Tower, fot. BXBstudio – Bogusław Barnaś
Wizualizacja projektu Eco Warsaw Tower, fot. BXBstudio – Bogusław Barnaś
Określenie "miejska dżungla" zaczyna nabierać coraz bardziej dosłownego znaczenia – zgodnie z najpopularniejszymi obecnie trendami, kolejne miasta stawiają na zielone budownictwo i wszystko wskazuje na to, że za sprawą Eco Warsaw Tower dotrze ono także do stolicy Polski.

Nieraz już pisałem o zielonym budownictwie. Ten trend zdaje się obecnie dominować w światowej architekturze i zdecydowanie powinno nas to cieszyć. Odwaga, jaką bez wątpienia jest wplatanie żywej tkanki w standardowe materiały – beton, stal i szkło – w wydatny sposób przyczyni się bowiem do poprawy jakości naszego życia. Szarobure panoramy nawet największych metropolii mogą w końcu odetchnąć (dosłownie!) i otrzymać nowe życie. Do stale wydłużającej się listy żywych, zielonych wieżowców niebawem dołączyć ma Eco Warsaw Tower. Jak to zwykle bywa, tempo pogoni za trendami wyznacza stolica, ale choć budynek stanie w sercu Warszawy, zasługi należy przypisać dawnemu miastu stołecznemu. Za projekt odpowiada bowiem krakowskie BXBstudio – Bogusław Barnaś.

Bogusław Barnaś i model Eco Warsaw Tower, fot. BXBstudio – Bogusław Barnaś
Bogusław Barnaś i model Eco Warsaw Tower, fot. BXBstudio – Bogusław Barnaś

Jeśli nazwisko Barnaś nic wam nie mówi, warto nadrobić zaległości i zapamiętać je. Mowa bowiem o jednym z najbardziej obiecujących polskich architektów młodego pokolenia. Absolwent Architektury na Politechnice Krakowskiej oraz Fachhochschule w niemieckim Münster pierwsze szlify zbierał w londyńskiej pracowni SLLB Architects, współpracował też między innymi z Foster + Partners (pod okiem słynnego Normana Fostera!) czy Make Architects, aż w końcu zdecydował się na założenie własnej firmy. BXBstudio powstało w grudniu 2009 roku i stopniowo buduje swoją markę. W 2014 branżowe czasopismo „Wallpaper*” umieściło ich na liście 20 najbardziej utalentowanych młodych pracowni architektonicznych świata. Rok później Bogusław Barnaś znalazł się w gronie 15 najlepszych architektów przed czterdziestką według magazynu „Property Design”. Studio dwukrotnie zostało także nagrodzone przez World Architecture Community. Eco Warsaw Tower bez wątpienia stanowi kolejny znaczący projekt w dorobku krakowskiej pracowni.

Wizualizacja projektu Eco Warsaw Tower (fasada południowa), fot. BXBstudio – Bogusław Barnaś
Wizualizacja projektu Eco Warsaw Tower (fasada południowa), fot. BXBstudio – Bogusław Barnaś

Prace nad planami Eco Warsaw Tower trwały od roku 2016. Poza Bogusławem Barnasiem, w projektowaniu zielonego wieżowca udział wzięli: Anna Taczalska, Mateusz Zima, Justyna Gajda, Kamil Makowiec, Anna Hydzik, Anna Mędrala, Hubert Augustowski, Aleksandra Banasiewicz, Marcin Burzyński, Kinga Żuk. Przy wizualizacji wnętrz BXBstudio wspierała firma LOOMA Interior Design.

Nie szukając daleko, koncepcję Eco Warsaw Tower łatwo porównać choćby do amsterdamskiego Valley Project. Warszawska konstrukcja zdaje się jednak znacznie konkretniejszym rozwiązaniem. Najważniejszym aspektem projektu BXBstudio jest dwojaka natura ich budynku. Strona północna, najpewniej przylegająca do alei 3 Maja, będzie w pełnie oszklona, dzięki czemu zniwelowany zostanie hałas, jaki wywołuje około 50 000 pojazdów, które każdego dnia przejeżdżają Mostem Poniatowskiego. Takie wykończenie sprawi, że apartamenty i biura będą doskonale doświetlone, przy okazji oferując widok na panoramę Warszawy. Fasada południowa będzie natomiast zieloną ostoją, z której skorzystają mieszkańcy Eco Warsaw Tower. W jej skład wejdzie zielona przestrzeń na dachu komercyjnych kondygnacji oraz wertykalne ogrody na ścianach wieżowca. Całość wieńczy dwupoziomowy ogród na szczycie budynku, który dostępny będzie wyłącznie dla mieszkańców najwyżej położonych apartamentów.

Projekt Eco Warsaw Tower (fasada północna), fot. BXBstudio – Bogusław Barnaś
Projekt Eco Warsaw Tower (fasada północna), fot. BXBstudio – Bogusław Barnaś

Eco Warsaw Tower zostanie wzniesione na 1060 metrach kwadratowych, a jej łączna powierzchnia użytkowa wyniesie 5808 m². Złoży się na to między innymi przestrzeń komercyjna na pierwszych dwóch kondygnacjach (1229 m²) czy położona na wysokości wiaduktu Mostu Poniatowskiego kondygnacja z powierzchnią biurową (285 m²). Mieszkania i apartamenty znajdujące się w Eco Warsaw Tower zajmą łącznie 2237 m².

Projekt Eco Warsaw Tower (fasada południowa), fot. BXBstudio – Bogusław Barnaś
Projekt Eco Warsaw Tower (fasada południowa), fot. BXBstudio – Bogusław Barnaś

Jak na razie nie wyznaczono daty rozpoczęcia prac budowlanych ani nawet ostatecznej lokalizacji Eco Warsaw Tower. Z założeń BXBstudio wynika, że wieżowiec projektowano z myślą o Solcu, jednak pojawiają się także doniesienia na temat sąsiadującego z nim Powiśla. Z punktu widzenia Warszawiaków najważniejsze zdaje się jednak, by budynek w ogóle powstał. Śródmieście bez wątpienia zyska na tym wizualnie, ale i miasto dołączy w ten sposób do elitarnego grona proekologicznych metropolii, które stawiają na zieleń.

Wizualizacja projektu Eco Warsaw Tower, fot. BXBstudio – Bogusław Barnaś
Wizualizacja projektu Eco Warsaw Tower, fot. BXBstudio – Bogusław Barnaś

Źródło: BXBstudio – Bogusław Barnaś

Autor artykułu
More from Damian Halik

W tym roku czeka nas „podwójne” Madrid Fusión

Jeden z najbardziej wpływowych kongresów gastronomiczny na świecie przybierze w tym roku...
Czytaj wiecej