Efekt motyla na nowym Lexusie LC

Trzepot skrzydeł motyla w jednej części świata, może spowodować tornado w drugiej - to anegdota, która najprościej opisuje efekt motyla w zjawiskach meteorologicznych. Są i inne, jak się okazuje, olśniewające inspiracje płynące z ruchu skrzydeł tych niepozornych stworzeń…

Structural Blue to nowy lśniący lakier stworzony dla Lexusa LC. Powstał dzięki Morpho menelaus, motyla żyjącego w tropikalnych regionach Ameryki Północnej i Południowej. Szczyci się on jarzącym, głęboko niebieskim odcieniem skrzydeł. Jak się okazuje kolor ten jest efektem załamywania się światła na mikroskopijnej siateczce, bo skrzydła są po prostu bezbarwne.

Morpho butterfly, Costa Rica, Central America

Opalizujący odcień lakieru, o niespotykanej głębi koloru powstawał aż 15 lat i jest wynikiem mozolnych prac zespołów firmy Ann Arbor ze Stanów i z Japonii oraz VIAVI Solutions Inc., wiodącego dostawcy cienkowarstwowych powłok optycznych i pigmentów z Kalifornii. Structural Blue miał swoją premierę w Genewie w 2016 roku i z miejsca wywołał sensację. W tej chwili wszedł do produkcji, żeby jednak dodatkowo podgrzać atmosferę wokół niezwykłego błękitu, musimy zaznaczyć, że fabrykę Motomachi w Japonii opuszczają zaledwie dwie sztuki dziennie w tym odcieniu. Dlaczego? Ze względu na wymagający proces lakierowania.

Początkowo pożądaną jakość uzyskiwano po nałożeniu aż 40 warstw lakieru. Dzięki stopniowym ulepszeniom i kolejnym technologiom, skończyło się na siedmiu. Ale zanim nakładanie lakieru, najpierw należy go wyprodukować, a to trwa 8 miesięcy i obejmuje 12 etapów technologicznych oraz 20 kontroli jakości. Lakier nakładany jest na nadwozie LC warstwą o grubości 15 mikrometrów między podkładem, a przezroczystym pokryciem. Nanostruktury w postaci maleńkich płatków dają opalizujący efekt, tworząc wrażenie, że kolor zmienia się wraz ze zmianami oświetlenia. Podczas gdy konwencjonalne lakiery odbijają poniżej 50 procent światła w postaci widzialnego koloru, w przypadku Structural Blue jest to niemal 100 procent. Na polakierowanie LC zużywane jest 300 gramów pigmentu, w których znajduje się 300 miliardów mikroskopijnych płatków.

Wyjątkowa barwa tego luksusowego coupe, aż się prosi o uzupełniające detale. LC Structural Blue Edition otrzymał wystrój w kolorystyce Breezy Blue – wykonane ze skóry semi-anilinowej niebieskie elementy wykończeniowe drzwi, kierownicy tablicy przyrządów i konsoli centralnej. Oczywiście nie można pominąć systemów Lexus Climate Concierge i Lexus Safety System +, nawigacji Lexus Premium Navigation i 12-głośnikowego audio Pioneer.

Lexus przyjmuje już zamówienia na limitowaną edycję. Oczywiście liczba egzemplarzy będzie bardzo ograniczona.

Źródło: blog.lexus.co.uk 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Patty Jenkins i Antoine Fuqua w komisji konkursowej 4 sezonu Lexus Short Films

Reżyserka Patty Jenkins, znana z takich produkcji jak „Wonder Woman czy „Monster”...
Czytaj wiecej