Converse także przechodzi na materiały z odzysku

Grafika promująca linię Converse Renew, fot. Converse
Grafika promująca linię Converse Renew, fot. Converse
Proekologiczne zmiany w branży modowej mogą jedynie cieszyć, dlatego informacja o nowej serii Converse Renew nie mogła przejść bez echa. Firma, która przeszło sto lat temu była jednym z pionierów w produkcji obuwia sportowego, dziś idzie śladem wyznaczanym przez największych w branży, także stawiając na surowce odnawialne.

Obuwie czy ogółem odzież, w których wykorzystuje się materiały pochodzące z różnych form recyklingu, powoli stają się normą. Oczywiście miną lata nim tego typu produkty będą stanowić większość dostępnego asortymentu, ale liczące się marki wiedzą, że w XXI wieku po prostu muszą posiadać w katalogu przynajmniej symboliczną linię proekologiczną. Nie inaczej jest z firmą Converse, która właśnie rozpoczęła kampanię pod hasłem: “LIFE’S TO SHORT TO WASTE”. Jest w tym oczywiście odniesienie do idei zero waste, której częściowe zastosowanie zobaczymy w serii produktów spod szyldu Converse Renew.

Amerykańskiej marki nikomu raczej nie trzeba przedstawiać. Dziś kojarzy się ją przede wszystkim jako producenta popularnych trampek. Mało kto jednak pamięta, że Converse to pionierzy, którzy swój najsłynniejszy model opracowali aż sto lat temu. Pierwotnym przeznaczeniem “trampek” było wsparcie błyskawicznie rozwijającej się wówczas w USA koszykówki. Począwszy od lat 70. firma stopniowo traciła znaczenie w NBA, ale kultowy model Chuck Taylor All-Stars stał się czymś znacznie większym. Dziś można ten model nazwać wręcz ikoną popkultury – i to właśnie od niego Converse rozpoczęło wprowadzanie swojej nowej serii.

O co chodzi z Converse Renew?

Pierwsze Chuck Taylor All-Stars z linii Renew Canvas (dostępne w sklepach), fot. Converse
Pierwsze Chuck Taylor All-Stars z linii Renew Canvas (dostępne w sklepach), fot. Converse

W najprostszy sposób: o wykorzystanie surowców wtórnych. Biorąc pod uwagę konstrukcję kultowego modelu firmy, uznano, że bez większej ingerencji można by zmienić źródło pozyskiwania niezbędnych materiałów. W Converse postanowiono nie tylko na recykling, ale i upcykling, znajdując tym samym nowe zastosowanie dla setek ton odpadów. Proekologiczne przemiany będą następować stopniowo, a pierwszy ich etap właśnie się rozpoczął. Chucksy wykonane w procesie Renew Canvas trafiły do sklepów 5 lipca. Wyglądają dokładnie tak samo, lecz ich cholewki wykonano z poliestru zamiast tradycyjnego płótna. Materiał ten powstał natomiast ze zużytych plastikowych butelek.

Na tym projektanci Converse Renew jednak nie poprzestają. W kolejnym etapie – Renew Denim – ich celem jest poszerzenie zakresu wykorzystywanych rodzajów odpadów. Firma może pochwalić się własnym procesem upcyklingu, dzięki któremu uzyskuje materiał ze starych jeansów. Dla zainteresowanych istotnym będzie natomiast to, że w ramach Renew Denim otrzymamy nieco większy wybór. Poza standardowymi Chuck Taylor All-Star w sierpniu do sklepów trafią też modele z serii Chuck 70.

"LIFE'S TO SHORT TO WASTE" w praktyce, fot. Converse
“LIFE’S TO SHORT TO WASTE” w praktyce, fot. Converse

Kolejnym, jak na razie ostatnim z planowanych etapów, będzie premiera linii Renew Cotton zapowiadana na początek 2020 roku. Tutaj raz jeszcze pojawi się poliester, ale i bawełna z odzysku, które razem stworzą nową przędzę kompozytową. Tym sposobem Converse Renew będzie sukcesywnie poszerzać swoją ofertę – ale też listę wykorzystywanych odpadów z odzysku. Firma zapowiada też prace nad kolejnymi mieszankami materiałów, lecz nie zdradza szczegółów.

Jak na razie pozostaje nam czekać na rozwój wypadków, ale wiele wskazuje na to, że Converse stara się w wielkim stylu wrócić do “pierwszej ligi”. Trzeba przyznać, że jak na firmę kultową, choć o lekko zakurzonej historii, takie zaangażowanie może dla marki oznaczać drugą młodość. Jak na razie pozostaje mi jednak odesłać zainteresowanych do sklepów firmowych oraz salonów dla fanów sneakersów.

Trampki z linii Renew wyróżnia hasło "LIFE'S TO SHORT TO WASTE", fot. Converse
Trampki z linii Renew wyróżnia hasło “LIFE’S TO SHORT TO WASTE”, fot. Converse
Autor artykułu
More from Damian Halik

Hiša Franko z dwiema gwiazdkami Michelin – Ana Roš długo na to czekała

Wygląda na to, że do pracy wrócili inspektorzy decydujący o gwiazdkach oraz...
Czytaj wiecej