Ekwipunek outdoorowców – jak ubrać się na trening na świeżym powietrzu w zimowych miesiącach

Zimą trening na zewnątrz może być równie przyjemny, albo nawet przyjemniejszy niż w lato. Niska temperatura może być sprzymierzeńcem podczas intensywnego wysiłku. Niezbędny jednak będzie odpowiednio przemyślany sportowy outfit.

Bieganie, kolarstwo górskie, łyżwiarstwo torowe, narciarstwo biegowe – dla tych dyscyplin zima to doskonały czas. Charakteryzują się one wysoką intensywnością wysiłku, co znacznie podnosi temperaturę ciała podczas treningu. Wysokie temperatury w miesiącach letnich znacznie utrudniają długie treningi, gdyż zdolności termoregulacyjne organizmu są ograniczone. W zimniejsze zimowe dni pogoda załatwia sprawę chłodzenia dość dobrze. Po kilkunastu minutach biegu odczuwamy o 15 stopni Celsjusza więcej od tzw. temperatury odczuwalnej. W związku z tym faktem outdoorowcy muszą zadbać o odpowiedni strój. Ma on za zadanie chronić przed zimnem najbardziej narażone na wychłodzenie części ciała. Jednocześnie musi on zapewnić komfort, swobodę ruchu i odparowywanie wilgoci.

Newralgiczne punkty

fot. pexels.com

Szczególnie istotna jest ochrona termiczna części ciała najbardziej narażonych na wychłodzenie. Dystalne części ciała oddalone są od dużych grup mięśniowych i dużych naczyń krwionośnych, które działają jak system ogrzewania. Dobrze dobrany ekwipunek outdoorowców pomoże nam chronić te partie.

Rękawiczki

Zimne dłonie to zmora większości trenujących na zewnątrz. O ile zimno odczuwamy na początku na twarzy i skroniach, to po pewnym czasie możemy odczuwać potrzebę zdjęcia czapki. W przypadku rąk jest inaczej. Zimne powietrze może spowodować, że po kilku sesjach treningowych skóra na stawach międzypaliczkowych zacznie pękać. W najgorszym wypadku może dojść do odmrożeń. Dlatego rękawiczki to jeden z najistotniejszych elementów, jeśli chodzi o ekwipunek outdoorowców.

W dyscyplinach takich jak bieganie lub narciarstwo biegowe, w których ramie jest dość mocno zaangażowane w ruch, rękawiczka powinna chronić przed zimnem i być odporna na wiatr, lecz nie może być zbyt gruba. Inaczej sprawa ma się w przypadku kolarstwa. Ręce zaciśnięte na kierownicy, z racji gorszego krążenia są bardzo narażone na wychłodzenie. Dlatego zimowe rękawiczki rowerowe powinny być zbliżone grubością i izolacją termiczną do rękawiczek narciarskich.

Czapka

Cienka, ciepła, oddychająca. To trzy najważniejsze aspekty technicznego nakrycia głowy sportowca. Cienki materiał ma zapewnić komfort podczas biegu. Izolacja cieplna zatok czołowych uchroni nas przed niepożądanym wychłodzeniem tego obszaru, a oddychający materiał sprawnie odprowadzi parę wodną z rozgrzanej głowy. Idealnie sprawdzi się tu lekka czapka z naturalnej wełny merinosów.

Obuwie/skarpetki

fot. pexels.com

Jakie powinny być? Antypoślizgowe, z odpowiednim protektorem na powierzchni. W zimę przyczepność (zwłaszcza podczas biegu w terenie) jest znacznie gorsza. Z tego powodu w zimowych butach biegowych podeszwa wykonana jest z mieszanki gumy o lepszej przyczepności. Ponadto komfort cieplny i odporność na wilgoć, błoto czy śnieg zapewnia często odpowiednia membrana w materiale, z którego but jest wykonany.

Z komfortem cieplnym w przypadku stopy jest podobnie jak w przypadku ręki. Podczas biegania ukrwienie stopy jest znacznie lepsze niż podczas jazdy na rowerze. Dlatego rowerzysta powinien zaopatrzyć się w cieplejsze skarpety i wiatroodporne osłony na buty.

Pierwsza warstwa

Koszulka termiczna z długim rękawem powinna spełniać wszystkie wymagania sportowej odzieży letniej (szwy w odpowiednim miejscu lub ich brak, kompresja i wzmocnienia w punktach narażonych na większe obciążenia, dobre odprowadzanie wilgoci), a ponadto zapewniać izolacje cieplną. Niestety jedna sztuka w szafie nie wystarczy. Grubość materiału pierwszej warstwy dobieramy w zależności od temperatury powietrza.
W przypadku bardzo niskich temperatur warto wyposażyć się w dodatkową osłonę szyi. Pamiętajcie jednak, że nie może być to golf, ponieważ po dłuższym czasie zaczyna przeszkadzać.

Spodnie / legginsy / bielizna

Zimowe legginsy dla biegaczy i kolarzy wykonane są z podobnego materiału, lecz posiadają dodatkową izolację cieplną (najczęściej podszyte są cienką warstwą polaru). Na cięższe warunki atmosferyczne warto założyć legginsy, które posiadają dodatkowe wstawki z materiału odpornego na wiatr i deszcz. Przydatna może się okazać bielizna z warstwą chroniącą przed wiatrem (soft shell) miejsca intymne (tego typu odzieży szukać należy raczej w sklepach z odzieżą outdoorową).

Kurtka

Biegowa – cienka, lekka, wiatroodporna. Kurtki do biegania na zimę raczej nie różnią się za bardzo od tych, w których biega się jesienią. Biegacze preferują założenie dodatkowej warstwę w postaci cienkiej, dopasowanej kamizelki zakładanej pod kurtkę. Kolarze i narciarze biegowi wyposażyć się powinni w kurtki dedykowane dyscyplinom. W miejscach, w których pęd powietrza jest największy (klatka piersiowa i przedramiona) posiadają one dodatkową izolację cieplną i warstwę wiatroodporną. W celu dobrej termoregulacji w miejscach osłoniętych od wiatru wykonane są z cieńszego, dobrze oddychającego materiału.

Odpowiedni ekwipunek outdoorowców skompletowany! Pamiętajcie, na trening nigdy nie ma złej pogody!

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

Raw Energy Bar – zdrowy baton dla aktywnych!

Jeśli biegasz, jeździsz na rowerze lub chodzisz po górach, to doskonale wiesz,...
Czytaj wiecej