Elektroniczna skóra początkiem cybernetycznych modyfikacji ciała?

Elektroniczna skóra, fot. Uniwersytet w Tokio/DigitalTrends
Elektroniczna skóra, fot. Uniwersytet w Tokio/DigitalTrends
Profesor Takao Someya od piętnastu lat opracowuje technologię, która może zrewolucjonizować medycynę oraz wyznaczyć nowe kierunku jej rozwoju. Jeśli mu się uda, elektroniczna skóra będzie pierwszą modyfikowalną częścią ludzkiego ciała.

Celem naukowców nie jest leczenie obecnych bolączek społecznych, lecz zapobieganie im w taki sposób, by przestały występować. Dzięki temu pewne problemy mogą zostać zmarginalizowane, a nawet zupełnie zażegnane. Jednym z takich zagadnień jest przyszłość opieki medycznej, szczególnie nad osobami w podeszłym wieku oraz chorymi. Świadomość na temat roli, jaką w tym procesie ludzie musza wykonać sami, także stale wzrasta. Zdrowiej się odżywiamy, zażywamy ruchu, zaczynamy skłaniać się ku technologii, gdy oferuje nam pomoc… Zanim jednak wszyscy zaczniemy modyfikować swoje ciała i zmierzać ku cyberpunkowym wizjom pisarzy science fiction, Takao Someya z Uniwersytetu w Tokio chce ułatwić nam życie bez dogłębnej ingerencji. Stworzona przez jego zespół “elektroniczna skóra” jest właśnie takim rozwiązaniem.

Projekt rozwijany jest od roku 2003, już po dziesięciu latach japońscy naukowcy pokazali prototyp rozciągliwej i odpornej na zniszczenie instalacji elektronicznej, którą można by wszczepiać ludziom. Po upływie kolejnych pięciu latach możemy zobaczyć, jak wielki postęp wykonano. Teraz stworzona przez nich elektroniczna skóra nie tylko dokona pomiarów najważniejszych funkcji życiowych, ale i zaprezentuje nam uzyskane dane!

Elektroniczna skóra, fot. Uniwersytet w Tokio/DigitalTrends
Elektroniczna skóra, fot. Uniwersytet w Tokio/DigitalTrends

Starzenie się jest jednym z największych globalnych problemów społecznych naszych czasów. Nie poradzimy sobie z nim, jeśli nie wprowadzimy doraźnego systemu opieki medycznej – jednym z jego elementów może być opracowana przez nas elektroniczna skóra. Uzyskane przez zawarte w niej czujniki dane, mogą posłużyć zarówno do stałego monitoringu, jak i stanowić komunikator wyświetlający i rozsyłający aktualne dane na temat naszego stanu

– mówi Takao Someya

Elektroniczna skóra profesora Someyi została zaprezentowana światu podczas sympozjum AAAS (Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Postępu Naukowego). Spotkanie zrzeszonych w tej organizacji naukowców miało miejsce w drugiej połowie lutego w Austin (Teksas). Oczywiście minie jeszcze wiele lat, zanim wynalazek japońskiego uczonego zostanie rzeczywiście wykorzystany w medycynie. Warto jednak zauważyć, jakich postępów już dokonała grupa prowadzona przez Someyę. LED-owa elektroniczna skóra to najnowsza z wizji tego projektu, poniżej możecie zobaczyć, na jakim etapie projekt był zaledwie pięć lat temu. Potem pozostaje jedynie zastanowić się, dokąd dotrzemy za kolejne 5 czy 10 lat.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Steven Tyler opowiada, jak to jest tworzyć na trzeźwo

Hasło "Sex, Drugs & Rock'n'Roll" nie traci na popularności i zdaje się...
Czytaj wiecej