Elektryczne Gitary znów o historii

Czy można połączyć aluzyjny, inteligentny humor z powagą przełomowych dla kraju wydarzeń? Oczywiście! Czasowniki to kolejna płyta Elektrycznych Gitar traktująca o historycznych wydarzeniach.

Czy można połączyć aluzyjny, inteligentny humor z powagą przełomowych dla kraju wydarzeń? Oczywiście! Czasowniki to kolejna płyta Elektrycznych Gitar traktująca o historycznych wydarzeniach. Bawi ucząc, uczy bawiąc.

Elektryczne Gitary, to jeden z najważniejszych zespołów polskiego rocka ostatnich 3 dekad. Któż nie zna „Włosów”, „Jestem z Miasta”, „Dzieci”, „Co Ty Tutaj Robisz” czy genialnej ścieżki dźwiękowej z obydwu części komedii o Jurku Kilerze. Charakterystyczna gitarowa muzyka, z nieodłącznym saksofonem łączy się z błyskotliwymi i zawsze aktualnymi tekstami lidera Kuby Sienkiewicza. Elektryczne Gitary założył w 1989 roku wraz Piotrem Łojkiem i Rafałem Kwaśniewskim. Przez 27 lat godzi działalność artystyczną z pracą… lekarza. Jest chyba najbardziej znanym w kraju neurologiem, do tego ze stopniem doktora nauk medycznych. Sam mówi, że jest polskim błaznem rocka i używa tej stylistyki do wykpiwania otaczającej nas rzeczywistości, co nie przeszkadza ich piosenkom doskonale brzmieć i wpadać w ucho.

Elektryczne Gitary podczas koncertu. Zdj. Silar via Wikimedia Commons.

Zespół wylansował mnóstwo przebojów, granych we wszystkich stacjach radiowych. Bazowały głównie na tekstach Sienkiewicza, jednak chętnie sięgano również do twórczości np. Jacka Kleyffa. Pod koniec 2010 roku na półki sklepów muzycznych trafiła płyta „Historia” nagrana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. 10 piosenek opowiadało o ważnych wydarzeniach historycznych w specyficzny prześmiewczy sposób, jednak nie uciekając od prawdy historycznej. Album promował teledysk do utworu „Dywizjon 303” nakręcony przez Yach Film. Na płycie znalazła się również piosenka „Był NZS” na 30 lecie Niezależnego Zrzeszenia Studentów, którego działaczem w latach 80. był Sienkiewicz.

Po kilku latach powrócono do tej formy i NCK zaproponowało Elektrycznym Gitarom Kolejny album traktujący do historii. Niestety w trakcie prac nad płytą, po zmienia u steru władzy Centrum wycofało się z zamówienia. Jednak Sienkiewicz postanowił dokończyć prace nad materiałem i tego efektem jest dostępny od dwóch tygodni album „Czasowniki”. Motywem przewodnim są wydarzenia z „szóstką” w dacie. Posłuchamy m.in. o Poznańskim Czerwcu, strajkach w Radomiu, których to wydarzeń obchodzimy w tym roku okrągłe rocznice. Ponadto na płycie znalazły się opowieści o znanych postaciach, m.in. o Josefie Frantisku – czeskim pilocie służącym w słynnym polskim dywizjonie 303 czy o Mieszku I-ym – pierwszym władcy Polski. Jednym z wiodących utworów na albumie jest „Uniwerek 200 lat” nagrany specjalnie na dwustulecie Uniwersytetu Warszawskiego. Po raz kolejny Kuba Sienkiewicz z zespołem podejmują się trudnej roli edukacji historycznej, co przez pryzmat ich humoru wychodzi nadzwyczaj dobrze.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Świecąca ścieżka rowerowa

Postęp technologiczny nabrał takiego tempa, że rzeczy które jeszcze niedawno pojawiały się...
Czytaj wiecej