W pełni elektryczny Lexus ES wypatrzony w Japonii?

W pełni elektryczny Lexus ES – wizualizacja japońskich dziennikarzy, fot. Mag-X
W pełni elektryczny Lexus ES – wizualizacja japońskich dziennikarzy, fot. Mag-X
Dziennikarze japońskiego pisma "Mag-X" wypatrzyli niedawno prototypowy samochód Lexusa krążący po Kraju Kwitnącej Wiśni. Z ich doniesień wynika, że może to być zmodyfikowany model ES, ale wprowadzone w jego konstrukcji zmiany zdają się bardzo istotne!

Podobno nieładnie jest plotkować, ale wieści ekipy „Mag-X” dają do myślenia. Nie sposób bowiem nie dostrzec radykalnych zmian, nawet jeśli prototypowy – rzekomo – w pełni elektryczny Lexus ES uchwycono w pełnym kamuflażu. W oczy rzucają się przede wszystkim znacznie mniejsze tylne drzwi i wyraźnie ścięty bagażnik. Czyżby luksusowy sedan miał w przyszłości stać się bardziej kompaktowy?

Prototyp Lexusa wypatrzony przez japońskich dziennikarzy, fot. Mag-X
Prototyp Lexusa wypatrzony przez japońskich dziennikarzy, fot. Mag-X

Japońscy dziennikarze nie poprzestali oczywiście na informacjach o swoim odkryciu. Błyskawicznie zwizualizowali nowy samochód i postawili szereg hipotez na jego temat. Pierwszą z nich jest właśnie to, że na zdjęciach widzimy, jak testowany jest elektryczny Lexus ES. Rzecz jasna nic, co możemy tu zobaczyć, nie jest w stanie potwierdzić tych doniesień. Zresztą, nawet jeśli autorzy „Mag-X” dotarliby to pewniejszych informacji, przedstawiciele Lexusa zapewne z miejsca zaprzeczyliby doniesieniom – jak było między innym w przypadku niedawnych testów nieprodukowanego od 2012 roku modelu LFA, który zauważono na torze Nürburgring.

Idąc jednak dalej, Japończycy dokonali pomiarów wypatrzonego prototypu. Rzekomo elektryczny Lexus ES mierzy 4650×1800×1450 mm – to zaś wymiary bardzo zbliżone do… Tesli 3 (4690×1930×1440 mm). Wiadomo, że w kwestii produkcji samochodów elektrycznych to właśnie z tą firmą trzeba liczyć się najbardziej. Czyżby więc Japończycy uznali, że mniejszy sedan lepiej sprawdzi się w debiutanckim modelu elektrycznym od mistrzów napędów hybrydowych?

W pełni elektryczny Lexus ES – artykuł w japońskiej prasie, fot. Mag-X
W pełni elektryczny Lexus ES – artykuł w japońskiej prasie, fot. Mag-X

To tylko domysły, ale dziennikarze „Mag-X” zauważają, że nie ma wyraźnych powodów, by model ES zmniejszać. Skoro jednak testowano taki wariant, to musi chodzić o istotne zmiany. Jeśli więc elektryczny Lexus ES nie jest wystarczająco wiarygodną hipotezą, być może chodzi po prostu o… IS. Mimo że niedawno dowiedzieliśmy się, że mniejszy sedan Lexusa doczekał się limitowanej edycji Black Line na rok 2019, „Mag-X” utrzymuje, że niebawem produkowany od 2013 model III generacji doczeka się następcy. Zgodnie z tą hipotezą czwarta generacja Lexusa IS miałaby więc bazować na platformie wykorzystanej w ES.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Sophie Jung – między sztuką a filozofią

Za sprawą wystawy "Come Fresh Hell or Fresh High Water" Sophie Jung...
Czytaj wiecej