EMS – nauka i trening łączą siły

EMS
Organizm podczas EMS, źródło: life.spartan.com
Znamy różne stymulatory. Wiele osób używa kawy, za stymulator uchodzi także rozrusznik serca. Jak się okazuje elektrostymulacja (EMS) jest natomiast niezwykle skuteczna w treningu.

Technologia coraz odważniej zagląda do świata sportu. To już nie tylko statystyki, urządzenia pozwalające sprawdzić efekty naszych ćwiczeń i kontrolujące ich poprawność albo aplikacje w telefonie, których zaczynamy używać w codziennym życiu. To także coraz częściej coraz większe możliwości ćwiczeń. Jakiś czas temu opisywaliśmy Black Box VR, który w przyszłości może stać się alternatywą dla klasycznych siłowni, a teraz czas rzucić okiem na EMS.

Jest to inaczej elektrostymulacja

Jak podaje portal bodyclock.pl, sprawdzona klinicznie, bezinwazyjna i niefarmakologiczna metoda elektrostymulacji mięśni. Ale co to faktycznie oznacza? Do swojego ciała podłączamy elektrody. One sprawiają, że impulsy wysyłane przez nasz mózg do mięśni są znacznie efektywniejsze w treningu. Zatem chociaż praca mięśni wykonywana jest praktycznie taka sama trening jest skuteczniejszy.

Nic zatem dziwnego, że jako pierwsi w swoich treningach zaczęli ten sposób wykorzystywać sportowcy, zwłaszcza lekkoatleci. Na skuteczności EMS poznali się bardzo szybko także w branży medycznej. Dlatego wykorzystuje się go przy rehabilitacji, gdzie poza ciężką pracą mięśni, niezwykle ważna jest psychika i sygnał otrzymywany przez ciało od naszego mózgu.

EMS2
Rozmieszczenie elektrod wraz z urządzeniem pomiarowym EMS, źródło: Wikipedia

Jak nie trudno się domyśleć EMS to zaawansowana technologia, dlatego też urządzenia obsługujące elektrostymulacje współpracują chociażby ze smartfonami. Jest to rodzaj treningu, który na pewno ucieszy tych, którzy oczekują szybkich efektów, bowiem 20 minut takiego treningu zastępuje aż 3 godziny spędzone na siłowni.

Nad takim rodzajem treningu pochylił się naukowy miesięcznik „The Journal of Strength and Conditioning Research”

Na podstawie badań i obserwacji treningów sportowców potwierdził hipotezę o znacznie większej jego skuteczności. Praca została opublikowana już w 2012 roku i wykazała, że nawet u wysportowanych już organizmów zwiększyć ich możliwości, a także przewiduje rozwój tej metody treningowej w sportach wyczynowych.

Urządzenia umożliwiające trening EMS nie należą jednak wciąż do tanich, a co za tym idzie ta forma treningu jest znacznie bardziej kosztowna. Co także ważne przed rozpoczęciem takiej formy ćwiczeń, w celu wybrania odpowiednio dopasowanych elektrod i ich podłączenia, należy dokonać analizy składu ciała, o której więcej możecie przeczytać tutaj.

Autor artykułu
More from Kamil Jabłczyński

Rasizm powraca, czyli na zachodzie sobie nie poradzili

„Say no to racism”, a więc “Powiedz nie rasizmowi” to jedno z...
Czytaj wiecej