Europejczycy coraz częściej wybierają Lexusa

Lexus ES 300h, fot. materiały prasowe
Lexus ES 300h, fot. materiały prasowe
Według statystyk upublicznionych przez europejski oddział Lexusa, sprzedaż samochodów tej marki stale rośnie, a mieszkańców Starego Kontynentu najczęściej sięgają po ekologiczne hybrydy z samoładującym się napędem.

Nie ma w tym chyba zbyt wielkiej tajemnicy: Europejczycy coraz bardziej świadomie dobierają samochody. Problem związane z globalnym ociepleniem i starania, by mu zaradzić, są w naszym regionie traktowane bardzo poważnie. Nie zważając na to, że to tylko kropla w morzu potrzeb, a wysiłek jest niewspółmierny do produkowanych zanieczyszczeń (tu przodują oczywiście Chiny i Stany Zjednoczone), Europejczycy dają jasny sygnał do zmian. Świetnie, że Lexus Europe wspiera ich starania, dostarczając zainteresowanym swoje nowoczesne hybrydy.

Pierwsza połowa 2019 roku przyniosła japońskiej marce pięcioprocentowy wzrost sprzedaży względem analogicznego okresu rok wcześniej. Mowa o 40 450 samochodów, które Europejczycy kupili w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wśród statystyk cieszy przede wszystkim fakt, że aż 28 006 egzemplarzy to pojazdy hybrydowe. To o 17% więcej niż między styczniem a czerwcem poprzedniego roku. Jeszcze lepiej wyglądają natomiast statystyki na Zachodzie i w Centrum kontynentu – tu aż 95% sprzedanych egzemplarzy posiadało samoładujący się napęd hybrydowy.

Nowości, które Europejczycy pokochali

UX – najnowszy z modeli w gamie Lexusa, fot. materiały prasowe
UX – najnowszy z modeli w gamie Lexusa, fot. materiały prasowe

Nie bez wpływu na ten świetny wynik jest też wprowadzenie dwóch nowych modeli. Mowa oczywiście o nowym, kompaktowym crossoverze UX oraz luksusowym sedanie ES. Pierwszy z nich to światowy hit, którym zachwycili się miłośnicy aut nieco większych, ale wciąż sprawnie odnajdujących się w wielkomiejskiej dżungli. Europejczycy polubili tę koncepcję do tego stopnia, że zakupili aż 8 532 egzemplarze. Drugi to natomiast długo wyczekiwany na naszym rynku, kultowy już model marki.

Elegancka linia Lexusa ES 300h, fot. materiały prasowe
Elegancka linia Lexusa ES 300h, fot. materiały prasowe

ES przez lata zdążył zdobyć uznanie w Japonii czy przede wszystkim Stanach Zjednoczonych. Do Europy dotarł jednak dopiero pod koniec zeszłego roku, gdy debiutowała jego siódma generacja. Elegancki, ale przede wszystkim najbezpieczniejszy w swojej klasie sedan, trafił w gusta 3 012 osób. Jako że wcześniejsze generacje mogli kupować Rosjanie, statystyka nakazuje wspomnieć, że oznacza to wzrost sprzedaży o 387%.

W tym miejscu warto zauważyć, że Lexus Europe działa nie tylko w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Szwajcarię. Statystyki dotyczą też Ukrainy, wspomnianej Rosji, Kazachstanu oraz Turcji i Izraelu. Tym fajniej, że mimo tak szerokiego obszaru działania, Polacy są wśród tych narodów, które coraz bardziej interesują wyjątkowe modele Lexusa.

NX – Lexus, którego pokochali Europejczycy, fot. materiały prasowe
NX – Lexus, którego pokochali Europejczycy, fot. materiały prasowe

Najwięcej nowych klientów Japończycy znaleźli we Włoszech – tam sprzedaż marki wzrosła aż o 51%. Na podium znaleźli się też Niemcy (+33%) i Hiszpanie (+19%). Czwarte miejsce pod względem wzrostu sprzedaży zajęła natomiast Polska (+13%), wyprzedzający między innymi Francję (+12%) czy Wielką Brytanię (+8%). Niezmiennie największym zaufaniem Europejczycy obdarzyli model NX, który kupiło 11 699 osób. Wraz ze wspomnianym wynikiem UX-a oraz 8 382 egzemplarzami modelu RX daje nam to obraz rosnącego zamiłowania do większych modeli.

Odświeżony Lexus RX 450h F Sport 2020, fot. materiały prasowe
Odświeżony Lexus RX 450h F Sport 2020, fot. materiały prasowe
Autor artykułu
More from Damian Halik

Letnia Uniwersjada 2017 tuż, tuż. Tajpej zachęca turystów!

XXIX Letnia Uniwersjada coraz bliżej. Zawody zorganizowane zostaną w stolicy Tajwanu, gdzie...
Czytaj wiecej