EuroVelo 1 – wyzwanie dla miłośników kolarstwa

EuroVelo
Jeździsz na rowerze szosowym i lubisz podróże połączone aktywnym wypoczynkiem ? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie propozycję podróży, którą powinieneś odbyć tego lata.

Euro Velo jest siecią długodystansowych tras rowerowych, które łączą cały stary kontynent. Mogą się nimi poruszać korzystać kolarze wyprawowi, jak i miejscowi komunikujący się podczas swoich codziennych obowiązków. Sieć składa się z 15 tras. Obejmuje ona 42 państwa i ma łącznie 70 tyś km.

Euro Velo jest siecią długodystansowych tras rowerowych, które łączą cały stary kontynent.

EuroVelo 1

Kraje, przez które przebiega trasa to Norwegia, Wielką Brytania, Irlandia, Francja, Hiszpania i Portugalia. Zaczyna się ona w Norwegii i biegnie aż do Portugalii. Jest ona nazywana także trasą wybrzeża Oceanu atlantyckiego. Podróżując nią można podziwiać najbardziej zapierające dech w piersiach krajobrazy morskie. Podczas wyprawy zobaczyć można majestatyczne fiordy, słoneczne plaże i tętniące życiem miasta portowe.

Norwegia

EuroVelo 1 zaczyna się w Bergen. Trasa prowadzi wzdłuż pięknej, norweskiej długiej linii brzegowej z fiordami, między wypiętrzeniami górzystych wysp. Do wielu z nich można dostać się za pomocą transportu wodnego. Podróżujący nią wyprawowicze mają do przebycia ogoło dwóch i pół tysiąca kilometrów, aż do samego Przylądka Północnego.

Wielka Brytania

Do Anglii szlak prowadzi przez Plymouth. Jadąc nim pokonywać będziesz tunele, stare wiadukty, a także mosty. Trasa biegnie szklakiem dawnych połączeń kolejowych, a następnie przez Park Narodowy Exmoor do Bristolu. Stamtąd, aż do Fishguard, w Pembrokeshire wyznaczona jest przez Szlak Celtycki. Kolejnym jej obszarem jest Irlandia Północna, a następnym charakterystycznym punktem sam Belfast. Stamtąd należy skorzystać wyprawy promowej, aby dostać się do wybrzeży Szkocji. W tym kraju trasa ciągnie się szlakiem Lochs i Glenns, przez Park Narodowy Loch Lomond i Park Narodowy Cairngorms do Inverness, aż do Aberdeen.

Irlandia

W Irlandii szlak rozpoczyna się w wiosce New Town Cunningham, w hrabstwie Donegal. Na mapie przecina on swoją linią ciche wiejskie drogi, stare trasy kolejowe oraz drogi regionalne i lokalne, aż do Rosslare na wschodnim wybrzeżu. Stąd kolarze mogą przeprawić się drogą morską do Walii i kontynuować podróż przez Wielką Brytanię.

Francja

We Francji trasa łączy się z trasami EV nr 3, 4 i 6. Zaczyna się ona w Roscoff, w Bretanii i ciągnie się aż do granicy z Hiszpanią w Hendaye. Całe tysiąc dwieście kilometrów ścieżki przeprowadzone jest wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Dzikęi bliskości oceanu, podziwiać można najpiękniejsze krajobrazy tego regionu. Szorstkie skały w Bretanii i winnice z regionu Bordeaux zachęcają do odkrywania tego oszałamiającego, zachodniego wybrzeża Francji.

Hiszpania

W Hiszpanii trasa EV 1 przebiega przez dwie starożytne ścieżki. Są to Camino de Santiago, oraz Ruta de la Plata.

Portugalia

Blisko tysiąc kilometrów nadmorskich magistrali sprawi, że u najbardziej wybrednych poszukiwaczy widoków uśmiech zagości na stałe podczas tej podróży. Szlak przebiega wzdłuż wydm, skalistych zatok rozległych, otwartych plaż, oraz płytkich laguny, w których rozbijają się oceaniczne fale. W Portugalii ilość dni słonecznych stanowi ponad 80% wszystkich dni w roku, co czyni sezon rowerowy bardzo długim i zachęca do eksploracji kraju na dwóch kołach.

Eurovelo 1

Przygoda czeka! Jeśli marzysz o zrealizowaniu rowerowego trip’a, to skorzystanie z propozycji opisanej trasy, prawdopodobnie zamieni się w niezapomniane przeżycie.

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

Shirin-yoku

Stres, problemy ze snem, wrażenie niekończącej się lawiny obowiązków, które nie ustają...
Czytaj wiecej