Pikachu i Hello Kitty ambasadorami Japonii w walce o EXPO 2025!

EXPO 2025: Pikachu odbiera nominację ambasadorską od Tarō Kōno (Minister spraw zagranicznych Japonii)
EXPO 2025: Pikachu odbiera nominację ambasadorską od Tarō Kōno (Minister spraw zagranicznych Japonii)
Rozpoczęła się walka o organizację EXPO 2025, a jedni z zainteresowanych – Japończycy – już wystartowali z promocją swojej kandydatury. Minister spraw zagranicznych Tarō Kōno powołał w tym celu kilku nowych ambasadorów...

Przed nami EXPO 2020 w Dubaju oraz EXPO 2022 w Buenos Aires, ale Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych już rozpisało konkurs na kolejną imprezę! Chrapkę na EXPO 2025 mają: Francja (podparyskie Saclay), Rosja (Jekaterynburg), Azerbejdżan (Baku) oraz Japonia (Osaka). Decyzję MBWŚ podejmie dopiero w listopadzie 2018 roku, ale walka o organizację Wystawy rozgorzała już na dobre. By przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, Japończycy postanowili rozpocząć od powołania specjalnych ambasadorów. Ich zadaniem będzie promowanie kandydatury Osaki przede wszystkim zagranicą, ale i w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Powołanie ambasadorów EXPO 2025: Hello Kitty, Kosaburo Nishime (Minister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii), Tarō Kōno (Minister spraw zagranicznych Japonii), Pikachu
Powołanie ambasadorów EXPO 2025, od lewej: Hello Kitty, ministrowie Kosaburo Nishime i Tarō Kōno oraz Pikachu

Organizacja EXPO 2025 to łakomy kąsek, a walkę o Wystawę mogą rozstrzygnąć niuanse. Dlatego właśnie Tarō Kōno (minister spraw zagranicznych Japonii) bardzo szybko przystąpił do działania. Pod koniec listopada rozpoczęto kompletowanie komitetu honorowego. Na pierwszy ogień nie poszli jednak ludzie, a słynne na całym świecie postaci z bajek – Hello Kitty oraz Pikachu.

Chciałbym, abyś reprezentował Japonię i aktywnie uczestniczył w budowaniu PR-u Osaki wewnątrz oraz poza granicami kraju – powiedział Tarō Kōno, minister spraw zagranicznych Japonii, wręczając Pikachu nominację ambasadora Osaki w trakcie kandydowania do organizacji EXPO 2025.

W uroczystości uczestniczył też Kosaburo Nishime – minister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii. Kolejnymi ambasadorami EXPO 2025 mają zostać piłkarz Keisuke Honda oraz Shin’ya Yamanaka – noblista z 2012 roku. Zaskakujący jest natomiast brak… Mario, który jest czołową postacią powstającego właśnie w Osace parku rozrywki Super Nintendo World.

Japonia ma już doświadczenie w organizacji Wystaw Światowych. To właśnie w Osace, w 1970 roku,  odbyło się pierwsze EXPO w tym kraju. Potem były: Okinawa (1975), Tsukuba (1985) oraz Aichi (2005). EXPO 2025 w Osace byłoby więc małym jubileuszem.

EXPO 2025 może wydłużyć listę ważnych wydarzeń, których organizacja w najbliższych latach przypadła krajom Azji Wschodniej. W 2018 południowokoreański Pjongczang, a w 2022 Pekin mają gościć Zimowe Igrzyska Olimpijska, natomiast sama Japonia (Tokio) jest gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijski 2020. Nie oznacza to jednak, że Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych na siłę będzie szukać innej lokalizacji. Nieprzypadkowo infrastrukturalne inwestycje przed tokijską imprezą sięgają aż po Osakę. Wszystko jest zatem w rękach polityków oraz ambasadorów – a tych ostatnich można Japonii pozazdrościć.

EXPO 2025: Hello Kitty odbiera nominację ambasadorską od Tarō Kōno (Minister spraw zagranicznych Japonii)
EXPO 2025: Hello Kitty odbiera nominację ambasadorską od Tarō Kōno (Minister spraw zagranicznych Japonii)

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii

Autor artykułu
More from Damian Halik

Tomasz Kaczor wśród laureatów World Press Photo 2020

Poznaliśmy rozstrzygnięcia jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie – wśród...
Czytaj wiecej