Expo Live – szalone pomysły są w cenie

Zachód słońca w Dubaju z widokiem na Burdż al-Arab, fot. PxHere
Zachód słońca w Dubaju z widokiem na Burdż al-Arab, fot. PxHere
20 października 2020 roku w Dubaju rozpocznie się pierwsze EXPO na Bliskim Wschodzie w całej historii Wystaw Światowych. Przy tej okazji już teraz działa wiele inicjatyw, które za dwa lata mają zostać podsumowane, a jedną z nich jest program grantowy Expo Live dla innowacyjnych start-upów, choć tę cechę rozumie się w Dubaju bardzo różnie, dzięki czemu nawet najbardziej szalone pomysły mają szansę na realizację!

Zjednoczonym Emiratom Arabskim wystarczyło 47 lat, by swym przepychem zachwycić świat. Podczas trwającej od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021 Wystawy Światowej to młodziutkie państwo świętować będzie swoje 49. urodziny. Czym zaskoczy przybyszów z najdalszych zakątków kuli ziemskiej? Oczywiście wspaniałą architekturą, na którą szejkowie nie szczędzą grosza. EXPO 2020 w Dubaju ma być świętem wyjątkowym, pierwszym takim w historii, jednak nikt nie zapomina o innowacyjności. Wszyscy szalenie wierzący w swoje pomysły kreatorzy mają szansę na zastrzyk gotówki z puli Expo Live Innovation Impact Grant Programme.

Nabory do programu Expo Live trwają już od pewnego czasu. Dotąd swoje projekty zgłosiło ponad 2300 start-upów, spośród których wyróżniono jednak tylko 70. Pochodzą z najróżniejszych zakątków świata: od Rwandy po Saint Kitts i Navis. Czym zaskakują? Właściwie… wszystkim. Jedynym wymogiem jest odnoszenie się do jednej z trzech kategorii: mobilności, zrównoważonego rozwoju bądź szans. Brzmi mało innowacyjnie? Być może, ale organizatorzy podkreślają, że rewolucyjne pomysły są dla nich równie istotne, co oddolne inicjatywy, które mają realną szansę zmieniać świat. Ostatecznie natomiast najważniejszy są nie projekty, lecz ich twórcy i historie, które się za nimi kryją.

Expo Live, czyli szansa pokazania się

Zbudowana z myślą o Wystawie Światowej strefa EXPO 2020 w Dubaju, do której zaproszeni zostaną także zwycięscy programu grantowego Expo Live
Zbudowana z myślą o Wystawie Światowej strefa EXPO 2020 w Dubaju, do której zaproszeni zostaną także zwycięscy programu grantowego Expo Live

Uczestnicy Expo Live muszą spełnić pewne kryteria, ale gra jest warta świeczki. Każdy z wyróżnionych start-upów może otrzymać wsparcie w wysokości 100 000 dolarów, jednak jeszcze większą wartość ma zyskany rozgłos. Expo Live jest jak mała scena wielkiego festiwalu, jakim bez wątpienia będzie wystawa EXPO 2020. Każdy chciałby mieć taką reklamę – a jej zdobycie wcale nie jest trudne.

Poza oczywistą innowacyjnością czy wyjątkowością pomysłu, którymi trzeba urzec komisję, wystarczy jedynie zgłosić swój udział. Oczywiście trzeba umieć się sprzedać, ale to akurat norma w każdym konkursie na dotacje dla młodych firm. Expo Live wyróżnia się jedynie międzynarodowym charakterem.

Budżet programu Expo Live Innovation Impact ma wartość około stu milionów dolarów. Jak więc można szybko obliczyć, nie wydano jeszcze nawet 10% tej kwoty. Obecny nabór projektów jest już czwartym w ramach dubajskiej edycji. Ponad 2300 dotychczasowych zgłoszeń pochodziło ze 136 krajów, natomiast wyróżnione 70 reprezentuje tylko 42 nacje i nie ma wśród nich, niestety, Polaków. Jest jednak szansa, by tę sytuację zmienić. Czwarta tura naborów do Expo Live trwa co prawda tylko do końca tego roku. Warto jednak śledzić stronę programu i czekać na uruchomienie kolejnego naboru, prawdopodobnie w czerwcu 2019 roku.

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Wolves in the Walls VR”, czyli Neil Gaiman raz jeszcze zadziwia

Trwają finalne prace nad adaptacją kolejnego dzieła Neila Gaimana, tym razem jednak...
Czytaj wiecej