Fabryka Toyoty w Jelczu-Laskowicach wyprodukuje 1,5 l silnik do napędów hybrydowych

Produkcja rozpocznie się w 2020 roku, inwestycja na jej uruchomienie sięgnie 400 milionów złotych.

Silnik wraz z baterią pojawi się w modelach Toyoty już w roku jego produkcji. Oparty o nową globalną platformę projektową TNGA (Toyota New Global Architecture), będzie wykorzystywany w napędach hybrydowych i w wersji konwencjonalnej.

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) to dwa dolnośląskie zakłady, jeden w Wałbrzychu, drugi w Jelczu-Laskowicach. Wałbrzyski produkuje 1,0 l silniki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów. Zatrudniając 1500 pracowników ma możliwości produkcyjne na ponad 300 tysięcy silników i 720 tysięcy skrzyń biegów rocznie. Fabryka w Jelczu-Laskowicach wytwarza 1,5 l silniki benzynowe, a także 1,4 l oraz 2,2 l silniki Diesla. Zatrudniając blisko 500 pracowników, jej roczne zdolności produkcyjne wynoszą 180 tys. jednostek napędowych. Polskie zakłady zaopatrują europejskie montownie w Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji oraz linie produkcyjne w Turcji, RPA i Japonii.

Produkcja napędu hybrydowego niewątpliwie zwiększy konkurencyjność zakładu, tworząc przy tym nowe możliwości rozwoju pracowników i dostawców, i oczywiście nowe miejsca pracy. Dotychczasowe zaangażowanie Toyoty w inwestycje produkcyjne w Polsce do niemal 4,5 miliarda złotych, wliczając w to ostatnią inwestycję.

Źródło: www.toyotanews.pl  

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Brytyjczycy ogłosili Lexusa najlepszym producentem samochodów

Jak co roku magazyn Auto Express przeprowadził ankietę Driver Power. Wypełniło ją...
Czytaj wiecej