Nowe roczniki od marki Familia Torres

Familia Torres, Olaf Kuziemka
Familia Torres, fot. Olaf Kuziemka
Prestiżowy magazyn "Drinks International" już od dziewięciu lat publikuje ranking The World's Most Admired Wine Brands. Wśród kilkudziesięciu konkurentów w klasyfikacji marek win cieszących się największym uznaniem na świecie w ścisłej czołówce każdej edycji znajduje się winnica Torres, której ponad sześćdziesiąt etykiet dostępnych jest w przeszło stu pięćdziesięciu krajach.

Spośród kilkudziesięciu konkurentów w rankingu marek win cieszących się największym uznaniem na świecie w ścisłej czołówce każdego roku znajduje się Familia Torres. Ta założona w 1870 roku winnica nadal pozostaje w rękach rodziny Torres – aktualnie zarządza nią już piąte pokolenie. Pochodzą stamtąd takie wina jak Sangre de Toro czy Esmeralda. Hiszpańska winnica pozostaje jedynym spośród europejskich producentów, którzy znaleźli się w gronie pięćdziesięciu najlepszych we wszystkich siedmiu edycjach.

Produkcję jednych z najlepszych win na świecie marka Familia Torres łączy z troską o środowisko, ale także z poszanowaniem historii i dziedzictwa. Bardzo ważne dla rodziny Torres jest produkowanie doskonałych gatunków, które odzwierciedlają charakter każdego regionu i każdej winnicy. Dzięki determinacji Miguela Torresa winnice kontynuują rozpoczęte przez jego ojca badania nad wytworzeniem katalońskiej odmiany winogron.

The World's Most Admired Wine Brands, Drinks International
Lista The World’s Most Admired Wine Brands, fot. Drinks International

Historia rodziny sięga XVII wieku, gdy Torresowie posiadali winnice w okolicy Barcelony, jednakże wtedy skupiali się tylko i wyłącznie na uprawie winorośli. Produkcję win rozpoczęli dopiero w połowie XIX wieku, od początku stawiając na jakość, a nie na ilość. Ta filozofia przyświecała także kolejnym pokoleniom, które z pasją do wina oraz biznesowym zacięciem zarządzają do dziś powierzchnią ponad 2000 hektarów winnic. Posiadają parcele w Rias Baixas, Toro, Rueda, Ribera del Duero, Rioja, Campo de Borja Costers del Segre, Katalonii, Conca de Barberà, Penedes, Priorat oraz Jumilla. Poza Europą do rodziny Torres należą również winnice zlokalizowane w Chile (400 ha) oraz Kalifornii (32 ha). Wśród najważniejszych uprawianych szczepów znajdziemy między innymi; chardonnay, riesling, sauvignon blanc, moscatel, cabernet sauvignon, merlot, pinot noir czy parellada. Marka Torres występuje dziś na ponad sześćdziesięciu etykietach dostępnych w przeszło stu pięćdziesięciu krajach oraz może poszczycić się największą ilością nagród, jak również tytułami Najbardziej podziwianej europejskiej winnicy.

Z winami od Familia Torres po raz pierwszy spotkałem się w 2016 roku

Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka

Przyjmując zaproszenie wyłącznego dystrybutora marki Torres w Polsce, CEDC International, miałem okazję uczestniczyć w branżowym lunchu z udziałem Miguela Torresa. Na tę okazję przygotowano wówczas specjalnie wyselekcjonowane wina, które przy akompaniamencie kuchni Roberta Skubisza zaserwowano zaproszonym gościom. Pośród siedmiu etykiet znalazły się między innymi: Fransola 2014, Milmanda 2008, Mas la Plana 2006, Grans Muralles 2004, Jean Leon Vinya La Scala Cabernet Sauvignon Gran Reserva 1996 oraz Torres 15 Brandy.

Kolejne lata zaowocowały wielokrotnymi spotkaniami z winami od Familia Torres. Te bardziej powszechne etykiety często towarzyszyły mi podczas najróżniejszych okoliczności, ciesząc podniebienie i będąc zarazem idealnym towarzyszem serwowanych potraw.

Degustacja online sposobem na promocję nowych roczników

Virtual Latest Vintage Release, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka

Nie dalej jak tydzień temu Miguel Torres przypomniał o swoich winach, zapraszając na prezentację nowych roczników, wprowadzonych na światowy rynek. Czas pandemii uniemożliwił jednak bezpośrednią promocję win, a prezentacja została przeniesiona do internetu. Za pośrednictwem firmy kurierskiej dostarczono starannie zapakowane butelki (18,7 cl) w pięknie zdobionej skrzyni, która zawierała próbki degustacyjne: Milmanda 2017, Mas La Plana 2016, Reserva Real 2016, Grans Muralles 2016, Mas de Rosa 2017. Polska jest jednym z niewielu krajów uczestniczących w programie Torres.

Degustacja online
Degustacja online zorganizowana przez winnicę Torresów

Milmanda 2017

Milmanda 2017, Familia Torres
Milmanda 2017, fot. Familia Torres

Nazwa Milmanda pochodzi od części szlaku średniowiecznych zamków ufortyfikowanych w Conca de Barberà, które chroniły chrześcijan w czasie podboju. W XII wieku na tych ziemiach zapanował spokój, a wraz z nim wznowiono uprawę winorośli. U stóp zamku rodzina Torresów uprawia obecnie odmianę chardonnay. To wino jest fermentowane i leżakowane w beczkach z francuskiego dębu. Charakteryzuje się aromatami cytrusowymi przeplatanymi brzoskwinią. Podniebienie wyróżnia się ładnie zbalansowaną kwasowością podbitą gamą nut owocowych.

Mas La Plana 2016

Mas La Plana 2016, Familia Torres
Mas La Plana 2016, fot. Familia Torres

Ta, prawie 30-hektarowa winnica zlokalizowana w Penedes skupia najbardziej wyselekcjonowane winogrona cabernet sauvignon. Wina powstałe ze zbieranych tam gron dojrzewają przez osiemnaście miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Klasyczny rocznik 2016 dał wina o aromatach śliwki oraz przegotowanych jagód. Balans owoców w połączeniu ze zrównoważoną taniną oraz dość ujarzmioną kwasowością pozwala w perfekcyjny sposób dopasować się do potraw z dziczyzny i czerwonych mięs.

Reserva Real 2016

Reserva Real 2016, Familia Torres
Reserva Real 2016, fot. Familia Torres

Zlokalizowana również w apelacji Penedes winnica Agulladolc charakteryzuje się uprawami cabernet sauvignon, cabernet franc oraz merlot. To właśnie z tych szczepów powstała Reserva Real 2016, która dzięki bardzo dobremu rocznikowi dała niezwykłe wino. To połączenie trzech szczepów ukazuje intensywny aromat czarnych owoców, skierowanych w nuty dżemowe, dopieszczone delikatną pikanterią. Podniebienie wydaje się natomiast dość szorstkie, nawiązujące do bordoskiego stylu. Jest tu zwarty, dość zrównoważony balans pomiędzy owocem, nutami dębu, przypraw a dość potężnymi taninami. Wino idealne do ciężkich, czerwonych mięs oraz ostrych, mięsnych potraw. Warto również wspomnieć, iż wino dojrzewa w piwnicach przez czterdzieści dwa miesiące, z czego osiemnaście miesięcy w beczkach z dębu francuskiego.

Grans Muralles 2016

Grans Murrales 2016, Familia Torres
Grans Murrales 2016, fot. Familia Torres

Grans Muralles z DO Conca de Barberà, ponownie zostało uznane za Best in Show na Decanter World Wine Awards, największym międzynarodowym konkursie winiarskim, organizowanym przez brytyjski magazyn “Decanter”. Tegoroczna nagroda trafiła do rocznika 2016. To śródziemnomorskie wino czerwone, wytwarzane z rodzimych odmian, drugi rok z rzędu, uzyskało 97 punktów i najwyższe wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie, uznając je za jedno z 50 najlepszych win świata. Jest także jednym z czterech win hiszpańskich – i jedynym winem katalońskim – występujących w tej ekskluzywnej kategorii, wybranym spośród ponad szesnastu i pół tysiąca win z 55 krajów.

Cóż więcej można napisać o tej etykiecie! Warto tylko wspomnieć, iż Grans Muralles jest kupażem garnacha, carigan, endemicznego monastrell oraz uważanych za wymarłe garró i querol. Nazwa Grans Muralles pochodzi od murów, które chroniły niegdyś klasztor w Poblet podczas wojen najemników. Lokalna, kamienisto-łupkowa gleba (licorella) nadaje niepowtarzalny charakter ducha temu winu. Bardzo bogaty i zarazem wyrazisty nos charakteryzuje się dojrzałymi śliwkami, jeżynami, morwą oraz przyprawami świątecznymi. Wyłuskać tu można również dojrzałą śliwkę oraz nuty kwiatowe. Dojrzała tanina, przeplatająca się z łagodną kwasowością, w połączeniu z obfitym owocem nadaje natomiast winu aksamitny charakter.

Mas De La Rosa 2017

Mas De La Rosa 2017, Familia Torres
Mas De La Rosa 2017, fot. Familia Torres

Wino to powstaje z gron zbieranych z małej działki o powierzchni 1,9 hektara, zlokalizowanej w dolinie Mas De La Rosa. Jej strome zbocza górują więc nad miastem Porrera w apelacji Priorat. Wysoko położona, stroma winnica (około 500 m n.p.m) obejmuje swoim areałem pięć tysięcy osiemset starych, osiemdziesięcioletnich, karłowatych krzewów odmiany garnacha oraz cariñena (carigan), które wyrastają z charakterystycznej dla Prioratu, łupkowej gleby. W tym miejscu tradycja spotyka się jednak z nowoczesnością. Począwszy od udziału koni, poprzez ręczne zbiory nawiązuje się tu do tradycji. Metody produkcji, polegające na fermentacji w stalowych kadziach, przenoszą natomiast to wino w XXI wiek.

Mas De La Rosa, Familia Torres, Olaf Kuziemka
Mas De La Rosa, fot. Olaf Kuziemka

Mas De La Rosa powstaje z winorośli sadzonych w latach 1939-1940. Ten kupaż cariñeny (60%) oraz garnachy (40%) jest jednak dopiero drugim rocznikiem, który został wypuszczony na rynek. Wino jest bardzo potężne w swoich aromatach i smakach. Mocno uwypuklone nuty owocowe ukazują ciemne owoce, okraszone dużą ilością przypraw. Usta są gęste i pikantne – z wyczuwalnym owocem jeżyn oraz malin. Mimo iż wino jest dość ostre i taniczne, swoją elegancją i kompleksowością tworzy wspaniały mariaż terroir, owoców oraz zaangażowania winiarni w powstanie tej szczególnej etykiety.

Olaf Kuziemka, Miguel Torres Maczassek, CEDC International
[Od Lewej:] Olaf Kuziemka i Miguel Torres Maczassek (2016), fot. CEDC International

Bez wątpienia wina od Familia Torres reprezentują najwyższy światowy poziom jakości. Nie bez przyczyny winiarnia ta znalazła się w ścisłej czołówce najlepszych win według rankingu The World’s Most Admired Wine Brands; wśród pięćdziesięciu najlepszych win według magazynu “Decanter” oraz zdobyła dla siedmiu win ponad 90 punktów od Parkera. Jedynym mankamentem degustowanych podczas spotkania online win był ich bardzo młody wiek, ale przecież to nowe roczniki od Familia Torres!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Małopolski Szlak Winny w smartfonach

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników podróży enoturystycznych. W końcu jest!!! Aplikacja Mobilna...
Czytaj wiecej