“Fanatyk” – od copypasty do pełnometrażowego filmu

Piotr Cyrwus na planie filmu "Fanatyk", fot. Michał Tylka
Piotr Cyrwus na planie filmu "Fanatyk", fot. Michał Tylka
Tekst o fanatyku wędkarstwa jest jedną z najpowszechniej znanych polskiemu internetowi copypast. Dzięki determinacji Michała Tylki, na jej podstawie powstał film "Fanatyk", którego premiera nieoczekiwanie może stać się wielkim wydarzeniem dla polskiego kina komediowego.

Ciężko jest znaleźć w polskim internecie osobę, której nic nie mówią słowa: “Mój stary to fanatyk wędkarstwa. Pół mieszkania zaj***ne wędkami najgorsze. Średnio raz w miesiącu ktoś wdepnie w leżący na ziemi haczyk czy kotwicę i trzeba wyciągać w szpitalu bo mają zadziory na końcu. W swoim 22 letnim życiu już z 10 razy byłem na takim zabiegu. Tydzień temu poszedłem na jakieś losowe badania to baba z recepcji jak mnie tylko zobaczyła to kazała buta ściągać xD bo myślała, że znowu hak w nodze”.

Rodzina Gałeckich z filmu "Fanatyk", fot. Michał Tylka
Rodzina Gałeckich z filmu “Fanatyk”, fot. Michał Tylka

“Mój stary to fanatyk wędkarstwa” jest jedną z najsłynniejszych copypast, jakie kiedykolwiek widział polski internet (tekst tutaj). Ponad dziesięć tysięcy znaków (i kolejne piętnaście tysięcy w części drugiej), które na przestrzeni lat doczekały się licznych przeróbek, ciągle bawią tak samo. Kto by się jednak spodziewał, że na jej podstawie może powstać film? “Fanatyk” nie będzie oczywiście pozycją poważną, ale ciężko uznać, by miał to być zwyczajny internetowy żart.

Twórcą copycasty jest osławiony internetowy zgrywus MalcolmXD, który wraz Michałem Tylką (reżyserem) napisał scenariusz. I choć brzmi to niedorzecznie, ich skrypt został doceniony, dzięki czemu na jego realizację z miejsca uzyskali 110’000 złotych – 60’000 w gotówce oraz kolejne 50’000 w barterze. Nie były to jednak środki wystarczające do nakręcenia filmu pełnometrażowego. W tym celu zorganizowano zbiórkę na polakpotrafi.pl. Efekt? Kolejne 60’000 od internetowej społeczności!

Z takim budżetem twórcy ekranizacji pasy “Mój stary to fanatyk wędkarstwa” mogli sobie pozwolić na więcej. W filmie wystąpią między innymi znany i lubiany Piotr Cyrwus (jako Andrzej Gałecki, tytułowy fanatyk), Dariusz Kowalski (słynny Janusz Tracz, tu zaś znienawidzony przez Andrzeja Adam z PZW), Anna Radwan (żona Fanatyka) czy Marian Dziędziel (pan Zbyszek). Innymi słowy nazwiska, których nie powstydziłaby się niejedna polska komedia.

Nie wiadomo, kiedy (i czy w ogóle) “Fanatyk” wejdzie do dystrybucji kinowej. Jak na razie film pokazano ekipie oraz osobom, które wspierały finansowo jego produkcję. Tytuł ma też brać udział w konkursach festiwalowych, a szerokie grono widzów może spodziewać się go zapewne w pierwszej połowie roku 2018. Póki co mamy jedynie teaser i czekamy na więcej.

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Problem trzech ciał” największym projektem Netflixa?

"Altered Carbon" przepadło – mimo że seria zapowiadała się świetnie, tytuł skasowano...
Czytaj wiecej