Fasada budynku na wzór teatralnej kurtyny – nowe centrum kulturalne Szanghaju

The Bund Finance Centre w Szanghaju jest już prawie na ukończeniu. To projekt Foster i Heatherwick, dwóch wybitnych firm architektonicznych. W kompleksie mieści się centrum finansowe, butikowy hotel, powierzchnie handlowe, restauracyjne i to co zwraca szczególną uwagę świata - centrum kulturalne z wyjątkową fasadą.

Projekt powstaje na The Bund, najsłynniejszej ulicy w mieście, będzie jej punktem końcowym. Łączy stare miasto z nową dzielnicą finansową. Dwie 180-metrowe wieże umieszczone są od południowej strony, podczas gdy budynki stojące nad nadbrzeżem, swoją skalą nawiązują do XIX-wiecznych zabytków miasta, nie zaburzając przy tym ogólnego odbioru starówki.

Osiem budynków to 420 000 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów – kamień, brąz, ręcznie teksturowany granit. Solidne u podstawy, stają się „szczuplejsze” i przezroczyste na górze.

W sercu projektu znajduje się wspomniane centrum kulturalne i artystyczne – to architektoniczny majstersztyk. Trzypiętrowy budynek ma wyjątkową fasadę, nawiązującą do teatralnych kurtyn. Wykonana została z trzech warstw rur z brązu, pozostawiając przezroczystości ekranów  frontowych i balkonów. Kurtyna jest mobilna i zmienia swój wygląd w zależności od przeznaczenia budynku w danej chwili, może odsłaniać scenę, schody i widoki na Pudong.

W centrum liczącym 4000 metrów kwadratowych, mieści się sala wystaw, widowiskowa, przestrzenie przeznaczone na eventy, premiery produktowe i spotkania korporacyjne.

Źródło zdjęć: www.dezeen.com 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Kup sobie krowę do spółki ze znajomymi

Crowdfunding jest jednym z najbardziej interesujących i najbardziej prężnych kierunków rozwoju biznesu...
Czytaj wiecej