Fender na swój sposób świętuje rocznicę Woodstocku ’69

Jimi Hendrix i jego Fender Stratocaster o imieniu Izabella podczas ostatniego dnia Woodstocku '69 (18.08.1969), fot. Jonathan Stathakis
Jimi Hendrix i jego Fender Stratocaster o imieniu Izabella podczas ostatniego dnia Woodstocku '69 (18.08.1969), fot. Jonathan Stathakis
Pięćdziesiąt lat po słynnym występie Jimiego Hendrixa na kultowym festiwalu Woodstock pozostały nam jedynie nagrania, zawiedzione przez organizatorów nadzieje związane z jubileuszową imprezą, która nie doszła do skutku... oraz wyjątkowa seria Stratocasterów, które Fender wzorował na legendarnej Izabelli artysty.

Zapowiedziany jeszcze pod koniec ubiegłego roku “wielki powrót” na pola nieopodal miasteczka Bethel w stanie Nowy Jork okazał się klapą. Organizatorzy obchodów pięćdziesięciolecia pierwszej edycji Woodstocku najpierw próbowali wrócić w miejsce, gdzie w 1969 roku bawiło się ponad czterysta tysięcy miłośników muzyki gitarowej. Potem kilkukrotnie miejsce czy plany dotyczące jubileuszowej odsłony były zmieniane… Ostatecznie impreza po prostu się nie odbędzie. Tak ważną rocznicę trzeba jednak uczcić, dlatego do akcji wkroczył największy z producentów gitar – Fender. Firma ogłosiła, że w hołdzie dla kultowej imprezy wypuści limitowaną serię Stratocasterów. Nie będą to jednak byle jakie gitary – to wierne repliki Izabelli, czyli jednego z ulubionych wioseł Jimiego Hendrixa.

To właśnie na Izabelli wirtuoz gitarowej psychodelii odegrał 18 sierpnia 1969 prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną wersję amerykańskiego hymnu. Przez wielu ubóstwiany za uczynienie ze “The Star-Spangled Banner” iście antywojennego chorału – zwłaszcza za sprawą solówki, jawnie symulującej odgłosy pola bitwy – Hendrix znalazł się wówczas w ogniu ogólnokrajowej krytyki. Mimo to wciąż powtarzał: “Myślę, że to było piękne”, a jego wykonanie zapisało się w historii muzyki. Nic więc dziwnego, że Fender sięgnął właśnie po model, z którego wówczas korzystał artysta:

Dla mnie Stratocaster, zwłaszcza Izabella, jest symbolem czasów. Występ Hendrixa podczas Woodstocku ’69 oraz cała końcówka tamtej dekady na zawsze zmieniły świat – tak muzycznie, jak i kulturowo.

– Mike Lewis, Fender Custom Shop

Legenda wśród gitar

Replika legendarnej Izabelli Jimiego Hendrixa, fot. Fender Custom Shop
Replika legendarnej Izabelli Jimiego Hendrixa, fot. Fender Custom Shop

Oczywiście sam fakt, że gitarowy gigant wypuszcza replikę gitary legendarnego muzyka, nie jest niczym nowym. Fender w przeszłości czynił to wielokrotnie. Za każdym razem jest to jednak bardzo emocjonalne przeżycie dla fanów poszczególnych gwiazd rocka, ale i gratka dla kolekcjonerów.

W przypadku replik Izabelli już kilka lat temu mieliśmy okazję dokładnie sprawdzić oryginał i odwzorować każdy niuans tej konkretnej sztuki. Proces dokumentacji był niczym śledztwo detektywistyczne! Już wtedy byliśmy gotowi, dlatego nasi najlepsi rzemieślnicy stworzyli prototyp repliki i aż do teraz doskonalili go, by jak najlepiej odwzorować oryginał.

– Mike Lewis, Fender Custom Shop

Fani Jimiego Hendrixa z pewnością wiedzą, że muzyk miał słabość do Stratocasterów, ale Izabella była wśród nich najważniejsza. To model Olympic White z 1968 roku – z olchowym korpusem, dwuczęściowym, klonowym gryfem oraz logotypem Fendera zaprojektowanym przez Boba Perine’a. Najważniejsza jest jednak historia tej gitary! Poza kultowym Woodstockiem ’69 Izabella towarzyszyła artyście podczas jego ostatnich występów. Nic więc dziwnego, że zaledwie 250 sztuk, jakie wyprodukowało Fender Custom Shop, czyni tę jubileuszową gitarę tak łakomym kąskiem.

Osoby zainteresowane modelem Limited Edition Jimi Hendrix Stratocaster® mają oczywiście świadomość, że zakup będzie się wiązać ze sporym wydatkiem. Dla największych fanów nie będzie to jednak cena zaporowa, ponieważ Fender Custom Shop wycenił to wyjątkowe wiosło na 6 900 dolarów. Tylko i aż. Techniczną specyfikację gitary znajdziecie tutaj.

Odwzorowanie detali na korpusie Izabelli Jimiego Hendrixa, fot. Fender Custom Shop
Odwzorowanie detali na korpusie Izabelli Jimiego Hendrixa, fot. Fender Custom Shop
Autor artykułu
More from Damian Halik

“Samotni Astronauci” Karen Jerzyk przemierzają świat

Aparat fotograficzny, wyobraźnia, odpowiednia przestrzeń i stary, kupiony gdzieś na wyprzedaży skafander...
Czytaj wiecej